Qatar Bosh vaziri oʻrinbosari, Tashqi ishlar vaziri bilan muzokaralar toʻgʻrisida
2021-yilning 23-fevral kuni Doha shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Furqat Sidikov Qatar Davlati Bosh vaziri oʻrinbosari, Tashqi ishlar vaziri shayx Muhammad bin Abdulrahmon bin Josim Ol Soniy bilan uchrashdi.
Suhbat davomida tomonlar Oʻzbekiston-Qatar munosabatlarini rivojlantirishning istiqbolli yoʻnalishlarini muhokama qilib, savdo-iqtisodiy, investitsiya, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda muhim salohiyat mavjudligini taʼkidladilar.
Ikki tomonlama siyosiy muloqotni faollashtirish, shuningdek, iqtisodiy diplomatiya sohasida hamkorlikni sezilarli darajada oshirish muhimligi qayd etildi.
Qatar Bosh vaziri oʻrinbosari, Tashqi ishlar vaziri Oʻzbekistonda davlat va jamiyatqurilishi, iqtisodiyotni liberallashtirish, ishbilarmonlik va investitsiyaviy muhitni yanada yaxshilash sohalarida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarni yuqori baholadi.
Qatar tomoni Afg‘onistonda tinchlik jarayonini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha O‘zbekistonning sa’y-harakatlarga yuqori baho berdi.
Muloqot davomida tomonlar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik boshqa masalalarni ham koʻrib chiqdilar.

О переговорах с заместителем Премьер-министра, Министром иностранных дел Катара
23 февраля 2021 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков в г.Дохе встретился с заместителем Премьер-министра, Министром иностранных дел Государства Катар шейхом Мухаммадом бин Абдулрахманом бин Джасемом Аль Тани.
В ходе состоявшейся беседы стороны обсудили перспективные направления развития узбекско-катарских отношений, отметив наличие значительного потенциала для этого в торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других областях.
Стороны подчеркнули активизацию двустороннего политического диалога, а также существенное наращивание сотрудничества в экономической дипломатии.
Заместитель Премьер-министра, Министр иностранных дел Катара дал высокую оценку проводимым в Узбекистане масштабным преобразованиям в сфере государственного и общественного строительства, либерализации экономики, улучшения деловой среды и инвестиционного климата.