Namangan viloyati: qo‘yilgan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha amaliy ishlar va aniq tadbirlar belgilandi
2021-02-20 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 20-fevral kuni Namangan shahridagi studiyadan videokonferensiya shaklida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov boshchiligida hamda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari ishtirokida Davlat rahbari tomonidan Namangan viloyatiga tashrifi davomida berilgan topshiriqlarning sifatli va o‘z vaqtida ijrosini ta'minlash bo‘yicha ishlarni tashkil etishni muhokama qilishga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan belgilangan vazifalar har tomonlama ko‘rib chiqildi, shuningdek, ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha tizimli ishlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berildi.
Amalga oshirilayotgan loyihalarning samarali monitoringini ta'minlash va hayotga tatbiq etishda yordam ko‘rsatish maqsadida ularga vazirliklar, idoralar va tijorat banklari hamda mahalliy hokimiyat organlari rahbarlari biriktirilishini ta'minlash topshirildi.
Shuningdek, sanoatda sezilarli o‘sishni ta'minlash, eksport salohiyatini oshirish va ko‘plab yangi ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan yirik sanoat loyihalarini ishlab chiqishga urg‘u bergan holda shu jumladan, loyiha ofisini tashkil etish hisobiga, yangi investitsiya loyihalarini ishlab chiqishni faollashtirish zarurligi ta'kidlandi.
Tarmoqlar kesimida joriy yilda viloyatda istiqbolli rivojlanish yo‘nalishlari va amalga oshirilishi rejalashtirilgan aniq loyihalar muhokama qilindi. Ayrim rahbarlarga loyihalarning iqtisodiy jihatdan asoslanganligini va turdosh tarmoqlarni rivojlantirishni rag‘batlantirishga samara berishini hisobga olib loyihalarni ishlab chiqish va tanlash tamoyillarini qayta ko‘rib chiqish topshirildi.
Aholini tadbirkorlik va ishlab chiqarishga jalb etish maqsadida mahallalar hududida kichik sanoat zonalarini tashkil etish bo‘yicha, jumladan “Dashtbog‘” kichik sanoat zonasida tatbiq etilgan tajribani Namangan viloyatining barcha 12 tumani va Namangan shahrida qo‘llash va istiqbolda respublikamizning barcha hududlariga tarqatish vazifalari muhokama etildi. Mas'ul rahbarlarga ushbu tashabbusni amalga oshirishda har tomonlama yordam ko‘rsatish choralarini ko‘rish topshirildi.
Infratuzilmani rivojlantirish va aholi bandligini ta'minlash masalalari ko‘rib chiqildi, xususan, ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishning past ko‘rsatkichlari bilan tavsiflanadigan sohalarga alohida e'tibor qaratildi. Ular bo‘yicha ishsiz aholining keng qatlamlarini ishlab chiqarish va tadbirkorlik faoliyatiga jalb etish imkonini beruvchi loyihalarni amalga oshirishga investitsiyalarni jalb qilish orqali muhandislik infratuzilmasini modernizasiya qilish va yangi ish o‘rinlari yaratishga qaratilgan alohida dasturlar ishlab chiqiladi.
Mavjud muammolarni atroflicha tahlil etish va ularni hal qilish yuzasidan tezkor chora-tadbirlar ko‘rish, shuningdek, sanoat va iqtisodiy o‘sishning yangi imkoniyatlarini aniqlash maqsadida mahalla raislari va mahalliy aholi bilan o‘zaro hamkorlikning bevosita va barqaror mexanizmlarini yaratish zarurligi ta'kidlandi.
Yig‘ilish yakunida mutasaddi rahbarlarga belgilangan vazifalar doirasida aniq ko‘rsatma va topshiriqlar berildi. Ushbu topshiriqlar ijrosining kunlik o‘zgarishlari nazorat qilib boriladi.

Наманганская область: практическая работа и конкретные действия по выполнению поставленных задач
20 февраля текущего года из студии в г.Намангане в формате видеоконференции под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и с участием руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и органов местной власти состоялось совещание, посвященное обсуждению вопросов организации работы по качественному и своевременному исполнению поручений, данных Главой государства в ходе состоявшегося визита в Наманганскую область.
В ходе совещания были всесторонне рассмотрены поставленные Президентом Республики Узбекистан задачи, а также даны адресные поручения по налаживанию системной работы в приоритетных направлениях.
Было поручено обеспечить закрепление руководителей министерств, ведомств и коммерческих банков и органов местной власти за реализуемыми проектами с целью обеспечения их действенного мониторинга и оказания практического содействия в их имплементации.
Также было указано на необходимость активизации деятельности по разработке новых инвестиционных проектов, в том числе за счет организации работы проектного офиса с акцентом на разработку крупных промышленных проектов, ориентированных на обеспечение существенного роста промышленности, наращивания экспортного потенциала и создание большого количества новых рабочих мест.
В разрезе отраслей было проведено обсуждение перспективных направлений развития и конкретных проектов, намеченных к реализации в регионе в текущем году. Отдельным руководителям были даны указания пересмотреть принципы разработки и отбора проектов на предмет их экономической обоснованности и эффекта, оказываемого на стимулирование развития смежных отраслей.
Обсуждены задачи по распространению опыта создания малых промышленных зон в махаллях с целью широкого привлечения населения к предпринимательству и производству, примененного на территории малой промышленной зоны «Даштбог», на все 12 районов Наманганской области и г.Наманган, а в перспективе – на все регионы Республики. Ответственным руководителям поручено принять меры по оказанию всестороннего содействия в реализации данной инициативы.
Рассмотрены вопросы инфраструктурного развития и обеспечения занятости населения, в частности, особое внимание было уделено районам, характеризующимся низкими показателями социально-экономического развития – по ним будут выработаны отдельные программы, нацеленные на модернизацию инженерной инфраструктуры и создание новых рабочих мест путем привлечения инвестиций в реализацию проектов, позволяющих задействовать широкие слои незанятого населения в производственную и предпринимательскую деятельность.
Подчеркивалась необходимость выстраивания прямых и устойчивых механизмов взаимодействия с руководителями махаллей и местным населением с целью глубокого анализа имеющихся проблем и принятия оперативных мер по их решению, а также выявления новых возможностей для обеспечения промышленного и экономического роста.
По итогам совещания ответственным руководителям были даны адресные поручения и инструкции в рамках поставленных задач. Ход выполнения данных поручений будет отслеживаться на ежедневной основе.