Nurafshon shahridagi bunyodkorlik loyihalari ko‘rib chiqildi
Ma’lumki, 2017-yil Toshkent viloyati markazi Nurafshon shahriga ko‘chirilgan, davlatimiz rahbari 2019-yili bu yerga kelganida zamonaviy majmualar barpo etish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Bu galgi tashrif chog‘ida bajarilgan ishlar ko‘zdan kechirildi. Davlatimiz rahbariga Nurafshon shahrining Bosh rejasiga muvofiq amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Bugungi kunda Toshkent yo‘li kengaytirilib, uning ikki tomonida 42 ob’ekt foydalanishga topshirilgan. Ayni paytda bunyodkorlik ishlari izchil davom etmoqda. Ilgarigi bir qavatli eski imoratlar o‘rnida 7 va 9 qavatli uylar, ma’muriy binolar, biznes markazlar, mehmonxona, tibbiyot va ta’lim muassasalari, gipermarketlar qurilmoqda.
Toshkent viloyatida madaniyat, ta’lim, sog‘liqni saqlash sohalarini rivojlantirish chora-tadbirlari yuzasidan taqdimot o‘tkazildi.
Prezident maktab va bog‘chalarni qurish bilan birga ta’lim mazmunini boyitish, endi qamrovdan sifatga o‘tish kerakligini ta’kidladi. Aholi kelishiga qulay joyda zamonaviy shifoxona tashkil etib hamda uni klinik baza qilib, malakali mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha topshiriq berdi.

Рассмотрены проекты созидательной работы в городе Нурафшане
Как известно, в 2017 году административный центр Ташкентской области был перенесен в город Нурафшан, глава государства при посещении города в 2019 году дал указания по строительству здесь современных сооружений.
Сегодня рассмотрена работа, проделанная за время, прошедшее с последнего визита. Главе государства представлена информация о строительных работах в соответствии с генеральным планом Нурафшана.
К настоящему времени была расширена Ташкентская дорога, вдоль нее построены 42 объекта. В настоящее время созидательная работа последовательно продолжается. На месте старых одноэтажных построек возводятся семи- и девятиэтажные дома, административные здания, бизнес-центры, гостиницы, медицинские и образовательные учреждения, гипермаркеты.
Состоялась презентация о мерах по развитию сфер культуры, образования и здравоохранения в Ташкентской области.
Президент отметил, что наряду со строительством школ и детских садов необходимо обогащать содержание обучения, переходить от цифр к качеству. Дано поручение организовать современную больницу в удобном для населения месте, превратить ее в клиническую базу для подготовки квалифицированных специалистов.