O‘zbekiston Prezidenti Abu-Dabi valiahdi bilan telefon orqali muloqot qildi
11-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Abu-Dabi Amirligi valiahdi, Birlashgan Arab Amirliklari Qurolli Kuchlari Oliy bosh qo‘mondoni o‘rinbosari Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayonning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Abu-Dabi valiahdini tavallud kuni bilan samimiy muborakbod etib, do‘st Amirliklar xalqiga farovonlik, muvaffaqiyatlar va ravnaq tiladi.
Muloqot chog‘ida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
2019-yil mart oyida Birlashgan Arab Amirliklariga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashrifda erishilgan kelishuvlarni ro‘yobga chiqarishga alohida e’tibor qaratildi.
Energetika, sanoat, qishloq xo‘jaligi, moliya, infratuzilma yo‘nalishlarida yirik qo‘shma loyihalarni, sog‘liqni saqlash va ta’lim sohalaridagi qator muhim dasturlarni amalga oshirishni davom ettirish muhim ekan ta’kidlandi.

Состоялся телефонный разговор Президента Узбекистана с Наследным принцем Абу-Даби
11 марта состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Наследным принцем Эмирата Абу-Даби, заместителем Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мухаммедом бин Заидом Аль Нахаяном.
В начале беседы глава нашего государства тепло поздравил Наследного принца Абу-Даби с днем рождения, искренне пожелав благополучия, успехов и процветания дружественному народу Эмиратов.
В ходе разговора были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества между нашими странами.
Особое внимание уделено практической реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита на высшем уровне в Объединённые Арабские Эмираты в марте 2019 года.
Отмечена важность продолжения реализации крупных совместных проектов в области энергетики, промышленности, сельского хозяйства, финансов, инфраструктуры, ряда значимых программ в области здравоохранения и образования.