O‘zbekiston delegatsiyasining Vengriyaga tashrifi doirasida yangi kelishuvlarga erishilmoqda
Joriy yilning 16-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi hukumati delegatsiyasining Vengriyaga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Vengriya Savdo-sanoat palatasi (CCP) prezidenti Lazlo Parrag va “OTP Bank Group” banki raisi va ijrochi direktori Shandor Chani bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
L.Parrag bilan bo‘lib o‘tgan muloqotda ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasida chorvachilik, qishloq xo‘jaligi, kimyo, farmatsevtika va oziq-ovqat sanoati kabi istiqbolli sohalarda muvaffaqiyatli sheriklik uchun shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha qo‘shma sa'y-harakatlarning ustuvor yo‘nalishlarini aniqlash imkonini berdi. Ikkala tomon umumiy bahosiga ko‘ra, xususiy kompaniyalar bilan birgalikda amalga oshirish uchun yetarli salohiyat va istiqbollarga ega bo‘lgan bir qator aniq loyiha takliflari belgilandi. O‘zbekistonlik va vengriyalik tadbirkorlar hamda sarmoyadorlar orasidan bo‘lajak hamkorlarni jalb etish bo‘yicha birgalikda ish olib borish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Tomonlar o‘zaro savdo missiyalarini tashkil etish, ikki mamlakat bozorlarida xaridorgir bo‘lgan mahsulotlar ro‘yxatini o‘zaro almashish hamda O‘zbekiston va Vengriya tadbirkorlarini har ikki mamlakatda o‘tkazilayotgan sanoat ko‘rgazmalari va yarmarkalarida faol ishtirok etishga chorlash orqali tovar ayirboshlash hajmini ko‘paytirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlarni amalga oshirish dolzarbligi to‘g‘risida bitta yakdil fikrga keldilar. O‘zbekiston – Vengriya biznes-forumini o‘tkazish va istiqbolli investitsiya loyihalarini atroflicha muhokama qilish uchun Vengriya ishbilarmon doiralari delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish bo‘yicha ham kelishuvga erishildi.
Sh.Chan'i bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuv davomida bank-moliya sohasidagi O‘zbekiston – Vengriya hamkorligining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Vengriya tomoni O‘zbekiston moliya bozori rivojlanishining ijobiy tendensiyalari va bu borada xorijiy investorlarni jalb qilish uchun ochilayotgan qo‘shimcha imkoniyatlarni e'tirof etdi. O‘zbekiston tomoni bank sohasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, valyuta bozorini liberallashtirish, davlat ulushiga ega bo‘lgan o‘zbek tijorat banklarini xususiylashtirish, shuningdek, bank xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida ma'lumot taqdim etdi.
Shu nuqtai nazardan, "OTP Bank Group"ning O‘zbekiston bank xizmatlari bozoriga o‘zbek tijorat banklaridan birini xususiylashtirish orqali kirib kelish istiqbollari hamda ushbu yo‘nalishdagi ikki tomonlama aloqalar masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar ushbu tashabbusni amalga oshirish yuzasidan navbatdagi tadbirlarni belgilab oldilar.

Новые договоренности в рамках пребывания узбекской делегации в Венгрии
16 февраля текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Венгрию заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречи с президентом Торгово-промышленной палаты (ТПП) Венгрии Лазло Паррагом, а также председателем и исполнительным директором банка «OTP Bank Group» Шандором Чаньи.
В ходе переговоров с Л.Паррагом были определены приоритетные направления совместной работы по созданию условий для успешного сотрудничества предпринимателей двух стран в таких перспективных сферах, как животноводство, сельское хозяйство, химическая, фармацевтическая и пищевая промышленность. Стороны определили ряд конкретных проектных предложений, которые, по общей оценке, обладают достаточным потенциалом для дальнейшей проработки с частными компаниями. Была достигнута договоренность о совместной работе по привлечению к сотрудничеству потенциальных партнеров из числа узбекских и венгерских предпринимателей и инвесторов.
Стороны сошлись во мнении об актуальности реализации совместных мер по наращиванию объемов товарооборота путем организации взаимных торговых миссий, обмена перечнями продукции, востребованной на рынках двух стран и стимулирования узбекских и венгерских предпринимателей к активному участию в отраслевых выставках и ярмарках, проводимых на территории Узбекистана и Венгрии. Достигнута договоренность об организации визита делегации венгерских деловых кругов в Узбекистан для проведения Узбекско-Венгерского бизнес-форума и детального обсуждения перспективных инвестиционных проектов.
В ходе встречи с Ш.Чаньи были обсуждены вопросы текущего состояния и перспектив развития узбекско-венгерского сотрудничества в банковско-финансовом секторе.
Венгерской стороной были отмечены положительные тенденции в развитии финансового рынка Узбекистана и открывающиеся в связи с этим дополнительные возможности для привлечения иностранных инвесторов. Узбекской стороной была представлена информация о проводимых в банковской сфере масштабных реформах, реализуемых мерах по либерализации валютного рынка, приватизации узбекских коммерческих банков с государственной долей, а также по расширению доступа к банковским услугам.
В данном контексте особое внимание было уделено перспективам вхождения «ОТP Bank Group» на рынок банковских услуг Узбекистана путем приватизации одного из узбекских коммерческих банков, а также вопросам двустороннего взаимодействия в данном направлении.