Qatar parlamenti spikeri oʻrinbosari bilan uchrashuv toʻgʻrisida
2021-yilning 23-fevral kuni Dohada Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Furqat Sidikov Qatar Davlati Shoʻro Kengashi (parlamenti) spikeri oʻrinbosari Muhammad al-Sulayti bilan uchrashdi.
Suhbat davomida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Mamlakatlar qonun chiqaruvchi organlari oʻrtasidagi munosabatlarni oʻrnatish va mustahkamlash masalalari, shu jumladan, qoʻshma tadbirlarni oʻtkazish, oʻzaro tashriflarni muntazam ravishda tashkil etish hamda tajriba almashish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, texnik-moliyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikning meʼyoriy-huquqiy bazasini takomillashtirish boʻyicha parlamentlararo doʻstlik guruhlarini tuzish muhimligi taʼkidlandi.
Tomonlar, shuningdek, Oʻzbekiston va Qatar oʻrtasidagi xalqaro tuzilmalar, xususan, BMT va IHT doirasidagi oʻzaro munosabatlarning baʼzi jihatlarini koʻrib chiqdilar.

О встрече с заместителем спикера парламента Катара
23 февраля 2021 года в г.Дохе заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков встретился с заместителем спикера Консультативного собрания (Парламента) Государства Катар Мухаммадом аль-Сулайти.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы активизации двустороннего сотрудничества.
Особое внимание было уделено вопросам налаживания и укрепления отношений между законодательными органами двух стран, в том числе путем проведения совместных мероприятий, организации взаимных визитов на регулярной основе и обмена опытом.
Подчеркнута важность создания межпарламентских групп дружбы для совершенствования нормативно-правовой основы двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, техническо-финансовой, культурно-гуманитарной и других сферах.
Стороны также рассмотрели отдельные аспекты взаимодействия Узбекистана и Катара в рамках международных структур, в частности ООН и ОИС.