Turkiya Tashqi ishlar vaziri bilan muzokaralar to‘g‘risida
2021-yilning 9-mart kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilovning Turkiya Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavusho‘g‘lu bilan uchrashuvi hamda ikki mamlakat TIV rahbarlari boshchiligida Strategik rejalashtirish guruhining ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, investitsiya, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarning holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar 2020-yil fevral oyida Anqara shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘anning uchrashuv va muzokaralari chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Bo‘lajak qo‘shma tadbirlarga, xususan, oliy darajadagi O‘zbekiston-Turkiya strategik hamkorlik kengashining ikkinchi yig‘ilishiga tayyorgarlikning tashkiliy masalalari ko‘rib chiqildi.
Parlamentlararo muloqotni mustahkamlash, ikki tomonlama munosabatlarning huquqiy asoslarini takomillashtirish va hududlararo hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha fikr almashildi.
BMT, Islom hamkorlik tashkiloti, Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi, Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti va boshqa ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi aloqalarni yanada faollashtirishdan ikki tomon ham birdek manfaatdor ekanligi ma’lum qilindi.
Ilmiy-ta’lim sohasidagi sheriklikni kengaytirish masalalariga, jumladan, O‘zbekistonda Baxcheshehir universiteti filialini ochish, shuningdek Xo‘ja Bayram Vali nomidagi universitet bilan birgalikda Farg‘ona oliy turizm maktabini tashkil etish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Turkiya tomoni “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiya, “Sharq taronalari”, baxshichilik san’ati, hunarmandlar xalqaro festivallari va boshqa tadbirlarga taklif qilindi.
Shuningdek, tadbirda xalqaro va mintaqaviy kun tartibining ayrim masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Strategik rejalashtirish guruhi yig‘ilishi yakunlangach, ikki mamlakat tashqi siyosiy idoralari rahbarlari O‘zbekiston va Turkiya tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2022-2023-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi va Tarjima xizmatlari sohasida o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladilar.

О переговорах с Министром иностранных дел Турции
9 марта 2021 года в г.Ташкенте состоялась встреча Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова с Министром иностранных дел Турецкой Республики Мевлютом Чавушоглу, проведено второе заседание Группы по стратегическому планированию под председательством глав внешнеполитических ведомств двух стран.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы развития двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны с удовлетворением отметили ход реализации договоренностей, достигнутых в феврале 2020 года в г.Анкаре в ходе встреч и переговоров президентов Узбекистана Шавката Мирзиёева и Турции Реджепа Таййипа Эрдогана.
Рассмотрены организационные вопросы подготовки к предстоящим совместным мероприятиям, в частности второму заседанию Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Состоялся обмен мнениями по укреплению межпарламентского диалога, совершенствованию договорно-правовой базы двусторонних отношений, наращиванию межрегионального сотрудничества.
Стороны выразили обоюдную заинтересованность в дальнейшей активизации взаимодействия в рамках ООН, Организации исламского сотрудничества, Совета сотрудничества тюркоязычных государств, Организации экономического сотрудничества и других многосторонних структур.
Отдельное внимание уделено вопросам расширения партнерства в научно-образовательной сфере, в том числе открытия филиала Университета Бахчешехир в Узбекистане, а также учреждения Ферганской высшей школы туризма совместно с университетом имени Ходжи Байрама Вали.
Турецкая сторона приглашена на Международную конференцию высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», международные фестивали «Шарк тароналари», искусства бахши, ремесленников и другие мероприятия в Узбекистане.
На мероприятии также рассмотрены отдельные аспекты международной и региональной повестки.
После завершения заседания Группы по стратегическому планированию главы внешнеполитических ведомств двух стран подписали Программу сотрудничества между министерствами иностранных дел Узбекистана и Турции на 2022-2023 годы и Меморандум о взаимопонимании в сфере переводческих услуг.