2021-03-03 | Iqtisodiyot
Ayni kunlarda Oliy Majlis Qonunchilik palatasida “Rasmiy statistika to‘g‘risida”gi qonun loyihasi ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqilmoqda.
Ta'kidlanganidek, mazkur loyiha bilan milliy statistika tizimi xalqaro standartlarga mos ravishda tartibga solinadi, rasmiy statistikani ishlab chiqaruvchilarning ma'lumotlarni yig‘ish, qayta ishlash va tarqatish faoliyatlarida xalqaro tamoyillarga tayanish bo‘yicha vazifalari belgilanadi. Shuningdek, loyihada rasmiy statistika ma'lumotlarining ma'muriy ma'lumotlardan farqi, rasmiy statistikani ishlab chiqaruvchilar toifalari va ularning professional mustaqilligi belgilanmoqda. Davlat statistika qo‘mitasi esa asosiy ishlab chiqaruvchi va tizimni muvofiqlashtiruvchi organ sifatida belgilab qo‘yilmoqda.
Ayniqsa, statistik ma'lumotlarni yig‘ish va ma'muriy ma'lumotlarni olish tartiblari aniq belgilash orqali foydalanuvchilarning barcha toifalariga xalqaro tamoyillarga asoslangan holda, sifatli rasmiy statistikani yetkazib berilishi uchun qonuniy asos yaratilmoqda.
Loyihada rasmiy statistika, respondent, foydalanuvchi tushunchalari o‘zlari qatnashayotgan moddalarga aniq qilib singdirildi.
Hujjatda statistika organlari va boshqa rasmiy statistikani ishlab chiquvchilarning huquqlari va vazifalari batafsil tarzda aks etirildi.

Национальная статистическая система будет упорядочена в соответствии с международными стандартами
В настоящее время в Законодательной палате Олий Мажлиса обсуждается во втором чтении законопроект «Об официальной статистике».
Проект будет регулировать национальную статистическую систему в соответствии с международными стандартами, определять обязанности производителей официальной статистики, чтобы они основывались на международных принципах при сборе, обработке и распространении данных. Проект также определяет различия между официальной статистикой и административными данными, категории производителей официальной статистики и их профессиональную независимость.
Согласно проекту, Государственный комитет по статистике является основным разработчиком и координирующим органом системы. Путем чёткого определения процедур сбора статистических данных и получения административных данных будет создана правовая основа для предоставления качественной официальной статистики всем категориям пользователей на основе международных принципов.
Кроме того, понятия официальной статистики, респондента и пользователя в проекте четко интегрированы в элементы, в которых они участвуют.
В документе подробно описаны права и обязанности статистических органов и других разработчиков официальной статистики.