Oʻzbekiston-Jazoir siyosiy maslahatlashuvlari toʻgʻrisida
2021-yilning 31-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Jazoir Xalq Demokratik Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi oʻrtasida siyosiy maslahatlashuvlarning ikkinchi davrasi videokonferensiya shaklida boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston delegatsiyasiga Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Furqat Sidikov, Jazoir delegatsiyasiga Tashqi ishlar vazirligi bosh kotibi Shakib Qoyid boshchilik qildi.
Tomonlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi aloqalarni kengaytirishga eʼtibor qaratgan holda Oʻzbekiston-Jazoir munosabatlarining bugungi holatini atroflicha koʻrib chiqdilar, BMT, Islom Hamkorlik Tashkiloti va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasidagi oʻzaro aloqalarning amaliy jihatlari toʻgʻrisida fikr almashdilar.
Oʻzbekiston va Jazoir ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun sezilarli salohiyatga ega ekanligi taʼkidlandi.
Jazoir delegatsiyasi rahbari Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan chuqur islohotlar ikki mamlakat oʻrtasida barcha sohalarda oʻzaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha yangi imkoniyatlar ochib berayotganini alohida taʼkidladi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik masalalariga alohida eʼtibor qaratildi. Shu nuqtayi nazardan, Oʻzbekiston va Jazoirning Savdo-sanoat palatalari oʻrtasidagi oʻzaro aloqalarni rivojlantirish, qishloq xoʻjaligi, farmatsevtika, tibbiyot, turizm va boshqa sohalarda qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish boʻyicha takliflar koʻrib chiqildi.

Об узбекско-алжирских политических консультациях
31 марта 2021 года состоялся второй раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Алжирской Народной Демократической Республики в формате видеоконференции.
Делегацию Узбекистана возглавил заместитель Министра иностранных дел Фуркат Сидиков, делегацию Алжира – генеральный секретарь Министерства иностранных дел Шакиб Каид.
Стороны провели обстоятельный обзор состояния узбекско-алжирских отношений с акцентом на активизацию связей в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах, обменялись мнениями по практическим аспектам взаимодействия в рамках ООН, ОИС и других международных организаций.
Подчеркнуто, что Узбекистан и Алжир имеют значительный потенциал для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
Глава делегации Алжира отдельно отметил, что проводимые в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева глубокие преобразования открывают новые возможности для наращивания взаимодействия двух стран во всех сферах, представляющих взаимный интерес.
Особое внимание уделено вопросам торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. В этом контексте рассмотрены предложения активизации взаимодействия между Торгово-промышленными палатами Узбекистана и Алжира, реализации совместных инвестиционных проектов в аграрной, фармацевтической, медицинской, туристической и других областях.