Davlat statistika qo‘mitasi raisi hududiy statistika idoralarining faoliyatini o‘rganish maqsadida Sirdaryo viloyatiga bordi
2021-02-15 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 12-fevral kuni Davlat statistika qo‘mitasi raisi Begalov Bahodir Abdusalomovich hududiy statistika idoralarining faoliyatini o‘rganish maqsadida Sirdaryo viloyatiga tashrif buyurdi.
Dastlab, viloyat statistika boshqarmasi bo‘limlarining ish faoliyati bilan yaqindan tanishib, “1-KB yillik” – mikrofirma va kichik korxonalarning 2020-yil uchun xisoboti va “1-FX yillik”– fermer xo’jaliklari faoliyati to’g’risida 2020-yil uchun xisoboti statistik hisobotlarining o‘z vaqtida sifatli qabul qilish samaradorligini oshirish yuzasidan alohida topshiriqlar berdi. Shuningdek, davlatimiz rahbarining “O‘zbekiston Respublikasining milliy statistika tizimini yanada takomillashtirish va rivojlantirish chora tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4796 sonli qarorida belgilangan vazifalar ijrosini o‘z vaqtida sifatli va to‘g‘ri amalga oshirish bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi.
Qo‘mita rahbari 2023-yilda yurtimizda o‘tkaziladigan aholini ro‘yxatga olish tadbirlariga ko‘rilayotgan tayyorgarlik jarayoni, jamoatchilikka qilinayotgan targ‘ibot ishlari bilan tanishib, faollikni yanada oshirish, puxta tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha takliflar berdi.
Shuningdek, Sirdaryo viloyati tuman va shaharlarining ijtimoiy-iqtisodiy holatiga oid shakllantirilgan statistik ko‘rsatkichlar masalasi muhokama qilindi. Yangier tuman statistika bo‘limi tomonidan tayyorlangan ma'lumotlar ko‘rib chiqildi. Qo‘mita raisi xodimlarga hududning ijtimoy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarini shakllantirish va tahlil qilish jarayonida e'tibor berilishi lozim bo‘lgan jihatlar bo‘yicha alohida ko‘rsatmalar berdi.
Sirdaryo viloyatiga tashrif davomida qo‘mita raisi Guliston shahridagi markaziy dehqon bozorida alohida turdagi oziq-ovqat mahsulotlarining narxlarini kuzatib, dehqon bozoridagi sotuvchi va tadbirkorlar bilan suhbatlashdi.
O‘z navbatida, qo‘mita raisi Sirdaryo viloyati statistika boshqarmasi Narx statistikasi bo‘limi xodimlariga hududiy markaziy dehqon bozorlarida, alohida turdagi oziq-ovqat mahsulotlarining minimal-maksimal narxlari to‘g‘risidagi ma'lumotlarni shakllantirishda planshetlardan foydalanish bo‘yicha o‘z taklif va tavsiyalarini berdi.

The Chairman of the State Committee on Statistics visited the Syrdarya region in order to study the activities of territorial statistical offices
2021-02-15 | Economics
On February 12 of this year, Chairman of the State Committee on Statistics Begalov Bakhodir Abdusalomovich visited the Syrdarya region to study the activities of territorial statistical offices.
After reviewing the activities of the departments of the regional statistics department, the Chairman of the State Committee on Statistics gave separate instructions to improve the efficiency of high-quality and timely reception of statistical reports “1-KB annual” - a report on the activities of microfirms and small enterprises for 2020, as well as “1-FX annual” - a report on the activities of farms for 2020. Moreover, relevant instructions were given for the timely and high-quality fulfillment of tasks determined by the decree of the head of state No. PP-4796 "On measures to further improve and develop the National System of Statistics of the Republic of Uzbekistan."
The head of the State Committee on Statistics got acquainted with the preparation process for the population census in 2023, for a broad explanation of the importance of this event to our compatriots and gave instructions on the effective organization of propaganda work.
The issue of the formation of statistical indicators of the socio-economic state of the regions and cities of the Syrdarya region was also discussed. The data prepared by the statistics department of the Yangiyersky region were considered. The chairman of the committee gave the employees specific proposals on the aspects that should be paid attention to in the process of forming and analyzing the socio-economic indicators of the territory.
During his visit to the Syrdarya region, the Chairman of the State Committee on Statistics examined the central dehkan market in the city of Gulistan, in order to study the prices of certain types of food, talked with sellers and entrepreneurs.
In turn, the Chairman of the Committee presented to the staff of the price statistics department of the Syrdarya regional statistics department his proposals and recommendations on the use of tablets when generating data on the minimum and maximum prices for certain types of food products in the regional central dekhkan markets.