Nurafshon shahridagi bunyodkorlik loyihalari ko‘rib chiqildi
Ma’lumki, 2017-yil Toshkent viloyati markazi Nurafshon shahriga ko‘chirilgan, davlatimiz rahbari 2019-yili bu yerga kelganida zamonaviy majmualar barpo etish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Bu galgi tashrif chog‘ida bajarilgan ishlar ko‘zdan kechirildi. Davlatimiz rahbariga Nurafshon shahrining Bosh rejasiga muvofiq amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Bugungi kunda Toshkent yo‘li kengaytirilib, uning ikki tomonida 42 ob’ekt foydalanishga topshirilgan. Ayni paytda bunyodkorlik ishlari izchil davom etmoqda. Ilgarigi bir qavatli eski imoratlar o‘rnida 7 va 9 qavatli uylar, ma’muriy binolar, biznes markazlar, mehmonxona, tibbiyot va ta’lim muassasalari, gipermarketlar qurilmoqda.
Toshkent viloyatida madaniyat, ta’lim, sog‘liqni saqlash sohalarini rivojlantirish chora-tadbirlari yuzasidan taqdimot o‘tkazildi.
Prezident maktab va bog‘chalarni qurish bilan birga ta’lim mazmunini boyitish, endi qamrovdan sifatga o‘tish kerakligini ta’kidladi. Aholi kelishiga qulay joyda zamonaviy shifoxona tashkil etib hamda uni klinik baza qilib, malakali mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha topshiriq berdi.

Construction projects for Nurafshan considered
As is known, in 2017, the Administrative Center of Tashkent region moved to Nurafshan. The Head of the state, during his visit in 2019, gave instructions for the construction of modern facilities.
Practical activities carried out since the last visit were considered today. The Head of the state was informed about the construction works under Nurafshan's master plan.
Currently, Tashkent Road has been expanded, and 42 facilities have been built along with it. The construction activity continues consistently. Seven- and nine-storey apartments, administrative buildings, business centers, hotels, medical and educational institutions, hypermarkets are being built on the site of old one-storey buildings.
Measures to develop culture, education and healthcare in Tashkent region were presented.
The President noted that along with the construction of schools and kindergartens, it is necessary to enrich the content of education, to move from numbers to quality. The instruction was given to organize a modern hospital in a convenient place for the population, to turn it into a clinical base for training qualified specialists.