IHT Bosh kotibi bilan uchrashuv
2021-yilning 7-mart kuni Tehron (Eron)ga tashrif bilan kelgan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Furqat Sidikov Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (IHT) Bosh kotibi Xodi Sulaymonpur bilan uchrashdi.
Tomonlar Oʻzbekiston va IHT oʻrtasidagi hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollarini muhokama qildilar, rejalashtirilgan qoʻshma tadbirlar, xususan, 2021-yilda tashkilotga aʼzo davlatlar qishloq xoʻjaligi va turizm vazirlarining navbatdagi uchrashuvini Oʻzbekistonda oʻtkazish toʻgʻrisida fikr almashdilar.
2021-yil 4-martda videokonferensaloqa shaklida boʻlib oʻtgan Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining 14-sammitida Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirishning amaliy jihatlariga alohida eʼtibor qaratildi.
IHT Bosh kotibi Oʻzbekiston rahbarining takliflari tashkilotga aʼzo mamlakatlar tomonidan katta qiziqish va qoʻllab-quvvatlashga sabab boʻlganligini taʼkidladi.
Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli iqtisodiy islohotlar doirasida tadbirkorlar va xorijiy investorlarning manfaatlarini himoya qilish boʻyicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Shu nuqtayi nazardan soʻnggi yillarda Oʻzbekistonning tuzilmaga aʼzo davlatlar bilan umumiy tovar aylamasi hajmi bir yarim baravarga oshib, 9 milliard AQSh dollarini tashkil etgani taʼkidlangandi. Oʻzbekistonda IHTga aʼzo mamlakatlarning 5 mingga yaqin korxonalari faoliyat koʻrsatmoqda.
Tashkilot Bosh kotibi joriy yil Toshkent shahrida boʻlib oʻtadigan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyaga taklif qilindi.
Muzokaralar chogʻida, Oʻzbekiston va IHT oʻrtasidagi oʻzaro aloqalarning boshqa dolzarb masalalari koʻrib chiqildi.

Встреча с Генсеком ОЭС
7 марта 2021 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков, прибывший в г.Тегеран (Иран) с визитом, встретился с Генеральным секретарем Организации экономического сотрудничества (ОЭС) Ходи Солейманпуром.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и ОЭС, обменялись мнениями о планируемых совместных мероприятиях, в частности проведении очередной встречи министров сельского хозяйства и туризма стран-членов Организации в 2021 году в Узбекистане.
Особое внимание уделено практическим аспектам реализации выдвинутых Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым инициатив в ходе 14-го саммита ОЭС, который прошел 4 марта 2021 года в формате видеоконференцсвязи.
Генеральный секретарь ОЭС подчеркнул, что предложения главы Узбекистана вызвали большой интерес и поддержку в странах-членах Организации.
Констатировалось, что в рамках осуществляемых в Узбекистане масштабных экономических реформ реализуются последовательные меры по защите интересов предпринимателей и иностранных инвесторов.
В этом контексте отмечено, что за последние годы общий товарооборот Узбекистана со странами-членами Организации увеличился в полтора раза и составил 9 миллиардов долларов. В Узбекистане действует около 5 тысяч предприятий стран-участниц ОЭС.
Генеральный секретарь ОЭС приглашен на Международную конференцию высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», которая состоится в текущем году в г.Ташкенте.
На переговорах были также рассмотрены другие актуальные вопросы взаимодействия между Узбекистаном и Организацией.