Prezident Shavkat Mirziyoyevning BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 46-sessiyasidagi nutqi
Bugun O‘zbekiston Inson huquqlari bo‘yicha kengash a’zosi sifatida ushbu uchrashuvda birinchi marta ishtirok etmoqda.
Biz so‘nggi yillar davomida Kengashga a’zo bo‘lish uchun butun mas’uliyatni anglagan holda intilib kelganimizni ta’kidlamoqchiman.
Demokratik islohotlarimiz yangi O‘zbekistonni bunyod etishga qaratilgan bo‘lib, bu o‘zgarishlar ortga qaytmaydigan tus oldi.
Biz Birlashgan Millatlar Tashkilotining “Inson huquqlari yo‘lida harakatga da’vat” tashabbusini ilgari surish uchun Kengash a’zolari, barcha sheriklarimiz bilan yaqin hamkorlikni davom ettiramiz.
O‘zbekistonda demokratik o‘zgarishlarni yanada chuqurlashtirish va Kengash doirasidagi faoliyatimizning ustuvor yo‘nalishlari quyidagilardan iborat.
Birinchidan, insonning asosiy huquq va erkinliklarini ta’minlash O‘zbekistondagi islohotlarda eng muhim o‘rinda turadi.
2030 yilgacha mo‘ljallangan Barqaror rivojlanish maqsadlari mamlakatimizda har bir insonning huquq va qonuniy manfaatlarini ta’minlashni ko‘zda tutadigan “hech kimni e’tibordan chetda qoldirmaslik” tamoyili asosida amalga oshiriladi.
Bu o‘rinda so‘z Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissar boshqarmasi ekspertlarining faol ishtirokida ishlab chiqilgan Inson huquqlari bo‘yicha milliy strategiyani amalga oshirish to‘g‘risida bormoqda.
Ikkinchidan, biz gender siyosati masalalari borasida mamlakatimizning ijtimoiy-siyosiy hayotida va ishbilarmonlik sohasida ayollarning rolini tubdan oshirishga qaratilgan ishlarni qat’iy davom ettiramiz.
Joriy yilda O‘zbekistonda Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchi ayollarining muloqoti va xotin-qizlarning mintaqaviy biznes-forumini o‘tkazishni rejalashtirmoqdamiz.
Uchinchidan, alohida ehtiyojga ega bo‘lgan shaxslarning huquqlarini ta’minlashga jiddiy e’tibor qaratiladi.
Yaqinda Nogironligi bo‘lgan shaxslarning huquqlari to‘g‘risidagi yangi qonun kuchga kirdi. O‘zbekiston Parlamenti Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyani ratifikatsiya qilishi kutilmoqda.
Biz imkoniyati cheklangan shaxslarning o‘z qobiliyatini to‘la ro‘yobga chiqarish masalalari bo‘yicha Mintaqaviy kengash tuzishni taklif etamiz.
To‘rtinchidan, aholimizning yarmidan ko‘pini tashkil etadigan yoshlar huquqlarini himoya qilish doimo e’tiborimiz markazida bo‘lib kelmoqda.
Joriy yil O‘zbekistonda “Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”, deb e’lon qilindi.
Bu borada biz:
- Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligida Yoshlar huquqlari bo‘yicha butunjahon konferensiyasini o‘tkazish;
- BMT Iqtisodiy va ijtimoiy kengashining o‘ninchi forumida Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiya loyihasini taqdim etish;
shuningdek, Yoshlar huquqlari bo‘yicha maxsus ma’ruzachi institutini ta’sis etish masalasini kiritishga tayyorgarlik ko‘rmoqdamiz.
Beshinchidan, biz Xalqaro mehnat tashkiloti va Jahon banki bilan hamkorlikda majburiy mehnat va bolalar mehnatiga barham berish bo‘yicha katta ishlarni amalga oshirdik. Bu islohotlarimizdagi eng asosiy yutuqlarimizdan biri bo‘ldi.
2021 yilda, ya’ni Bolalar mehnatiga barham berish xalqaro yilida Bolalar Ombudsmani to‘g‘risidagi qonunni qabul qilamiz.
Oltinchidan, “Inson huquqlari sohasida ta’lim” deklaratsiyasining 10 yilligiga bag‘ishlab biz Oliy komissar boshqarmasi bilan birgalikda global forum o‘tkazishni taklif etamiz.
O‘qitish tizimini rivojlantirish maqsadida BMTning inson huquqlari sohasidagi Ixtiyoriy badallar jamg‘armasiga o‘z hissamizni qo‘shmoqchimiz.
Yettinchidan, Bosh kotib Antoniu Guterrish Janobi Oliylarining fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar sonini kamaytirish bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rish to‘g‘risidagi taklifini qo‘llab-quvvatlaymiz.
Birgina o‘tgan yilning o‘zida 50 ming nafar vatandoshimiz O‘zbekiston fuqaroligiga qabul qilindi, bu yil yana 20 mingdan ziyod kishi fuqarolikka ega bo‘ladi.
Biz erishgan natijalarimiz bilan kifoyalanib qolmasdan, bundan buyon ham fuqarolik jamiyati institutlarini yanada rivojlantirish, O‘zbekistonda so‘z erkinligini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashni qat’iy maqsad qilganmiz.
Shu asnoda nodavlat notijorat tashkilotlari va ommaviy axborot vositalari to‘g‘risida kodekslar ishlab chiqilmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining din yoki e’tiqod erkinligi, sudyalar va advokatlar mustaqilligi masalalari bo‘yicha maxsus ma’ruzachilarining tavsiyalarini alohida e’tiborga olganmiz.
Inson huquqlari bo‘yicha kengashga Sudyalar kengashlari faoliyatining universal prinsiplarini ishlab chiqish masalasini ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha milliy preventiv mexanizmni joriy etish doirasida biz odamning qadr-qimmatini yerga uradigan, insoniylikka zid bo‘lgan qiynoqlarning har qanday ko‘rinishiga bundan buyon ham mutlaqo yo‘l qo‘ymaymiz. Bunday jinoyatlar qachon sodir etilganidan qat’i nazar, ular uchun jazo muqarrardir.
Qiynoqlarga qarshi konvensiyaning Fakultativ protokolini ratifikatsiya qilamiz.
Mazkur masalalar yuzasidan hamkorlikda ishlash maqsadida Qiynoqlar masalasi bo‘yicha maxsus ma’ruzachini O‘zbekistonga taklif etishga tayyorgarlik ko‘ryapmiz.
Hurmatli yig‘ilish ishtirokchilari!
O‘zbekiston inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlariga qat’iy sodiq qoladi.
Shu bilan birga, biz inson huquqlari borasida hali ulkan yo‘lning boshida turganimizni yaxshi tushunamiz va xalqaro hamkorlarimizning qo‘llab-quvvatlashiga umid qilamiz. Shu munosabat bilan Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissar Mishel Bachelet xonimlarining yurtimizga tashrifini kutib qolamiz.
Bu borada mandatga ega bo‘lgan barcha vakillarning O‘zbekistonga tashrif buyurishlari uchun doimiy taklifnoma yuborish haqida qarorni qabul qilamiz.
Shuningdek, Osiyo qit’asining inson huquqlari bo‘yicha mintaqaviy mexanizmini muntazam faoliyat ko‘rsatadigan platforma – Samarqand forumi negizida yaratish borasida ko‘mak berishga tayyormiz.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining 75 yillik tarixi inson huquqlari universal qadriyat ekanini yaqqol isbotladi. Bu ustuvor tamoyilsiz yer yuzida tinchlik, xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga erishib bo‘lmaydi.
Nutqimning yakunida shuni yana bir bor ta’kidlab aytmoqchiman: O‘zbekiston Inson huquqlari bo‘yicha kengash a’zosi sifatida xalqaro huquqning inson huquqlariga oid umum e’tirof etilgan prinsip va normalarini qat’iy himoya qiladi va faol ilgari suradi.

Speech by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the 46th Session of the United Nations Human Rights Council
2021-02-22 | Politics
Distinguished President Madame NAZHAT SHAMEEM KHAN!
Distinguished High Commissioner Madame
MICHELLE BACHELET!
Today, Uzbekistan is participating at this meeting for the first time as a member of the United Nations Human Rights Council.
It should be noted, that in recent years we have been consciously pursuing this goal. Our democratic reforms have become irreversible and are aimed at establishing a new Uzbekistan.
We are committed to continuing close cooperation with the member states of the Council, all our partners in advancing the initiative of the United Nations «A Call to Action for Human Rights».
Distinguished participants of the session!
I would like to outline the priorities for further enhancing the democratic transformations in Uzbekistan and our work in the framework of the Council.
First. Ensuring fundamental human rights and freedoms shall remain central in reforming Uzbekistan.
The 2030 Agenda for Sustainable Development shall be implemented in our country in accordance with the UN principle of «Leaving no one behind» to ensure the rights and legal interests of every person.
This is the implementation of the National Human Rights Strategy, in the preparation of which the experts from the Office of the High Commissioner for Human Rights have actively participated.
Second. In the issues of gender policy we intend to radically increase the role of women in the public, political and business life of the country.
This year we are planning to hold a Women Leaders’ Dialogue of Central Asian states and a Regional Women’s Business Forum in Uzbekistan.
Third. Special priority shall be given to ensure the rights of people with special needs.
A new Law on the Rights of Persons with Disabilities has recently come into force in our country, in the near future the Parliament of Uzbekistan shall ratify the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities.
We also propose to establish a Regional Council regarding the self-realization of persons with disabilities.
Fourth. The protection of rights of the youth, who make up more than half of the population of Uzbekistan, is constantly in the focus of our attention.
This year in our country it has been declared the Year of Supporting Youth and Strengthening Public Health.
We are preparing:
- to hold the World Conference on Youth Rights under the UN auspices;
- to present the draft Convention on Youth Rights at the tenth forum of the UN Economic and Social Council;
- and also to submit for consideration the issue of establishment the institution of a Special Rapporteur on Youth Rights.
Fifth. Jointly with the International Labor Organization and the World Bank we have accomplished a profound work in terms of the eradication of forced and child labor. This is one of the main achievements of our reforms.
This International Year for the Elimination of Child Labor, we shall adopt the Law on the Children’s Ombudsman.
Sixth. We propose to hold together with the UN High Commissioner Office a Global Forum dedicated to the 10th anniversary of the UN Declaration on Human Rights Education and Training.
In order to develop the human rights education system we intend to make our contribution to the UN Voluntary Fund for Human Rights.
Seventh. We support the proposal by the UN Secretary-General Mr. Antonio Guterres for taking decisive steps to reduce the number of stateless persons.
Last year alone 50 thousand of our compatriots have acquired citizenship of Uzbekistan, this year more than 20 thousand people shall obtain it, as well.
Distinguished ladies and gentlemen!
We intend to further develop the civil society institutions, continue improvements in this field and provide comprehensive support to the freedom of speech in Uzbekistan.
The preparation of codes on non-governmental non-profit organizations and mass media shall continue.
We take into consideration the UN Special Rapporteurs’ recommendations on such issues as freedom of religion or belief, as well as on the independence of judges and lawyers.
We suggest the Council to consider the issue of developing the universal principles of the judicial councils.
As a part of introducing the national mechanism for the prevention of torture we shall continue to strictly suppress all forms of torture, inhuman or degrading treatment. Such crimes shall not have a statute of limitations.
We intend to ratify the Optional Protocol to the Convention against Torture.
For joint work on these issues we intend to invite the Special Rapporteur on torture to Uzbekistan.
Distinguished participants of the meeting!
Uzbekistan is firmly committed to its international human rights obligations.
Along with this, we understand that we are only at the beginning of this path, and we count on the support of our international partners.
In this regard, we are expecting the visit of the High Commissioner for Human Rights Madame Michelle Bachelet to our country, intend to take a decision to extend a standing invitation to all mandate holders to visit Uzbekistan.
We also intend to contribute to the creation of a mechanism for ensuring human rights in the Asian region on the basis of a permanent platform – the Samarkand Forum.
The 75 years of the UN history has convincingly proved the universal value of human rights. Without it, peace, security and sustainable development would be impossible.
In conclusion, I would like to emphasize once again that Uzbekistan as a member of the Human Rights Council shall protect and actively promote the universal principles and norms of the International human rights law.