O‘zbekiston va Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki o‘rtasidagi hamkorlikning yangi istiqbollari
2021-02-23 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 23-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov hamda Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki (OIIB) prezidenti Szin Lisyun o‘rtasida videokonferensiya shaklida qo‘shma loyihalarning bugungi holati, shuningdek, o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qilishga bag‘ishlangan muzokaralar o‘tkazildi.
Muloqot chog‘ida OIIB rahbariyati Markaziy Osiyo mintaqasidagi strategik sheriklardan biri sifatida O‘zbekiston bilan munosabatlar yuqori darajada ekanini qayd etib, uni izchil kengaytirishga tayyorligini bildirdi.
Muzokaralar chog‘ida joriy yilning yanvar' oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston, Afg‘oniston va Pokiston delegasiyalaridan iborat uch tomonlama ishchi guruhining yig‘ilishida OIIB tomonidan qo‘llab-quvvatlangan “Mozori Sharif – Kobul – Peshavor” trans-afg‘on temir yo‘lini qurish loyihasini amalga oshirishga alohida e'tibor qaratildi. Mintaqa hududida o‘zaro bog‘liqlikni rivojlantirish va mustahkamlash OIIB missiyasining asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligi va shu sababli Bank rahbariyati ushbu loyihani muvaffaqiyatli va o‘z vaqtida ro‘yobga chiqarish doirasida ko‘p tomonlama hamkorlikka alohida e'tibor qaratishi ta'kidlandi.
Muzokaralar chog‘ida umumiy qiymati 930 mln dollardan ko‘proq bo‘lgan amaldagi va ishlab chiqilayotgan loyihalarni hayotga tatbiq etish bilan bog‘liq masalalar ham muhokama qilindi. Buxoro viloyatida suv ta'minoti va kanalizasiya tizimlarini qurish va modernizasiya qilish loyihasini amalga oshirish bosqichiga o‘tishni jadallashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Eslatib o‘tamiz, mazkur loyihaning joriy etilishi natijasida Buxoro viloyatining 1,1 milliondan ortiq aholisi ichimlik suvidan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladi va 100 mingga yaqin kishi markazlashgan kanalizasiya tizimiga ulanadi.
Infratuzilmaviy qurilish, sog‘liqni saqlash, xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash va boshqa sohalarda umumiy qiymati 2,1 mlrd dollarlik yangi istiqbolli loyihalarni birgalikda rivojlantirishni jadallashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Bundan tashqari, O‘zbekistonda eksport qiluvchi tadbirkorlar hamda kichik va o‘rta biznesni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, aholi bandligini oshirish va kasanachilikni rivojlantirishga qaratilgan tashabbus va dasturlarni moliyalashtirish uchun Bankdan qo‘shimcha mablag‘ jalb etish imkoniyatlari ko‘rib chiqiladi.
Muzokaralar natijasida tomonlar amaldagi loyihalarning ijrosini jadallashtirish va birgalikda ishlab chiqish bosqichida bo‘lgan loyihalarni kelishish bo‘yicha navbatdagi tadbirlarni belgilab oldilar.

Новые перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Азиатским банком инфраструктурных инвестиций
23 февраля текущего года в формате видеоконференции состоялись переговоры между заместителем Премьер-министра – министром инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаковым и президентом Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ) Цзинем Лицюнем, посвященные обсуждению текущего состояния совместных проектов, а также перспектив расширения взаимовыгодного партнерства.
В ходе диалога руководством АБИИ был отмечен высокий характер сотрудничества с Узбекистаном, как с одним из стратегических партнеров в Центрально-Азиатском регионе, а также выражена готовность к его последовательному расширению.
Особое внимание в ходе переговоров было уделено реализации проекта по строительству трансафганской железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», который был поддержан АБИИ в ходе заседания трехсторонней рабочей группы в составе делегаций Узбекистана, Афганистана и Пакистана в г.Ташкенте в январе текущего года. Отмечалось, что развитие и укрепление региональной взаимосвязанности является одним из ключевых приоритетов миссии АБИИ, ввиду чего многостороннему сотрудничеству в рамках успешной и своевременной практической реализации данного проекта руководством Банка будет уделяться особое внимание.
В ходе переговоров были также обсуждены вопросы, связанные с имплементацией текущих и прорабатываемых проектов общей стоимостью более 930 млн долларов. Достигнута договоренность по ускорению перехода к этапу практической реализации проекта по строительству и модернизации систем водоснабжения и канализации Бухарской области. Напомним, что в результате имплементации данного проекта более 1,1 млн жителей Бухарской области получат доступ к питьевой воде, а порядка 100 тысяч человек будут подключены к централизованной системе канализации.
Достигнута договоренность об активизации совместной проработки новых перспективных проектов в сферах инфраструктурного строительства, здравоохранения, поддержки частного сектора и других областях на общую сумму 2,1 млрд долларов. Более того, будут рассмотрены возможности для привлечения дополнительных средств Банка для оказания финансовой поддержки предпринимателям-экспортерам и предприятиям малого и среднего бизнеса в Узбекистане, а также финансирования инициатив и программ, направленных на повышение занятости населения и развитие надомного труда.
По итогам переговоров стороны определили дальнейшие шаги по ускорению практической реализации текущих проектов и согласования проектов, находящихся на стадии совместной проработки.