Shavkat Mirziyoyev: Sizlarning oldingizdagi qarzimiz haqqini ming xazina bilan ham ado etib bo‘lmaydi
2021-03-06 | Siyosat
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil 4-martdagi farmoniga muvofiq bir guruh faol xotin-qizlar yuksak unvon, orden va medallar bilan mukofotlangan edi. 3 martdagi Prezident qaroriga binoan esa yigirma sakkiz nafar qiz Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev bayram tadbirida ana shu yuksak mukofotlarni tantanali ravishda topshirdi.
- Biz har bir ayol timsolida, avvalo buyuk zot – Ona siymosini ko‘ramiz. Shu bois “Avvalo onangizga, onangizga va yana bir bor onangizga yaxshilik qiling”, degan muborak hadisni doimo yodga olamiz. Unga amal qilib, mo‘'tabar onalarimiz, qadrli opa-singillarimiz, dilbar qizlarimizga e'tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatishni insoniy burchimiz, deb bilamiz. Alisher Navoiy bobomiz aytganlaridek, Sizlarning oldingizdagi bu qarzimiz haqqini ming xazina bilan ham ado etib bo‘lmaydi. Biz yaxshi tushunamiz – xotin-qizlarning huquq va manfaatlari ta'minlangan jamiyatda, albatta tinchlik, adolat, erkinlik va farovonlik bo‘ladi. Ayol baxtli bo‘lsa, oila
va jamiyat ham baxtli bo‘ladi. Barchamiz – Prezidentdan boshlab, eng quyi bo‘g‘indagi rahbar va mutasaddilar ana shu muhim mezonga amal qilib ishlashimiz zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shuningdek, joylarda onalik va bolalikni himoya qilish, yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash bo‘yicha namunali faoliyat olib borayotgan 297 nafar xotin-qizga “Mo‘'tabar ayol” nishonlari berildi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri va viloyatlardan tashrif buyurgan xotin-qizlar, turli vazirlik va idoralar xodimlari fayzli dasturxon atrofida bayramni nishonladi. Tadbirda chet ellik diplomat ayollar, xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari vakillari ham ishtirok etdi.

Шавкат Мирзиёев: Не хватит и тысячи сокровищ, чтобы оплатить наш огромный долг перед вами
В соответствии с Указом Президента Узбекистана от 4 марта текущего года группа активных женщин награждена орденами и медалями, почетными званиями. Согласно постановлению Президента от 3 марта 28 девушек были удостоены Государственной премии имени Зульфии.
На сегодняшнем праздничном мероприятии Президент Шавкат Мирзиёев торжественно вручил эти высокие награды.
- Когда мы говорим о женщинах, перед нами, прежде всего, предстает великий образ Матери. Вот почему мы всегда вспоминаем священный хадис, который гласит: «Делайте добро своим матерям». Следуя ему, мы считаем проявление внимания и заботы о наших матерях, дорогих сестрах, милых дочерях своим наивысшим человеческим долгом. Ведь еще великий поэт и мыслитель Алишер Навои сказал, что наш долг перед женщинами не измерить и тысячами сокровищ. Поэтому все мы, от Президента до руководителей и ответственных лиц всех уровней, должны в своей деятельности исходить из этого важного критерия. Мы хорошо понимаем, что в обществе, где обеспечены права и интересы женщин, обязательно будут царить мир, справедливость и благополучие. Если счастлива женщина – счастливы семья и общество, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Также, 297 женщинам, ведущим образцовую деятельность по защите материнства и детства, воспитанию молодежи в духе патриотизма, вручены знаки «Мўътабар аёл».
За праздничным столом собрались женщины из Республики Каракалпакстан, всех областей и города Ташкента, работающие в различных сферах, сотрудницы министерств и ведомств. В мероприятии также приняли участие женщины-дипломаты иностранных государств, представительницы международных организаций.