O‘zbekiston-Shvetsiya siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2021-yilning 25-fevral kuni O‘zbekiston-Shvetsiya siyosiy maslahatlashuvlarining ikkinchi davrasi videokonferensiya shaklida bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston delegatsiyasiga Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sherzod Asadov, Shvetsiya delegatsiyasiga esa Shvetsiya Tashqi ishlar vazirligi bosh direktori o‘rinbosari, Sharqiy Yevropa, Rossiya va Markaziy Osiyo departamenti direktori Andreas fon Bekkerat rahbarlik qildi.
Tadbir davomida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, turizm, ekologiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Stokgolmda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari bo‘yicha kengashi 46-sessiyasidagi nutqiga yuqori baho berilgani alohida ta’kidlandi.
Suhbat davomida parlamentlararo aloqalarni yanada mustahkamlash, qonun ijodkorligi bo‘yicha ilg‘or tajribalarni almashish, parlament delegatsiyalarining o‘zaro tashriflarini tashkil etishdan ikki tomon manfaatdor ekanligi bildirildi.
Muzokaralar chog‘ida tashqi savdo aylanmasini oshirish, uningtarkibini diversifikatsiya qilish, Shvetsiya assotsiatsiyalari va uyushmalari bilan birgalikda investitsiya loyihalarini amalga oshirish va ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni faollashtirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar tahlil qilindi.

Об узбекско-шведских политических консультациях
25 февраля 2021 года состоялся второй раунд узбекско-шведских политических консультаций в формате видеоконференции.
Узбекскую делегацию возглавил заместитель Министра иностранных дел Шерзод Асадов, шведскую – заместитель генерального директора, директор Департамента Восточной Европы, России и Центральной Азии Министерства иностранных дел Швеции Андреас фон Беккерат.
В ходе мероприятия обсуждены вопросы развития двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, экологической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Особо отмечено, что в Стокгольме высоко оценивают выступление Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева на 46-й сессии Совета по правам человека Организации Объединенных Наций.
Выражена заинтересованность в дальнейшем укреплении межпарламентских связей, обмене передовым опытом в законотворческой деятельности, организации взаимных визитов парламентских делегаций двух стран.
На переговорах подробно проанализирован комплекс мероприятий по увеличению товарооборота, диверсификации структуры двусторонней торговли, реализации инвестиционных проектов совместно со шведскими ассоциациями и объединениями, активизации прямых контактов между представителями бизнес-кругов двух стран.