Pokiston Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2021-yilning 10-mart kuni Islomobodga amaliy tashrif bilan kelgan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Pokiston Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Shoh Mahmud Qurayshiy bilan uchrashdi.
Muzokaralar chogʻida koʻp qirrali Oʻzbekiston-Pokiston munosabatlarining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Oʻzaro savdo hajmini yanada oshirish, uning turini kengaytirish, qoʻshma investitsiya va infratuzilma loyihalarini faol amalga oshirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi. Shu maqsadda ikki mamlakat hukumatlari imtiyozli savdo, bank va bojxona hamkorligini yoʻlga qoʻyish, shuningdek, muntazam parvozlarni tiklash bo'yicha faol ish olib bormoqda.
Tashqi ishlar vazirlari afgʻonlararo muzokaralarni yoʻlga qoʻyish, Afgʻonistonda barqaror tinchlik oʻrnatishga koʻmaklashish uchun xalqaro hamjamiyatning saʼy-harakatlarini birlashtirish muhimligini qayd etdilar.
Madaniy-gumanitar munosabatlar, shuningdek, turizm sohasidagi oʻzaro aloqalarga alohida eʼtibor qaratildi. Tarixiy, madaniy va maʻnaviy jihatdan mintaqalarimiz va mamlakatlarimiz sivilizatsiyasi oʻzaro manfaatli hamkorlikning ishonchli asosi boʻlib xizmat qilishi taʼkidlandi.
Vazirlar BMT, IHT, ShHT, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti va boshqa xalqaro hamda mintaqaviy tuzilmalar doirasidagi koʻp tomonlama hamkorlik masalalarini muhokama qildilar.
Shuningdek, Oʻzbekiston va Pokiston oʻrtasidagi harbiy-texnik hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Pokiston Tashqi ishlar vaziri joriy yil Toshkent shahrida boʻlib oʻtadigan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyaga taklif qilindi..
Turli darajadagi tadbirlar jadvali va ularning tashkiliy jihatlari koʻrib chiqildi
Uchrashuvda tomonlar oʻzlarini qiziqtirgan mintaqaviy va global kun tartibining boshqa masalalari boʻyicha ham fikr almashdi.

10 марта 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Исламабад с рабочим визитом, встретился с Министром иностранных дел Исламской Республики Пакистан Шахом Махмудом Курейши.
В ходе переговоров обстоятельно обсуждены состояние и перспективы развития многоплановых узбекско-пакистанских сотрудничества.
Достигнуты договоренности о дальнейшем наращивания объемов взаимной торговли, расширения ее номенклатуры, активной реализации совместных инвестиционных и инфраструктурных проектов. С этой целью правительства двух стран активно прорабатывают условия и заключения соглашения о преференциальной торговле, налаживание банковского и таможенного сотрудничества, а также возобновление регулярных авиасообщений.
Главы внешнеполитических ведомств подтвердили важность объединения усилий международного сообщества для содействия запуску межафганских переговоров и установлению прочного мира в Афганистане.
Отдельное внимание уделено культурно-гуманитарным связям, а также взаимодействию в области туризма. Отмечено, что исторически, культурно и духовно узы цивилизации наших регионов и стран служат надежной основой для взаимовыгодного сотрудничества.
Министры рассмотрели вопросы многостороннего сотрудничества в рамках ООН, ОИС, ШОС, ОЭС и других международных и региональных организаций.
Также обсуждены перспективы дальнейшего развития военно-технического сотрудничества между Узбекистаном и Пакистаном.
Глава внешнеполитического ведомства Пакистана с благодарностью принял приглашение на Международную конференцию высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», которая состоится в текущем году в г.Ташкенте.
Рассмотрены график и организационные аспекты предстоящих контактов на различных уровнях.
На встрече стороны также обменялись мнениями по другим вопросам региональной и глобальной повестки, представляющие взаимный интерес.