Rossiya Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv to‘g‘risida
2021-yilning 2-mart kuni Moskva shahrida amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv chog‘ida Vazir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya tomonini joriy yili Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyaga taklif qilgan maktubini topshirdi.
Tashqi siyosat mahkamalari rahbarlari siyosiy-diplomatik, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa tomonlarni qiziqtirgan sohalardagi O‘zbekiston – Rossiya munosabatlarining bugungi holati va rivojlanish istiqbollarini muhokama qildilar.
Ilgari erishilgan kelishuvlarning ijro jarayoni hamda bo‘lajak oliy va yuqori darajalardagi tadbirlar jadvali ko‘rib chiqildi.
Tomonlar O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida doimiy aviaqatnovlarni tiklash masalasini, O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining Rossiya Federatsiyasi hududiga kirishlari bilan bog‘liq cheklovlarni bekor qilish imkoniyati yuzasidan fikr almashdilar.
Vazirlar BMT, MDH, ShHT hamda boshqa xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi hamkorlikning turli jihatlari borasida ham so‘z yuritdilar.
Afg‘onistondagi bugungi vaziyat, inklyuziv afg‘onlararo muzokaralarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va Afg‘oniston ishtirokida transport-kommunikasiya loyihalarini amalga oshirish yo‘lidagi sa'y-harakatlarga alohida e'tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida Tashqi ishlar vazirlarining ommaviy axborot vositalari uchun brifingi o‘tkazilib, muzokaralarning natijalari e'lon qilindi va jurnalistlar savollariga javoblar berildi.

О встрече с Министром иностранных дел России
2 марта 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся в г.Москве с рабочим визитом, провел встречу с Министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым.
В ходе встречи Министр передал послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с приглашением российской стороны на Международную конференцию высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», которая состоится в этом году в г.Ташкенте.
Главы внешнеполитических ведомств обсудили текущее состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-российских отношений в политико-дипломатической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах, представляющих взаимный интерес.
Рассмотрен ход реализации ранее достигнутых договоренностей, а также график предстоящих мероприятий на высшем и высоком уровнях.
Стороны обсудили вопросы возобновления регулярных авиарейсов между Узбекистаном и Россией, возможности снятия имеющихся ограничений по въезду граждан Республики Узбекистан на территорию Российской Федерации.
Министры обменялись мнениями по различным аспектам взаимодействия сторон в рамках ООН, СНГ, ШОС, а также других международных и региональных организаций.
Отдельное внимание уделено ситуации в Афганистане, предпринимаемым усилиям по всемерной поддержке инклюзивных межафганских переговоров, реализации транспортно-коммуникационных проектов с привлечением ИРА.
В заключение встречи состоялся брифинг министров иностранных дел с участием представителей СМИ, в ходе которого озвучены итоги переговоров и даны ответы на вопросы журналистов.