Afgʻoniston Prezidenti bilan uchrashuv
2021-yilning 23-fevral kuni amaliy tashrif bilan Qobul shahriga kelgan Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Afgʻoniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf Gʻani tomonidan qabul qilindi.
Vazir Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Afgʻoniston Islom Respublikasi Prezidenti Ashraf Gʻaniga yoʻllagan maktubini topshirdi.
Suhbat davomida Oʻzbekiston-Afgʻoniston koʻp qirrali munosabatlarining hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Ikki tomonlama hamkorlikning joriy yuqori darajasi mamnuniyat bilan qayd etildi va barcha sohalarda oʻzaro manfaatli yaqin aloqalarni yanada chuqurlashtirishga oʻzaro sodiq ekanliklari taʼkidlandi.
Prezident Ashraf Gʻani birodar Afgʻoniston xalqi nomidan Afgʻoniston zaminida tinchlik va barqarorlikni taʼminlash, mamlakat iqtisodiyotini tiklashda har tomonlama qoʻllab-quvvatlayotgani uchun Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy minnatdorlik izhor etdi.
Afgʻonlararo siyosiy muzokaralarning uzoq muddatli tinchlik oʻrnatish va mamlakatda xavfsizlikni taʼminlashdagi muhim oʻrni qayd etildi.

23 февраля 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Кабул с рабочим визитом, был принят Президентом Исламской Республики Афганистан Ашрафом Гани.
Министр передал послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президенту Исламской Республики Афганистан Ашрафу Гани.
В ходе беседы обсуждены состояние и перспективы узбекско-афганских многоплановых отношений.
Стороны с удовлетворением отметили нынешний высокий уровень двустороннего сотрудничества и подчеркнули обоюдную приверженность дальнейшему углублению тесного взаимодействия по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
Президент Ашраф Гани выразил от имени братского народа Афганистана искреннюю благодарность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за оказываемую всемерную поддержку в вопросах обеспечения мира и стабильности на афганской земле, восстановления экономики страны.
Подчеркнута важность межафганских политических переговоров для установления долгосрочного мира и обеспечения безопасности в стране.