Oʻzbekiston Elchisi YXHT Bosh kotibi bilan uchrashdi
2021-yilning 19-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasining Yevropa xavfsizlik va hamkorlik tashkilotidagi (YXHT) doimiy vakili, Elchi Abat Fayzullayev YXHT Bosh kotibi Xelga Shmid bilan uchrashdi.
Muloqot davomida Oʻzbekiston va YXHT oʻrtasidagi oʻzaro munosabatlarning keng doirasi, shu jumladan, qoʻshma loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi.
YXHT Bosh kotibi Oʻzbekistonning tashkilot bilan oʻzaro aloqalarni kengaytirish boʻyicha saʼy-harakatlarini yuqori baholadi va tuzilmaning muloqotni yana-da mustahkamlashdan manfaatdorligini taʼkidladi.
Soʻnggi yillarda ikki tomonlama munosabatlarda katta yutuqqa erishilgani va Oʻzbekiston hamda YXHT oʻrtasidagi hamkorlik oʻzaro manfaatli boʻlgan bir qator yoʻnalishlarda faol rivojlanayotgani qayd etildi.
Tomonlar yoshlar masalalari boʻyicha ikki tomonlama aloqalarni yanada chuqurlashtirish va kengaytirish hamda gender tengligini taʼminlashga sodiqligini Shvetsiyaning YXHTga raisligining ustuvor yoʻnalishlarini hisobga olgan holda tasdiqladilar.
Yakunda Xelga Shmid YXHT Kotibiyati Oʻzbekistonda olib borilayotgan keng koʻlamli islohotlarni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan loyihalar va tadbirlarni amalga oshirishda faol ishtirok etishga tayyorligini maʼlum qildi.

Посол Узбекистана встретился с Генеральным секретарем ОБСЕ
19 февраля 2021 года состоялась встреча Постоянного представителя Республики Узбекистан при Организации по безопасности и сотрудничеству (ОБСЕ), Посла Абата Файзуллаева с Генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмид.
В ходе встречи обсужден широкий круг вопросов взаимодействия Узбекистана с ОБСЕ, в том числе перспективы реализации совместных проектов.
Генеральный секретарь ОБСЕ высоко оценила усилия Узбекистана по наращиванию взаимодействия с ОБСЕ и подчеркнула заинтересованность Организации в дальнейшем укреплении диалога.
Отмечалось, что в двусторонних отношениях за последние годы достигнут большой прорыв и сотрудничество между Узбекистаном и ОБСЕ активно продвигается по ряду направлений, представляющих взаимный интерес.
Стороны подтвердили приверженность дальнейшему углублению и расширению двусторонних связей по вопросам молодежи и продвижения гендерного равенства с учетом приоритетов шведского председательства в ОБСЕ.
В завершение Хельга Шмид сообщила о готовности Секретариата ОБСЕ принять самое активное участие в реализации проектов и мероприятий, нацеленных на поддержку осуществляемых в Узбекистане широкомасштабных реформ.