Turkmaniston Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv to‘g‘risida
2021-yil 17-fevral kuni Turkmanistonga amaliy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisi o‘rinbosari, Tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida tashqi siyosiy idoralar rahbarlari siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, suv xo‘jaligi, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi O‘zbekiston – Turkmaniston munosabatlarining bugungi holati va rivojlanish istiqbollarini muhokama qildilar.
Xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi hamkorlik masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Markaziy Osiyodagi hozirgi vaziyat, mintaqaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha birgalikda amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar, o‘zaro bog‘liqlikni yangi – mintaqalararo bosqichga olib chiqish uchun shakllanayotgan imkoniyatlarga alohida e’tibor qaratildi.
Vazir Turkmaniston tomonini joriy yil Toshkent shahrida o‘tkaziladigan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusida yuqori darajadagi Xalqaro konferensiyaga taklif qildi.
Tadbir yakunida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligi o‘rtasida 2021-2022--yillarga mo'ljallangan Hamkorlik dasturi imzolandi.

О встрече с Министром иностранных дел Туркменистана
17 февраля 2021 года в рамках рабочего визита в Туркменистан Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с заместителем Председателя Кабинета Министров Туркменистана, Министром иностранных дел Рашидом Мередовым.
В ходе переговоров главы внешнеполитических ведомств обсудили текущее состояние и перспективы дальнейшей активизации узбекско-туркменских отношений в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, водохозяйственной, культурно-гуманитарной и других областях.
Рассмотрены вопросы взаимодействия в рамках международных и региональных организаций.
Особое внимание уделялось современной ситуации в Центральной Азии, осуществляемой совместной работе по дальнейшему развитию регионального сотрудничества и открывающимся возможностям по выходу на новый – межрегиональный уровень взаимосвязанности.
Министр пригласил туркменскую сторону на Международную конференцию высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», которая состоится в этом году в г.Ташкенте.
По итогам мероприятия подписана Программа сотрудничества между Министерством иностранных дел Республики Узбекистан и Министерством иностранных дел Туркменистана на 2021-2022 годы.