Eron Tashqi ishlar vaziri bilan muzokaralar to‘g‘risida
2021-yilning 8-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidiqov Tehron shahrida Eron Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Muhammad Javad Zarif bilan uchrashdi.
Suhbat davomida O‘zbekiston-Eron aloqalarini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Buning uchun savdo-iqtisodiy, investitsiya, sayyohlik va boshqa sohalarda muhim salohiyat mavjudligi ta’kidlandi.
Ikki tomonlama siyosiy muloqot faollashgani hamda iqtisodiy diplomatiya sohasida hamkorlikning sezilarli darajada o‘sganiqayd etildi.
Eron Tashqi ishlar vaziri O‘zbekistonda davlat va jamiyat qurilishi, ishbilarmonlik va investitsion muhitni takomillashtirish, mintaqada do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilikni mustahkamlash sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarni yuqori baholadi.
Afg‘onistondagi tinchlik jarayonini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha O‘zbekistonning sa’y-harakatlari alohida qayd etildi.
Eron tomoni Toshkent shahrida boʻlib oʻtadigan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyaga taklif qilindi.

О переговорах с Министром иностранных дел Ирана
8 марта 2021 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков в г.Тегеране встретился с Министром иностранных дел Исламской Республики Иран Мухаммадом Джавадом Зарифом.
В ходе состоявшейся беседе стороны обсудили перспективы развития узбекско-иранских отношений, отметив наличие значительного потенциала для этого в торгово-экономической, инвестиционной, туристической и других областях.
Стороны подчеркнули активизацию двустороннего политического диалога, а также существенное наращивание сотрудничества в экономической дипломатии.
Министр иностранных дел Ирана дал высокую оценку проводимым в Узбекистане масштабным преобразованиям в сфере государственного и общественного строительства, улучшения деловой среды и инвестиционного климата, укрепления дружбы и добрососедства в регионе.
Особо отмечено усилия Узбекистана по поддержке мирного процесса в Афганистане.
Иранская сторона приглашена на Международную конференцию высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», которая состоится в текущем году в г.Ташкенте.
В ходе беседы стороны рассмотрели и другие вопросы регионального и международного характера, представляющие взаимный интерес.