O‘zbekiston Prezidenti IHT doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish tashabbusini ilgari surdi
2021-03-05 | Siyosat
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-mart kuni Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining (IHT) videoanjuman shaklida o‘tgan 14-sammiti ishida ishtirok etdi.
Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an raisligida o‘tgan tadbirda Afg‘oniston Prezidenti Ashraf G‘ani, Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov, Eron Prezidenti Hasan Ruhoniy, Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov, Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Pokiston Bosh vaziri Imron Xon, shuningdek, IHT bosh kotibi Hadi Sulaymonpur, mintaqaviy tuzilmalar rahbarlari ham ishtirok etdi.
Sammit kun tartibiga muvofiq COVID-19 pandemiyasidan keyingi davrda ushbu nufuzli tashkilotga a’zo davlatlar o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti hududi – bu tarixi, dini, madaniyati va qadriyatlari mushtarak, ulkan salohiyatga ega bo‘lgan mintaqa ekanini alohida ta’kidladi.
Pandemiya sharoitlarida mamlakatlarimiz iqtisodiyotlarining kuchli va zaif tomonlari yaqqol ko‘ringani qayd etildi. Ushbu xatar mintaqa mamlakatlari bir-biriga o‘zaro bog‘liq ekani, savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada rivojlantirish zarurligini ochiq-oydin namoyon etdi.
Shu bilan birga, IHTga a’zo mamlakatlarning mavjud salohiyati va keng imkoniyatlaridan to‘liq foydalanilmayapti, deb ta’kidladi O‘zbekiston Prezidenti.
2025-yilga qadar davrga mo‘ljallab qabul qilingan harakatlar dasturi doirasida ko‘p tomonlama sheriklikni rivojlantirish maqsadida davlatimiz rahbari tomonidan qator muhim tashabbuslar ilgari surildi.
O‘zaro savdo va investitsiyalarni ko‘paytirish maqsadida karantin chora-tadbirlari doirasida o‘rnatilgan savdo, transportga doir cheklov va to‘siqlarni bekor qilish maqsadga muvofiq ekani qayd etildi. Bundan tashqari, savdoni raqamlashtirish va elektron tijoratni rivojlantirish borasidagi yechimlarni keng joriy etish hamda savdo bo‘yicha mintaqaviy bitimni tez fursatda qabul qilish taklif etildi.
O‘zaro kelishilgan “yo‘l xaritasi” asosida mamlakatlarimizning yetakchi korxonalari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash ham muhim yo‘nalishlardan biri sifatida qayd etildi. Bu boradagi loyihalarni ilgari surish uchun moliyaviy hamkorlik mexanizmlarini kengaytirish hamda mamlakatlarimizning yetakchi bank institutlari ishtirokida mintaqaviy forum o‘tkazish taklif etildi.
Transport-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlik strategik muhim ustuvor yo‘nalish etib belgilandi. Mamlakatimiz O‘zbekiston-Turkmaniston-Eron-O‘mon va O‘zbekiston-Qirg‘iziston-Xitoy transport yo‘laklarini, Turkiya va Yevropa mamlakatlariga eltuvchi marshrutlarni rivojlantirishdan manfaatdor.
Afg‘onistonning barqaror taraqqiyotini ta’minlash va mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga integratsiya qilish maqsadida yangi “Mozori-Sharif – Qobul – Peshavor” temir yo‘lini qurish muhim ekani ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari qayd etgan yana bir muhim yo‘nalish – oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash.
Shu munosabat bilan BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti bilan birgalikda tegishli dasturni ishlab chiqish hamda uni joriy yil mamlakatimizda o‘tkazilishi rejalashtirilgan IHT davlatlari qishloq xo‘jaligi vazirlarining navbatdagi uchrashuvida taqdim etish taklif qilindi.
Energetika haqida so‘z yuritar ekan, O‘zbekiston Prezidenti sohaga, birinchi navbatda qayta tiklanuvchi energetikaga ilg‘or texnologik yechimlar va investitsiyalarni jalb qilish maqsadida o‘rta muddatli strategiyani ishlab chiqish va qabul qilish tashabbusini ilgari surdi.
Iqlim o‘zgarishining global oqibatlariga qarshi kurashishda sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimligi, sog‘liqni saqlash sohasida, shu jumladan zamonaviy tahdid va xatarlarni monitoring qilish va ularga qarshi tezkor chora ko‘rish bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Turkiya tashkilotga samarali raislik qilgani uchun Prezident Rejep Tayyip Erdog‘anga minnatdorlik bildirib, raislik Turkmanistonga o‘tgani munosabati bilan Prezident Gurbanguli Berdimuhamedovni tabrikladi va unga muvaffaqiyatlar tiladi.
Ta’kidlash joizki, davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan, ayniqsa, Yevroosiyo makonidagi mintaqalarning iqtisodiy o‘zaro bog‘liqligini kuchaytirish borasidagi muhim tashabbuslari va aniq takliflari birlashmaga a’zo mamlakatlar yetakchilari tomonidan to‘liq qo‘llab-quvvatlandi.
IHTga a’zo mamlakatlar yetakchilari o‘z nutqlarida mintaqada o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga, savdo, investitsiyalar, innovatsiyalar, transport va kommunikatsiyalar, energetika, qishloq xo‘jaligi, sanoat, sog‘liqni saqlash, turizm va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni ilgari surishning istiqbollariga to‘xtaldilar. Tashkilotning navbatdagi, 15-sammitini Turkmanistonda o‘tkazish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Президент Узбекистана выступил за развитие многопланового партнерства в рамках ОЭС
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 марта принял участие в работе 14-го саммита Организации экономического сотрудничества (ОЭС) в формате видеоконференции.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, также участвовали Президент Азербайджана Ильхам Алиев, Президент Афганистана Ашраф Гани, Президент Ирана Хасан Рухани, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Премьер-министр Пакистана Имран Хан, а также генеральный секретарь ОЭС Хади Солейманпур, руководители региональных структур.
В соответствии с повесткой дня были рассмотрены актуальные вопросы расширения практического сотрудничества между государствами-членами этой авторитетной организации в период после пандемии COVID -19.
В своем выступлении глава нашего государства особо отметил, что пространство Организации экономического сотрудничества – это располагающий огромным потенциалом регион с общей историей, религией, культурой и ценностями.
Подчеркнуто, что в условиях пандемии ярко проявились сильные и слабые стороны экономик наших стран. Этот вызов продемонстрировал очевидную взаимосвязанность и необходимость дальнейшего развития торгово-экономических связей в регионе.
Вместе с тем, не в полной мере используются имеющиеся потенциал и широкие возможности стран-участниц ОЭС, заявил Президент Узбекистана.
В целях развития многостороннего партнерства в рамках принятой программы действий до 2025 года лидером нашей страны был выдвинут ряд важных инициатив.
Для наращивания взаимной торговли и инвестиций отмечена целесообразность снятия торговых и транспортных барьеров и ограничений, введенных в рамках карантинных мер. Кроме того, предложено широкое внедрение решений по цифровизации торговли и развитию электронной коммерции, а также скорейшее принятие регионального торгового соглашения.
Другим важным направлением обозначено углубление промышленной кооперации между ведущими предприятиями наших стран на основе согласованной «дорожной карты». В целях продвижения таких проектов предложено расширить механизмы финансового сотрудничества и провести региональный форум с участием ведущих банковских институтов наших стран.
В качестве стратегического приоритета определено взаимодействие в транспортно-коммуникационной сфере. Узбекистан заинтересован в развитии транспортных коридоров Узбекистан-Туркменистан-Иран-Оман и Узбекистан-Кыргызстан-Китай, маршрутов в направлении Турции и стран Европы.
Подчеркнута важность строительства новой железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» для обеспечения устойчивого развития, а также интеграции Афганистана в региональные экономические процессы.
Еще одно важное направление, на котором отдельно остановился глава нашего государства, это обеспечение продовольственной безопасности.
В этой связи предложено совместно с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН подготовить соответствующую программу и представить ее на очередной встрече министров сельского хозяйства государств ОЭС, которая запланирована в этом году в Узбекистане.
В энергетической сфере лидер Узбекистана выступил за разработку и принятие среднесрочной стратегии в целях широкого привлечения передовых технологических решений и инвестиций, прежде всего в возобновляемую энергетику.
Также обращено внимание на важность объединения усилий в борьбе с глобальными последствиями изменения климата, а также необходимость усиления сотрудничества в сфере здравоохранения, в том числе для мониторинга и оперативного реагирования на современные вызовы и угрозы.
Президент Шавкат Мирзиёев поблагодарил Президента Реджепа Тайипа Эрдогана за эффективное председательство Турции в организации, поздравил и пожелал успехов Президенту Гурбангулы Бердымухамедову в связи с переходом председательства туркменской стороне.
Следует отметить, что важные инициативы и конкретные предложения главы нашего государства нашли полную поддержку лидеров стран объединения, прежде всего в вопросах усиления экономической взаимосвязанности регионов на Евразийском пространстве.
В своих выступлениях лидеры стран ОЭС уделили особое внимание дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества в регионе, затронули перспективы продвижения совместных проектов в области торговли, инвестиций, инноваций, транспорта и коммуникаций, энергетики, сельского хозяйства, промышленности, здравоохранения, туризма и других приоритетных направлениях. Достигнута договоренность о проведении очередного 15-го саммита организации в Туркменистане.