Mahalla ahli bilan kechki gurung
Prezident Dashtbog‘ kichik sanoat zonasidagi korxonalarni ko‘rganidan keyin, mahalladagi sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Ismoil Kirgizov va Malika Parpiyeva xonadonida bo‘lib, ular bilan suhbatlashdi. Gurungga qo‘ni-qo‘shnilar ham keldi.
- Men ko‘proq oddiy odamlar bilan gaplashsam, sizlarning ko‘zlaringizga qarasam, niyatlaringizni bilsam deyman, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Nuroniylar mahalla tizimiga e’tibor natijasini o‘z hayotlari misolida so‘zlab berdi. Ijtimoiy muammolar hal bo‘lib, turmush sharoitlari yaxshilanayotganini aytdi.
- Nima uchun hamma kuchni mahallaga tashlayapmiz. Markazdagi bitta ko‘chani yoritib qo‘yganimiz bilan odamlar rozi bo‘lmaydi-ku. Mahallalardagi odamlarimiz, ayollarimiz, jonajon yoshlarimizni kim eshitadi?! Namangan viloyatida ham 141 ta mahallada mammolar bor - qayerda yo‘l yo‘q, qayerda suv yo‘q, qayerda ishsizlik ko‘p. Ushbu kamchiliklarni bilib, his qilib, katta mablag‘ bilan kelganmiz. Endi uni kim nazorat qiladi, kim xalqni o‘ylaydi? Mahalla, jamoatchilik. Endi mahalla raisi yangilikka intilgan, odamlarning og‘irini yengil qiladigan bo‘lishi kerak, - deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.

An evening conversation with mahalla residents
The President examined the conditions in Namangan’s Dashtbog mahalla. He visited the houses of Ismail Kirgizov and Malika Parpiyeva. Their neighbors joined the conversation with the owners.
“I want to talk more with ordinary people, face to face, to understand what they are striving for”, Shavkat Mirziyoyev said.
The interlocutors, using the example of their lives, told about the results of the attention paid to the mahalla system. They noted that social problems are being solved, living conditions are improving.
“Why are we throwing all our strength on the mahalla? Illuminating one street in the center will not make people happy. Who will listen to our people, women, youth in mahallas?! There are problems in 141 mahallas of Namangan region – in some places, there are no roads, somewhere there is no water, somewhere there is a high level of unemployment. Understanding these shortcomings and taking them into account, we came with great funds. And who will control this, who will think about the people? Mahalla, public. Now the chairman of the mahalla must work in a new way and alleviate the worries of people”, Shavkat Mirziyoyev said.
The Head of the state got acquainted with the building of a citizens’ assembly of Dashtbog mahalla, a branch of the Center for Public Services located here.