Turkmaniston Prezidenti O‘zbekiston Prezidentiga maktub yo‘lladi
Mening nomimga yo‘llangan, Turkmaniston va O‘zbekiston o‘rtasidagi an’anaviy qardoshlik aloqalari chuqur tahlil qilinib, mamlakatlarimiz hamkorligini mustahkamlash uchun keng imkoniyatlar mavjudligi qayd etilgan maktubingiz uchun Sizga chuqur minnatdorlik bildirish sharafiga muyassarman.
Sizning ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va uni rivojlantirish istiqbollari haqidagi fikrlaringizni to‘liq qo‘llab-quvvatlar ekanman, men Turkmaniston va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi munosabatlar strategik sheriklik xarakteriga ega ekanligini alohida ta’kidlamoqchiman.
Xalqlarimiz o‘rtasida yaxshi qo‘shnichilik, o‘zaro hurmat va qo‘llab-quvvatlash tamoyillariga muvofiq ko‘p yillardan buyon jadal rivojlanib kelayotgan do‘stlik va qardoshlik aloqalari bugungi kunda yangi mazmun kasb etganini katta mamnuniyat bilan qayd etmoqchiman.
Oliy va yuqori darajadagi doimiy muloqotlar ikki tomonlama hamkorlikning yuksak darajasini ta’minlashda muhim o‘rin tutmoqda. Siz bilan Ashxobod va Toshkentda bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarimizni, ularda Turkmaniston-O‘zbekiston munosabatlarining turli jihatlarini muhokama qilganimiz, ko‘plab muhim madaniyat maskanlarining ochilishida qatnashganimizni alohida yorqin taassurotlar bilan eslayman.
Toshkent shahrida turkman shoiri va faylasufi, mumtoz va adabiyotimiz namoyandasi Maxtumquli sharafiga nomlangan ko‘cha hamda uning siymosi tasvirlangan yodgorlik, "Ashxobod" madaniyat va istirohat bog‘i, shuningdek, Xorazm viloyatida O‘zbekiston-Turkmaniston do‘stlik uyi va "Ulli hovli" madaniy majmuasining ochilishi xalqlarimizning abadiy do‘stligi va birodarligining yorqin ramzi bo‘lib xizmat qilmoqda.
O‘z navbatida, Turkmaniston poytaxtidagi "Ilhom" markaziy xiyobonida Sharqning buyuk shoiri va mutafakkiri Alisher Navoiyning ulkan yodgorligi o‘rnatildi va Ashxobodning bevosita Prezident saroyiga yaqin markaziy ko‘chalaridan biriga ulug‘ shoirning nomi berildi.
Bundan tashqari, 2017-yilda Sizning Turkmanistonga davlat tashrifingiz doirasida Turkmanobod shahrida o‘zbek xalqining buyuk o‘g‘loni, atoqli davlat va siyosat arbobi, O‘zbekistonning Birinchi Prezidenti Islom Abdug‘aniyevich Karimov haykali ochildi, uning nomi Lebap viloyatining ma’muriy markazi ko‘chalaridan biriga berildi.
Hurmatli Shavkat Miromonovich!
Ayni vaqtda Sizga shuni ham ma’lum qilmoqchimanki, kuni kecha Ashxobod markazida O‘zbekiston poytaxti sharafiga zamonaviy "Toshkent" madaniyat va istirohat bog‘ini loyihalashtirish va qurish uchun tender e’lon qilindi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston kompaniyalarini ushbu tenderda ishtirok etishga taklif qilaman.
Shu bilan birga yana bir muhim yangilikni sizga yetkazmoqchiman. Yaqinda biz 2020-yilgi eng namunali ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy ko‘rsatkichlar bo‘yicha Turkmaniston tumanlari o‘rtasida o‘tkazilgan tanlov g‘olibini e’lon qildik. Ushbu tanlovda Toshhovuz viloyatining S.A.Niyozov tumani g‘olib bo‘lib, 1 million AQSh dollari miqdorida mukofotga sazovor bo‘ldi. Ushbu tuman aholisining 99 foizini o‘zbeklar tashkil etishini ta’kidlash menga mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Madaniy-gumanitar aloqalar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni ravnaq toptirishda muhim rol o‘ynaydi. Ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirar ekanmiz, biz turkman va o‘zbek xalqlarining azaliy birodarlik va o‘zaro mehr-oqibat an’analariga, ularning tub ma’naviy va tarixiy qadriyatlari mushtarakligiga tayanamiz.
Shu nuqtai nazardan, 2021-yil 17-fevral kuni Ashxabodda buyuk shoir va davlat arbobi Zaxiriddin Muhammad Bobur tavalludining 538 yilligiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tganini ta’kidlash ham menga mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Bunday tadbirlarni o‘zaro o‘tkazib borish umumiy madaniyatlarimiz, tarixiy siymolarimizni ommalashtirishga katta hissa qo‘shadi, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlikni mustahkamlaydi.
Aziz birodarim!
Turkmaniston ijobiy betaraflik tamoyillariga asoslanib,  mintaqaviy va mintaqalararo hamkorlikda doimo faol ishtirok etmoqda.
Bugungi kunda Turkmaniston tashabbusi bilan mintaqaning barqaror taraqqiyotiga amaliy turtki berishga qaratilgan energetika, transport va kommunikatsiya sohalarida keng miqyosli mintaqalararo loyihalar amalga oshirilmoqda.
Yuqoridagi fikrlardan kelib chiqib, biz O‘zbekistonning 2021-yil 15-16-iyul kunlari Toshkent shahrida "Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Tahdid va imkoniyatlar" mavzusida yuqori darajali xalqaro konferensiya o‘tkazishga doir tashabbusini olqishlaymiz va to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz.
Ushbu forumga katta ahamiyat bergan holda, Turkmaniston uning ishida ishtirok etish uchun rasmiy delegatsiyani yuboradi. Konferensiya ishi samarali bo‘ladi, uning natijalari esa Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi o‘zaro aloqalar va ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlashga salmoqli hissa qo‘shadi, deb ishonaman.
Fursatdan foydalanib, hurmatli Shavkat Miromonovich, Sizga mustahkam sog‘liq, ko‘p qirrali davlatchilik faoliyatingizga katta muvaffaqiyatlar, qardosh O‘zbekiston xalqiga esa tinchlik, farovonlik va ravnaq tilayman.

Президент Туркменистана направил письмо Президенту Узбекистана
Имею честь выразить Вам глубокую благодарность за Ваше письменное послание, направленное в мой адрес, в котором Вы на основе глубокого анализа традиционно братских туркмено-узбекских связей отмечаете широкие возможности укрепления взаимодействия между нашими странами.
Выражая свое полное согласие с Вашими оценками нынешнего состояния двустороннего сотрудничества и перспектив его развития, хочу особо подчеркнуть, что отношения между Туркменистаном и Республикой Узбекистан носят характер стратегического партнерства.
С большим удовлетворением хотел бы отметить, что дружественные и братские связи между нашими народами, динамично развивающиеся на протяжении многих лет в соответствии с принципами добрососедства, уважения и взаимной поддержки, в настоящее время обрели новое содержание.
Важную роль в поддержании высокого уровня двустороннего сотрудничества играют регулярные контакты на высшем и высоком уровне. Я с особой теплотой вспоминаю наши с Вами встречи в Ашхабаде и Ташкенте, в ходе которых мы обсуждали различные аспекты туркмено-узбекского взаимодействия, а также вместе принимали участие в открытии множества важных культурных объектов.
Приятно отметить, что ярким символом вечной дружбы и братства наших народов служит открытие в городе Ташкенте улицы, названной в честь туркменского поэта, философа и классика литературы Махтумкули, и памятного барельефа с его изображением, парка культуры и отдыха «Ашхабад», а также Дома туркмено-узбекской дружбы и культурного комплекса «Улы ховлы» в Хорезмской области Узбекистана.
В свою очередь, в столице Туркменистана на центральной городской аллее «Ылхам» («Вдохновение») установлен огромный монумент великому поэту и мыслителю Востока Алишеру Навои, а одна из центральных улиц города Ашхабада, находящаяся в непосредственной близости Президентского дворца, также носит имя этого выдающегося поэта.
Кроме этого, в 2017 году в рамках Вашего государственного визита в Туркменистан в городе Туркменабате был открыт памятник великому сыну узбекского народа, выдающемуся государственному и политическому деятелю, первому Президенту Узбекистана Исламу Абдуганиевичу Каримову, а также его имя присвоено одной из улиц административного центра Лебапского велаята.
Вместе с тем хотелось бы проинформировать Вас о том, что буквально вчера был объявлен тендер на проектирование и строительство современного парка культуры и отдыха в центре Ашхабада под названием «Ташкент» в честь столицы Узбекистана.
В связи с этим приглашаю узбекские компании принять участие в этом тендере.
Наряду с этим, хотелось бы также поделиться с Вами ещё одной важной новостью. На днях нами был объявлен победитель конкурса на лучшие социально-экономические и культурные показатели по итогам 2020 года среди этрапов Туркменистана. Победителем этого конкурса стал этрап имени С.А.Ниязова Дашогузского велаята, который получил премию в размере 1 млн. долларов США. Приятно отметить, что 99 процентов населения этого этрапа составляют этнические узбеки.
В развитии отношений между двумя странами важную роль играют культурно-гуманитарные связи. Развивая двустороннее сотрудничество, мы опираемся на давние традиции братства и взаимной симпатии туркменского и узбекского народов, общность их базовых духовных и исторических ценностей.
В этом контексте также приятно отметить, что 17 февраля 2021 года в Ашхабаде состоялось мероприятие по случаю 538-летия со дня рождения великого узбекского поэта и государственного деятеля Захириддина Мухаммада Бабура.
Убежден, что взаимное проведение подобных мероприятий в значительной степени способствует популяризации общих культур, а также наших исторических личностей, укрепляет дружбу между нашими народами.
Туркменистан, основываясь на принципах позитивного нейтралитета, всегда выступает активным участником регионального и межрегионального сотрудничества.
В настоящее время по инициативе Туркменистана реализуются крупномасштабные межрегиональные проекты в энергетической, транспортной и коммуникационной сферах, призванных дать действенный толчок устойчивому развитию региона.
Исходя из вышеизложенного, полностью приветствуем и поддерживаем инициативу Узбекистана о проведении 15-16 июля 2021 года в городе Ташкенте международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности».
Придавая большое значение этому форуму, Туркменистан направит официальную делегацию для участия в его работе. Уверен, что работа конференции будет продуктивной, а итоги станут весомым вкладом в дело дальнейшего углубления взаимодействия и многопланового сотрудничества между странами Центральной и Южной Азии.
Пользуясь настоящей возможностью, желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, больших успехов в Вашей многогранной государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана - мира, благополучия и процветания.