Pokiston Bosh vaziri bilan uchrashuv
2021-yilning 10-mart kuni Islomobodda amaliy tashrif bilan boʻlib turgan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Imron Xon tomonidan qabul qilindi.
Vazir Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Pokiston Bosh vaziri Imron Xonga yoʻllangan maktubini yetkazdi.
Muzokaralar chogʻida ikki tomonlama kun tartibining muhim jihatlari, xususan, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda Oʻzbekiston-Pokiston munosabatlarini yana-da rivojlantirishning istiqbolli yoʻnalishlari muhokama qilindi.
Mintaqaviy masalalarga, birinchi navbatda Afgʻoniston zaminida tinchlik va barqarorlikni taʼminlashga alohida eʼtibor qaratildi.
Shu nuqtayi nazardan, Afgʻoniston iqtisodiyotini tiklashga yordam beradigan infratuzilma loyihalarini, jumladan, ular orasida eng muhimi Mozori Sharif – Kobul – Peshovar temir yo'lini amalga oshirish yuzasidan oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisida fikr almashildi. Bu Pokistonning Karachi va Gvadar dengiz portlariga kirish imkonini beradi. Oʻz navbatida esa Oʻzbekiston bilan Pokiston hamda Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasidagi oʻzaro savdo hajmini oshirishga imkon beradi.

Встреча с Премьер-министром Пакистана
10 марта 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся в г.Исламабаде с рабочим визитом, был принят Премьер-министром Исламской Республики Пакистан Имраном Ханом.
Министр передал послание Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева Премьер-министру Пакистана Имрану Хану.
В ходе переговоров обсуждены ключевые аспекты двусторонней повестки, перспективные направления дальнейшего развития узбекско-пакистанских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной и других сферах.
Отдельное внимание уделено региональным вопросам, прежде всего обеспечению мира и стабильности на афганской земле.
В данном контексте состоялся обмен мнениями по взаимодействию в реализации инфраструктурных проектов для содействия восстановлению экономики Афганистана, важнейшим из которых является железнодорожное сообщение «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар». Это позволит получить доступ к пакистанским морским портам Карачи и Гвадар для увеличения объемов взаимной торговли как между Узбекистаном и Пакистаном, так и Центральной и Южной Азией.