Tojikiston Prezidenti bilan uchrashuv
2021-yil 18-fevral kuni Dushanbe shahriga amaliy tashrif bilan kelgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon tomonidan qabul qilindi.
Vazir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonga yo‘llagan maktubini topshirdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklikka asoslangan O‘zbekiston – Tojikiston munosabatlarining dolzarb masalalari, oliy darajadagi tashriflar doirasida erishilgan kelishuvlar ijrosi ko‘rib chiqildi.
Markaziy Osiyodagi davlatlaro hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Tovarlar eksportini kengaytirish, yangi transport koridorlarini yo‘lga qo‘yish va mintaqaviy bozorlarni o‘zlashtirish imkoniyatlari batafsil muhokama qilindi.
Uchrashuvda oliy va yuqori darajadagi bo‘lajak uchrashuvlar jadvali, shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar ham muhokama qilindi.

Встреча с Президентом Таджикистана
18 февраля 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Душанбе с рабочим визитом, был принят Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Министр передал послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президенту Республики Таджикистан Эмомали Рахмону.
В ходе состоявшейся беседы рассмотрены актуальные вопросы развития узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, а также практические аспекты реализации договоренностей, достигнутых в рамках визитов на высшем уровне.
Особое внимание уделено перспективам межгосударственного взаимодействия в Центральной Азии. Предметно обсуждены возможности для расширения экспорта товаров, налаживания новых транспортных коридоров и освоения региональных рынков.
На встрече обсуждены график предстоящих встреч на высшем и высоком уровнях, а также другие вопросы, представляющие взаимный интерес.