BMT Bosh kotibi yordamchisi bilan uchrashuv to‘g‘risida
2021-yil 19-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sherzod Asadov videokonferensaloqa shaklida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining siyosiy masalalar bo‘yicha yordamchisi Miroslav Yencha bilan uchrashdi.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston va BMT hamkorligining hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasi 75-sessiyasida ilgari surgan tashabbuslarini ro‘yobga chiqarishning hamda Tashkilot bilan hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasini” bajarishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Tomonlar transport-logistika, texnologik va innovatsion bog‘liqlikni rivojlantirishga oid ayrim xalqaro va mintaqaviy masalalar bo‘yicha ham fikr almashdi.

О встрече с помощником Генерального секретаря ООН
19 февраля 2021 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов встретился с помощником Генерального секретаря Организации Объединенных Наций по политическим вопросам Мирославом Енчей в режиме видеоконференцсвязи.
В ходе встречи обсуждены состояние и перспективы взаимодействия Узбекистана с ООН.
Рассмотрены практические аспекты реализации инициатив Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, озвученных в ходе 75-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН, а также выполнения «Дорожной карты» по развитию сотрудничества с Организацией.
Стороны также обменялись мнениями по отдельным международным и региональным вопросам, связанным с развитием транспортно-логистической, технологической и инновационной взаимосвязанности.