Afgʻoniston Tashqi ishlar vaziri bilan telefon orqali muloqot toʻgʻrisida
2021-yilning 20-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Afgʻoniston Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Hanif Atmar bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari mintaqamizga kirib kelgan tabiatning uygʻonishi va yangilanishini ifodalovchi anʼanaviy bahor bayrami – Navroʻz munosabati bilan samimiy qutlab, ezgu tilaklar bildirdi.
Vazirlar Oʻzbekiston-Afgʻoniston munosabatlarining siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi holati hamda istiqbollarini muhokama qildi.
Transport, aloqa, energetika va boshqa infratuzilma loyihalarini amalga oshirish, xususan, “Surxon – Puli-Xumri” elektr uzatish liniyasi va “Mozori-Sharif – Kobul – Peshovar temir yoʻlini qurishga alohida eʼtibor qaratildi.

О телефонном разговоре с Министром иностранных дел Афганистана
20 марта 2021 года состоялся телефонный разговор Министра иностранных Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова с Министром иностранных дел Исламской Республики Афганистан Ханифом Атмаром.
В начале беседы главы внешнеполитических ведомств обменялись искренними поздравлениями и теплыми пожеланиями в связи с традиционным весенним праздником пробуждения и обновления природы – Наврузом.
Министры обсудили состояние и перспективы узбекско-афганских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Особое внимание уделено вопросам реализации транспортно-коммуникационных, энергетических и других инфраструктурных проектов, в частности строительства линии электропередач «Сурхан – Пули-Хумри» и железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».