Turkiya tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavusho‘g‘li boshchiligidagi delegatsiya Xiva, Buxoro va Samarqandda bo‘ldi (fotojamlanma)
2021-03-09 | Turizm
Turkiya tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavusho‘g‘li boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekistonga tashrif buyurib, Xiva, Buxoro hamda Samarqand shaharlarida bo‘ldi.
Xiva
6-mart kuni Xiva shahriga tashrif buyurgan turkiyalik mehmonlar tantanali ravishda kutib olindi. Turkiya delegatsiyasiga O‘zbekiston Respublikasi bosh vazir o‘rinbosari - Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduxakimov, Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov, va Xorazm viloyati hokimi Farhod Ermanov hamrohlik qildi. Ochiq osmon ostidagi muzey shahar hisoblangan Xivadagi "Ichan Qalʼa" majmuasida ular uchun madaniy tadbirlar tashkil etilib, Xorazm viloyati qo‘g‘irchoq teatri jamoasining “58-Xon” teatrlashtirilgan tomoshasi namoyish etildi. Sahna asari hamda asrlar osha ilmu maʼrifat maskani bo‘lgan tarixiy obidalar mehmonlarda katta taassurotlar qoldirdi.
Taʼkidlash joizki, Turkiya bilan hamkorlikda ishlangan "Mendirman Jaloliddin" tarixiy seriali namoyishidan so‘ng turkiyalik qardoshlarimizda Xiva xonligi va voha tarixiga katta qiziqish uyg‘ongani mehmonlar tomonidan alohida eʼtirof etildi.
Buxoro
Shundan so‘ng Turkiya tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavusho‘g‘li boshchiligidagi delegatsiya Buxoroga tashrif buyurdi.
Bu yerda mehmonlar Poyi Kalon majmuasi, Mir Arab madrasasi, Labi Hovuz kompleksi kabi qator diqqatga sazovor maskanlarda bo‘lishdi. Ular mahalliy hunarmandlar bilan uchrashib, ularning milliy mahsulotlari bilan yaqindan tanishishdi. Bundan tashqari, Ark qo‘rg‘onida teatrlashtirilgan sahna ko‘rinishlari turkiyalik mehmonlar eʼtiboriga havola etildi.
Samarqand
7-mart kuni Turkiya delegatsiyasi vakillari Samarqandga kelishdi va bu yerda Turkiya Respublikasining bosh konsulxonasi ochilishida ishtirok etishdi. Konsulxonaning ochilish marosimida Turkiya TIV rahbari Mevlut Chavusho‘g‘li, O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Aziz Abduhakimov, O‘zbekiston TIV rahbari Abdulaziz Komilov hamda Samarqand viloyati hokimi Erkinjon Turdimov qatnashdi.
Samarqand shahrida Turkiya Bosh konsulxonasining ochilishi muhim ahamiyat kasb etadi. Diplomatik vakolatxonaning aynan 2021 yilda ochilishi esa O‘zbekiston mustaqilligining 30 yillik bayramiga o‘ziga xos tuhfadir. Shu bilan birga, Bosh konsulxona ikki mamlakat o‘rtasida madaniy-gumanitar, turizm sohalarida hamkorlikni kuchaytirish va hududlararo aloqalarning rivojlanishiga ijobiy turtki beradi.
Taʼkidlash lozimki, 2018-yilda tarixida ilk bor “Istanbul-Samarqand” yo‘nalishidagi aviaparvozlar yo‘lga qo‘yilgan edi. Pandemiya sababli qo‘yilgan cheklovlar doirasida vaqtincha to‘xtatilgan bu reys yaqin vaqtlarda qayta ochiladi.
Turk xalqida Imom Al-Buxoriy, Imom Al-Moturudiy, Amir Temur, Mirzo Ulug‘bek buyuk allomalarimiz bo‘lgan qiziqish juda katta, bu qardosh mamlakatdan tarixiy shaharlarimizga ziyorat maqsadida kelayotgan sayyohlar soni tobora ortmoqda.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi munosabatlar ikki davlat rahbarlari – Shavkat Miromonovich Mirziyoyev va Rajab Toyyib Erdo‘g‘an boshchiligida misli ko‘rilmagan tarzda mustahkamlanib, sifat jihatidan mutlaqo yangi pog‘onaga - strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi.
Turkiya tashqi ishlar vaziri Mevlut Chavusho‘g‘li boshchiligidagi delegatsiyaning yurtimizga tashrifi bu aloqalarni yana-da mustahkamlashiga ishonchimiz komil.

Турецкая делегация во главе с министром иностранных дел Мевлутом Чавушогли посетила Хиву, Бухару и Самарканд (фоторепортаж)
2021-03-09 | Туризм
Делегация во главе с министром иностранных дел Турции Мевлутом Чавушогли посетила такие города Узбекистана как Хива, Бухара и Самарканд.
Хива
Торжественно встречали турецких гостей, посетивших Хиву 6 марта. Турецкую делегацию сопровождали заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов, министр иностранных дел Абдулазиз Комилов и хоким Хорезмской области Фарход Эрманов. Для них были организованы культурные мероприятия в комплексе Ичан-Кала в Хиве, городе-музее под открытым небом, а также было продемонстрировано театрализованное представление Хорезмского областного театра кукол «58-Хан». Гостей впечатлили спектакль и исторические памятники, веками являвшиеся источником познания и просвещения.
Отметим, что после показа исторического сериала «Мендирман Джалолиддин» (“Я - Джалолиддин”), разработанного совместно с Турцией, гости проявили большой интерес к истории Хивинского ханства.
Бухара
После этого делегация посетила Бухару во главе с министром иностранных дел Турции Мевлутом Чавушоглы.
Здесь гости посетили ряд достопримечательностей, таких как комплекс Пойи Калон, медресе Мир Араб, комплекс Лаби Ховуз. Они встретились с местными мастерами и познакомились с их национальными изделиями. Кроме того, вниманию турецких гостей были представлены театрализованные представления в Крепости Арк.
Самарканд
7 марта представители турецкой делегации прибыли в Самарканд, где присутствовали на открытии Генерального консульства Турецкой Республики. В церемонии открытия приняли участие министр иностранных дел Турции Мевлут Чавушоглы, заместитель премьер-министра Узбекистана Азиз Абдухакимов, министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Комилов и хоким Самаркандской области Эркинджон Турдимов.
Открытие генерального консульства Турции в Самарканде имеет большое значение. Открытие дипмиссии в 2021 году - уникальный подарок к 30-летию независимости Узбекистана. В то же время Генеральное консульство придаст положительный импульс укреплению сотрудничества между двумя странами в культурной, гуманитарной, туристической сферах и развитию межрегиональных связей.
Отметим, что в 2018 году впервые в его истории были запущены рейсы по маршруту «Стамбул-Самарканд». Рейс, который был приостановлен из-за пандемии, скоро будет открыт.
Турецкий народ очень интересуется нашими великими учеными Имамом Аль-Бухари, Имамом Аль-Мотуруди, Амиром Темуром, Мирзо Улугбеком, и число туристов, приезжающих из этой братской страны, чтобы посетить наши исторические города, растет.
В последние годы отношения между Узбекистаном и Турцией укрепились под руководством двух лидеров, Шавката Миромоновича Мирзиёева и Реджепа Тайипа Эрдогана, и вышли на качественно новый уровень - уровень стратегического партнерства.
Уверены, что визит делегации во главе с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушогли в нашу страну еще больше укрепит эти связи.