Turkiya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2021-02-26 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 26-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov O‘zbekistondagi diplomatik missiyasini yakunlayotgan Turkiya Respublikasining Favqulodda va Muxtor Elchisi Mehmet Sureyya Er bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv O‘zbekiston – Turkiya ko‘p qirrali hamkorligining joriy holatini, qo‘shma loyihalar va tashabbuslar amalga oshirilishini hamda ikki tomonlama sheriklikni chuqurlashtirish bo‘yicha istiqbolli chora-tadbirlarni muhokama qilishga bag‘ishlandi.
Turkiya investor doiralarining O‘zbekiston bozoridagi faoliyati jadallashgani qayd etildi: 2019 – 2020 yillarda mamlakatimiz iqtisodiyotiga jalb qilingan turk investitsiyalarining umumiy hajmi qariyb 950 mln dollarni tashkil etdi hamda turk kapitali ishtirokidagi korxonalar soni ikki baravar ko‘payib, 1576 taga yetdi. Tomonlar o‘zaro manfaatli investitsiya loyihalari sonini ko‘paytirish maqsadida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha munosabatlarni faollashtirishga kelishib oldi.
Hamkorlikni kengaytirish uchun savdo sohasida ulkan imkoniyatlar belgilandi - 2025 yilgacha tovar aylanmasi hajmini 5 mlrd dollargacha yetkazish bo‘yicha qo‘shma amaliy chora-tadbirlarni hayotga tatbiq etishga o‘zaro sodiqlik bildirildi.
Texnik yordam sohasidagi hamkorlik rivojlanishining ijobiy dinamikasi ham ta'kidlandi. Xususan, so‘nggi uch yil ichida Turkiyadan jalb qilingan grant mablag‘lari hajmi 26 mln dollarni tashkil etdi va bu 150 ga yaqin dastur va tashabbuslarni muvaffaqiyatli amalga oshirishga imkon berdi. Umuman olganda, diplomatik aloqalar o‘rnatilganidan buyon Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligi (TICA) ko‘magida qishloq xo‘jaligi, kichik va o‘rta biznes, sog‘liqni saqlash va ta'lim kabi yo‘nalishlar bo‘yicha 800 dan ortiq loyihalar hayotga joriy etildi. Tomonlar ushbu sohalardagi o‘zaro aloqalarni tizimlashtirish va kengaytirish zarurligini ta'kidladilar, ustuvor yo‘nalishlarda texnik hamkorlik bo‘yicha alohida dasturlar ishlab chiqishga kelishdilar.
Bundan tashqari, kun tartibi doirasida joriy yilning may oyida Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi va Turkiya Respublikasi o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyaning 6-yig‘ilishini o‘tkazish bilan bog‘liq bir qator tashkiliy masalalar muhokama qilindi.
Muloqot doirasida tomonlar Turkiya Respublikasining Samarqand shahrida Bosh konsulxonasining ochilishini yuqori baholadilar va ushbu qadam ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniyat, turizm va mintaqalararo sheriklik sohasidagi munosabatlarni rivojlantirishga sezilarli turtki beradi, degan yakdil fikr bildirdilar. Shuningdek, O‘zbekistonda o‘zbek-turk universitetining ochilishi madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirishning muhim bosqichi bo‘lgani qayd etildi. Ushbu universitet konsepsiyasini va boshqa bir qator tashkiliy masalalarni kelishish jarayonini tezlashtirish bo‘yicha sa'y-harakatlarni birlashtirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston tomoni M.Sureyya Erga O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi ikki tomonlama sheriklikni rivojlantirishga qo‘shgan ulkan hissasi uchun minnatdorlik bildirdi.

Состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Турецкой Республики в Республике Узбекистан
26 февраля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с завершающим свою дипломатическую миссию в Узбекистане Чрезвычайным и Полномочным Послом Турецкой Республики Мехметом Сурейя Эром.
Встреча была посвящена обсуждению текущего состояния многопланового узбекско-турецкого сотрудничества, хода реализации совместных проектов и инициатив, а также перспективных мер по углублению двустороннего партнерства.
Отмечена возросшая активность турецких инвестиционных кругов на рынке Узбекистана: так, в период 2019-2020гг. общий объем привлеченных турецких инвестиций в экономику страны составил порядка 950 млн долларов, а количество предприятий с участием турецкого капитала удвоилось и достигло 1576. Было согласовано, что стороны активизируют взаимодействие по укреплению связей между деловыми сообществами двух стран с целью увеличения количества взаимовыгодных инвестиционных проектов.
Значительные возможности для расширения сотрудничества были обозначены в сфере торговли – была озвучена взаимная приверженность реализации совместных практических мер по доведению объема товароборота до отметки в 5 млрд долларов к 2025 году.
Также была подчеркнута положительная динамика развития сотрудничества в сфере технического содействия – за последние три года объем привлеченных из Турции грантовых средств составил 26 млн долларов, что позволило успешно реализовать порядка 150 программ и инициатив. Всего же с момента установления дипломатических отношений при содействии Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TICA) было реализовано более 800 проектов в таких направлениях как сельское хозяйство, развитие малого и среднего бизнеса, здравоохранения и образования. Стороны озвучили необходимость систематизации и расширения взаимодействия в данной сфере и договорились разработать отдельные программы по техническому сотрудничеству в приоритетных направлениях.
Помимо этого, в рамках повестки был обсужден ряд организационных вопросов, связанных с проведением в мае текущего года в г.Ташкенте 6-го заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой.
В контексте диалога стороны высоко оценили открытие Генерального консульства Турецкой Республики в г.Самарканде и пришли к общему мнению о том, что данный шаг придаст ощутимый импульс развитию сотрудничества двух стран в области культуры, туризма и межрегионального партнерства. Также важным этапом в развитии культурно-гуманитарного сотрудничества было обозначено создание в Узбекистане узбекско-турецкого университета – достигнута договоренность объединить усилия по ускорению процесса согласования концепции данного университета и ряда других организационных вопросов.
В завершение встречи узбекской стороной была выражена благодарность за существенный вклад, внесенный М. Сурейя Эром, в развитие двустороннего партнерства между Узбекистаном и Турцией.