ITSV: O‘zbekiston Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi bilan aloqalarni kengaytirishga tayyor
Kecha O‘zbekiston Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi (TTDHK) bosh kotibi Bag‘dod Amreyev bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi maʼlumotiga ko‘ra, uchrashuvda tomonlar ko‘p qirrali hamkorlikni yana-da kengaytirish surʼati va ulkan salohiyatiga urg‘u bergan holda, O‘zbekiston va TTDHK o‘rtasidagi munosabatlarning asosiy yo‘nalishlari yuzasidan fikr almashdi.
Muloqotda tomonlar qator ustuvor yo‘nalishlar: investitsiyalar, savdo, transport va logistika, turizm, kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish hamda innovatsiyalarni joriy etishda hamkorlikni faollashtirishga o‘zaro tayyor ekanliklarini bildirdilar. TTDHK doirasida savdo, investitsiya va moliya institutlarini tashkil etish istiqbollariga alohida eʼtibor qaratildi.
Shuningdek, taraflar Kengashga aʼzo mamlakatlarning tranzit salohiyatini yuksaltirishga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutib, transport va logistika sohasida sheriklik uchun keng imkoniyatlar mavjudligini taʼkidladi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar erishilgan kelishuvlar va ilgari surilayotgan tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlarni, shuningdek, O‘zbekistonning TTDHK bilan ko‘p qirrali hamkorligini mustahkamlashga tayyor ekanliklarini maʼlum qildi.
TTDHK bir qator turkiy mamlakatlarni birlashtiruvchi xalqaro tashkilotdir. U 2009 yil 3 oktyabrda Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Turkiya o‘rtasida imzolangan Naxichevan Bitimi bilan tashkil etilgan. Tashkilotning Bosh kotibiyati Istanbul shahrida (Turkiya) joylashgan. O‘zbekiston 2019 yilning 14 sentyabrida TTDHKga aʼzo bo‘ldi. Turkmaniston va Vengriya ushbu tashkilotning kuzatuvchi davlatlaridir.

Узбекистан готов расширять партнерство с Советом сотрудничества тюркоязычных государств
10 февраля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с генеральным секретарем Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ) Б.Амреевым.
Стороны обменялись мнениями по ключевым направлениям сотрудничества Узбекистана с ССТГ, подчеркнув при этом динамизм и значительный потенциал для дальнейшего расширения многопланового взаимодействия.
Была обозначена взаимная готовность к активизации сотрудничества по ряду приоритетных направлений: инвестиции, торговля, транспорт и логистика, туризм, развитие малого и среднего бизнеса, инновации. Отдельное внимание было уделено перспективам создания в рамках ССТГ торгово-инвестиционных и финансовых институтов.
Также подчеркивались широкие возможности для партнерства в транспортно-логистической сфере, имея в виду реализацию совместных проектов, направленных на наращивание транзитного потенциала стран-членов Совета.
По итогам встречи стороны наметили дальнейшие шаги по реализации достигнутых договоренностей и продвигаемых инициатив, а также выразили готовность к укреплению многопланового сотрудничества Узбекистана с ССТГ.
Справочно: ССТГ – международная организация, объединяющая ряд тюркских стран. Организация была основана 3 октября 2009 года Нахичеванским соглашением, подписанным между Азербайджаном, Казахстаном, Кыргызстаном и Турцией. Генеральный секретариат организации находится в г.Стамбуле (Турция). Узбекистан стал членом ССТГ 14 сентября 2019 года. Странами-наблюдателями являются Туркменистан и Венгрия.