BMTTD vakillari bilan "O'zbekiston Respublikasida Tashabbusli budjetlashtirish jarayonining istiqbollari" mavzusida seminar
2021-02-16 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 16-fevralida Moliya vazirligida BMT Taraqqiyot dasturi va Moliya vazirligining qo'shma loyihasi doirasida tashkil etilgan O'zbekiston Respublikasida tashabbusli budjetlashtirishni amalga oshirish va rivojlantirish istiqbollariga bag'ishlangan seminar bo'lib o'tdi.
Seminar O'zbekiston Respublikasida jamoatchilik fikri asosida shakllangan tadbirlarni amalga oshirish uchun budjet mablag'larini yo'naltirish mexanizmini takomillashtirish, tashabbusli budjet sohasidagi chet-el amaliyotini ko'rib chiqish, shuningdek xalqaro va xorijiy mutaxassislar bilan fikr almashish maqsadida tashkil etildi.
So'nggi yillarda O'zbekistonda olib borilayotgan islohotlar doirasida ijro etuvchi hokimiyat organlarining hisobdorligini kuchaytirishga, Oliy Majlis va xalq deputatlari Kengashlarining rolini oshirishga, shuningdek, fuqarolik jamiyati institutlarini barcha darajada qarorlarni muhokama qilish va qabul qilish jarayonlariga jalb etishga katta e'tibor qaratilmoqda. Budjet sohasida budjet oshkoraligi va shaffofligini oshirishga hamda fuqarolarning budjet jarayonidagi ishtirokini kengaytirishga qaratilgan mexanizmlar joriy etilib kelmoqda.
Joriy yilda tajriba tariqasida, 2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirish bo'yicha “Yoshlarni qo'llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlash yili”da Davlat dasturini amalga oshirish doirasida, hududlarda (shaharlarda) budjetlarni shakllantirishda xarajatlarning 5 foizini yoshlarni qo'llab-quvvatlash va aholi salomatligini mustahkamlashga e’tibor qaratgan holda mahalladagi muammolarni hal qilish bo'yicha fuqarolarning takliflari asosida yo'naltirish tartibini joriy etish rejalashtirilgan.
Moliya vazirligi tomonidan BMT Taraqqiyot dasturi ko'magida tashkil etilgan seminarda Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasi, Taraqqiyot strategiyasi markazi, “Yuksalish” milliy harakati va boshqa vazirliklar hamda idoralar, viloyat hokimliklari, jamoat kengashlari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari (shu jumladan masofaviy tarzda) ishtirok etishdi. Shu bilan birga, seminarda ishtirok etish uchun BMTTD va Jahon bankining xalqaro ekspertlari, shuningdek Rossiya Federatsiyasi va Ukrainadan (masofaviy tarzda) xorijiy mutaxassislar taklif qilindi.
Seminar davomida ishtirokchilar milliy va xorijiy ekspertlarning O'zbekistonda tashabbusli budjetni rivojlantirish istiqbollari, Rossiya va boshqa xorijiy davlatlarning tajribalari misolida davlat va munitsipal boshqaruvga integratsiyalashgan partisipator amaliyotlari, Ukrainada partisipator/tashabbusli budjetni rivojlantirish amaliyoti hamda PEMPALga a'zo mamlakatlarning partisipator budjetlash sohasidagi tajribalariga bag‘ishlangan taqdimotlari bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar.
Ma'ruzachilarning taqdimotlaridan so'ng bo'lib o'tgan munozaralar davomida seminar ishtirokchilari O'zbekistonda tashabbusli budjet jarayoning amaldagi amaliyotini takomillashtirish bo'yicha takliflarni muhokama qildilar, shuningdek xorijiy va xalqaro ekspertlar bilan xorijiy tajribani qo'llash imkoniyatlari va partisipator/tashabbusli budjetni rivojlantirishning xalqaro amaliyoti yuzasidan fikr almashishdi.
Seminarda keltirilgan tajriba va misollar fuqarolarning budjet mablag'larining bir qismini taqsimlashda ishtirok etishi, aholining fikri va manfaatlarini hisobga olgan holda, muammolarni joyida yaxshiroq hal qilishga qanday hissa qo'shishini aniq ko'rsatib berdi. Muhokama natijalari bo'yicha ishchi guruh tomonidan tajriba o‘tkaziluvchi hududlarda tumanlar (shaharlar) budjetlaridan mablag'larning bir qismini taqsimlashda fuqarolarning ishtiroki uchun eng maqbul model (amaliyot) va mexanizmlari taklif qilinadi.
Ushbu tadbir tajriba almashish va O'zbekistonda tashabbusli budjetlashtirishni rivojlantirish istiqbollarini batafsil muhokama qilish uchun samarali maydon bo'lib xizmat qildi.

Семинар с представителями ПРООН на тему: "Перспективы процесса Инициативного бюджетирования в Республике Узбекистан"
2021-02-16 | Экономика
16 февраля текущего года в Министерстве финансов состоялся семинар, посвященный вопросам внедрения и перспективам развития инициативного бюджетирования в Республике Узбекистан, организованный в рамках совместного проекта ПРООН и Министерства финансов.
Семинар был организован в целях обсуждения вопросов совершенствования механизма направления бюджетных средств на реализацию мероприятий, сформированных на основе общественного мнения, в Республике Узбекистан, обзора зарубежной практики инициативного бюджетирования, а также обмена мнениями с международными и зарубежными экспертами.
В рамках проводимых в Узбекистане реформ в последние годы большое внимание уделяется усилению подотчетности органов исполнительной власти, повышению роли Олий Мажлиса и Кенгашей народных депутатов, а также вовлечению институтов гражданского общества в обсуждение и принятие решений на всех уровнях. В бюджетной сфере уже начали внедряться механизмы, направленные на повышение прозрачности бюджета и расширение участия граждан в бюджетном процессе.
В текущем году в рамках реализации Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения» предусматривается внедрить в порядке эксперимента порядок направления 5 процентов расходов при формировании бюджета в пилотных районах (городах) с учетом мнений граждан на решение проблем в махалле, обратив особое внимание на вопросы поддержки молодежи и укрепления здоровья населения.
В семинаре, организованном Министерством финансов при содействии ПРООН, приняли участие (в том числе на удаленной основе) представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Центра «Стратегии развития», Общенационального движения «Юксалиш», других министерств и ведомств, областных хокимиятов, общественных советов, а также представители средств массовой информации. Наряду с этим, для участия в семинаре были приглашены международные эксперты ПРООН и Всемирного банка, а также зарубежные эксперты из Российской Федерации и Украины (которые принимали участие на удаленной основе).
В ходе семинара участники получили возможность ознакомиться с выступлениями национальных и зарубежных экспертов, посвященными перспективам развития инициативного бюджетирования в Узбекистане, партисипаторным практикам, интегрированным в государственное и муниципальное управление, на примере опыта России и других зарубежных стран, практике развития партисипаторного/инициативного бюджетирования в Украине, а также обзору опыта стран-членов PEMPAL в области партисипаторного бюджетирования.
В ходе дискуссии, состоявшейся после ознакомления с презентациями выступающих, участники семинара обсудили предложения по совершенствованию текущей практики инициативного бюджетирования в Узбекистане, а также обменялись мнениями с зарубежными и международными экспертами по вопросам возможности применения зарубежного опыта и международной практики развития партисипаторного/инициативного бюджетирования.
Представленные на семинаре опыт и примеры наглядно показали, как вовлечение граждан в распределение части бюджетных средств способствует лучшему решению проблем на местах с учетом мнений и интересов жителей. По результатам обсуждения, рабочей группой будет предложена наиболее подходящая модель (практика) и механизмы участия граждан в распределении части средств бюджетов районов (городов) в пилотных районах.
Таким образом, данное мероприятия выступило эффективной платформой для обмена опытом и плодотворного обсуждения перспектив развития инициативного бюджетирования в Узбекистане.