2021-02-25 | Siyosat
2021-yilning 25-fevral kuni Nyu-Dehli shahriga amaliy tashrif bilan kelgan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Subramanyam Jayshankar bilan uchrashdi.
Muzokaralar davomida Oʻzbekiston-Hindiston koʻp qirrali munosabatlarining holati va rivojlanish istiqbollari, xalqaro hamda mintaqaviy tuzilmalar doirasidagi oʻzaro aloqalarning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar 2020-yil dekabr oyida boʻlib oʻtgan onlayn-sammit davomida erishilgan kelishuvlar ikki davlat oʻrtasidagi strategik sheriklikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishga imkon berganligini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga alohida eʼtibor qaratilmoqda. Oʻzbekiston iqtisodiyotining turli tarmoqlarida yangi zamonaviy sanoat quvvatlarini yaratishga ilgʻor texnologiyalarni jalb qilish hamda ijtimoiy va infratuzilma ahamiyatiga ega loyihalarni amalga oshirish yoʻllari koʻrib chiqildi.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari BMT, ShHT va boshqa koʻp tomonlama tuzilmalar doirasidagi oʻzaro aloqalar, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni taʼminlash masalalari boʻyicha fikr almashdi.
Afgʻoniston ishtirokidagi “Hindiston – Markaziy Osiyo” vazirlar muloqotining mintaqalararo hamkorlikni jadallashtirish, uning mexanizmlarini takomillashtirish hamda Afgʻonistonda barqaror tinchlikni oʻrnatishdagi muhim ahamiyati alohida taʼkidlandi.
Hindiston tomoni joriy yil Toshkent shahrida boʻlib oʻtadigan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyaga taklif qilindi.

2021-02-25 | Политика
25 февраля 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Нью-Дели с рабочим визитом, провел встречу с Министром иностранных дел Республики Индия Субраманьямом Джайшанкаром.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы развития узбекско-индийских многоплановых отношений, актуальные вопросы взаимодействия в рамках международных и региональных организаций.
Стороны с удовлетворением отметили, что достигнутые в ходе онлайн-саммита договоренности в декабре 2020 года позволили вывести стратегическое партнерство между двумя государствами на качественно новый уровень.
Особое внимание уделено вопросам дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества. Рассмотрены пути наращивания инвестиционного взаимодействия и привлечения передовых технологий в создание новых современных производств в различных отраслях экономики Узбекистана, а также реализации проектов социального и инфраструктурного значения.
Главы внешнеполитических ведомств обменялись мнениями по вопросам взаимодействия в рамках ООН, ШОС и других многосторонних структур, обеспечения региональной безопасности и стабильности.
Подчеркнута важная роль министерского Диалога «Индия – Центральная Азия» с участием Афганистана в деле интенсификации и совершенствования механизмов межрегионального сотрудничества, установления прочного мира в Афганистане.
Индийская сторона приглашена на Международную конференцию высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», которая состоится в текущем году в г.Ташкенте.