Namanganda «Raqamli kutubxona» va navbatdagi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Joriy yil 19-fevral kuni Namangan shahrining Davlatobod tumanida kutubxona ochilib, uning tarkibida «Raqamli kutubxona» faoliyati ham yo‘lga qo‘yildi.
Alohida ta’kidlash joiz, «Raqamli kutubxona»ni tashkil etishda O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, IT Park hamda soha korxona va tashkilotlari mutaxassislari katta hissa qo‘shishdi.
Shu bilan birga, bu yerda Namangan viloyatdagi navbatdagi o‘n uchinchi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ham ish boshladi.
Namangan vloyatda xizmat safari bilan bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Shuhrat Sodiqov rahbarligidagi Ishchi guruh a’zolari bu yerda yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishdi.
Kutubxonada faoliyati yo‘lga qo‘yilgan IT-markaz o‘quvchilari nafaqat axborot texnologiyalariga doir kitoblardan, balki jahon adabiyot durdonalarini ham o‘qishlari mumkin bo‘ladi. Respublikamizdagi barcha IT-markazlar ushbu «Raqamli kutubxona»ga bog‘lanib, bu imkoniyatdan foydalanishlari mumkin. Yangi kutubxonada 30 mingta kitob bo‘lsa, «Raqamli kutubxona» orqali kitobxonlarga 10 millionta kitobni mutolaa qilish imkoniyati yaratilgan.
Yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yilida ushbu kutubxonaning ochilishi hamda IT-markaz faoliyatining yo‘lga qo‘yilishi namanganlik yoshlarga ajoyib sovg‘a bo‘ldi.

В Намангане начали свою работу «Цифровая библиотека» и очередной Учебный центр цифровых технологий
19 февраля текущего года в Давлатабадском районе города Наманган открылась библиотека. При ней начала свою работу «Цифровая библиотека».
Следует особо отметить, что важный вклад в создание «Цифровая библиотеки» внесли Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, IT Park, а также специалисты предприятий и организаций, осуществляющих свою деятельность в ИКТ-отрасли.
Также здесь был организован Учебный центр цифровых технологий. Данный учебный центр стал тринадцатым по счету, открытым в данном регионе.
Рабочая группа Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций во главе с Министром ИКТ Шухратом Садиковым непосредственно ознакомились с созданными здесь условиями.
Учащиеся созданного здесь IT-центра имеют доступ не только к специализированной литературе, но и могут ознакомиться с лучшими художественными творениями мировой литературы, поскольку все IT-центры в республике подключены к данной «Цифровой библиотеке». Если книжный фонд библиотеки составляет 30 тысяч книг, то посредством «Цифровой библиотеки» книголюбы получают доступ к порядка 10 миллионам электронных экземпляров.
Открытие данной библиотеки, а также организация деятельности IT-центра стал замечательным подарком для наманганской молодежи в Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения.