O‘zbekiston-Eron siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2021-yil 8-mart kuni Tehron shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Eron Islom Respublikasi tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning oltinchi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiyalarga O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Furqat Sidiqov va Eron Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Said Abbos Araqchi boshchilik qildi.
Muloqot chog‘ida turli shakllardagi ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi hamda ayrim xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashildi. O‘zbekiston va Eron ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun muhim salohiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.
Turli daraja va shakllarda bo‘lib o‘tadigan qo‘shma tadbirlar jadvali va kun tartibi to‘g‘risidagi takliflar, xususan, savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Eron hukumatlararo komissiyasining 14-yig‘ilishini o‘tkazish bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi.
Savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, transport-kommunikatsiya aloqalarini chuqurlashtirishga o‘zaro qiziqish bildirildi.
Tomonlar davlatlararo aloqalarni rivojlantirishda, jumladan, BMT, Shanxay hamkorlik tashkiloti va Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti doirasidagi ijobiy tendensiyalarni qayd etdilar.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari Eron tomonini Toshkent shahrida boʻlib oʻtadigan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyaga taklif qildi.

Об узбекско-иранских политконсультациях
8 марта 2021 года в г.Тегеране состоялся шестой раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Исламской Республики Иран.
Делегации сторон возглавляли заместитель Министра иностранных дел Узбекистана Фуркат Сидиков и заместитель Министра иностранных дел Ирана Саид Аббас Аракчи.
Обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества в различных форматах, а также состоялся обмен мнениями по отдельным международным и региональным вопросам. Подчеркнуто, что Узбекистан и Иран имеют значительный потенциал для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
Рассмотрены предложения по графику и повестке дня предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях и форматах, в частности, 14-го заседания Узбекско-Иранской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству.
Выражена взаимная заинтересованность в углублении торгово-экономических, инвестиционных, транспортно-коммуникационных связей.
Стороны отметили наметившиеся позитивные тенденции в развитии межгосударственных отношений, в том числе в рамках ООН, Шанхайской организации сотрудничества, Организации экономического сотрудничества.
Глава делегации Узбекистана пригласил иранскую сторону на Международную конференцию высокого уровня “Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», которая состоится в этом году в г.Ташкенте.