Qorako‘lchilik tarmog‘ini yanada rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
Bugungi kunda mamlakatimizda qorako‘lchilik tarmog‘i korxonalarini modernizatsiya qilish, ishlab chiqarish quvvatlarini texnik va texnologik jihatdan yangilash, o‘zbek qorako‘li brendini yaratish va dunyo miqyosida targ‘ib qilish, sohaning investitsiyaviy jozibadorligini oshirish borasida keng qamrovli ishlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, mayda shoxli nasldor mollarni ko‘paytirish, shuningdek, ularni so‘yish, teri va junini qayta ishlash, go‘sht-sut mahsulotlari, yarim tayyor va tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish korxonalarini tashkil qilish, tarmoqqa rivojlangan xorijiy davlatlar tajribasini va innovatsion texnologiyalarni joriy etish, suv bilan ta’minlanmagan yaylovlarda yangi suv inshootlarini qurish
va mavjudlarini modernizatsiya qilish borasida bir qator tizimli muammolar saqlanib qolmoqda.
Shuningdek, mavjud yaylovlar hosildorligini oshirish, urug‘chilik maydonlarini kengaytirish, naslchilik ishlarini yanada takomillashtirish, sohada eksportbop qorako‘l va qorako‘lcha teri yetishtirish ahvoli bugungi kun talabiga javob bermaydi.
Yuqoridagilarni inobatga olib, qorako‘lchilik tarmog‘ini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash, yaylovlardan samarali foydalanish va yaylovlardan foydalanishda soliq imtiyozlarini qo‘llash, urug‘chilik ishini yo‘lga quyish, naslchilik ishlarini takomillashtirishda subsidiya berish tartibini qo‘llash hamda sohaning ilmiy salohiyatini yanada mustahkamlash maqsadida:
1. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va viloyatlar hokimliklari 2021-yil 1-martga qadar qorako‘lchilik klasterlari tomonidan qo‘y va echkilarni bo‘rdoqiga boqish komplekslarini tashkil etish maqsadida ularga qishloq xo‘jaligida foydalanilmayotgan sug‘oriladigan yerlarni foydalanishga kiritish sharti bilan ozuqalar yetishtirish uchun 1-ilovaga muvofiq yer maydonlari ajratilishini ta’minlasin.
2. Moliya vazirligi qorako‘lchilik sohasini yanada rivojlantirish maqsadida 2021-yil 15-fevralga qadar Moliya vazirligining vaqtincha bo‘sh turgan mablag‘lari (O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari mablag‘lari, byudjetni qo‘llab-quvvatlash uchun jalb qilinadigan xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlarining kreditlari, suveren xalqaro obligatsiyalarni chiqarish va qonun bilan taqiqlanmagan boshqa manbalar) hisobidan 100 milliard so‘m mablag‘larni “Turonbank” ATBga Markaziy bank asosiy stavkasida ajratsin.
“Turon bank” ATB mazkur bandga asosan ajratiladigan mablag‘larni Respublika “Qorako‘lchilik” uyushmasi (keyingi o‘rinlarda – Uyushma) a’zolariga 3 yil muddatgacha, shu jumladan, bir yillik imtiyozli davr bilan Markaziy bankning asosiy stavkasiga 2 foizlik bank marjasini qo‘shish orqali hisoblanadigan stavka bo‘yicha kredit sifatida quyidagi maqsadlarga taqdim etilishini ta’minlasin:
naslchilik qorako‘lchilik xo‘jaliklaridan qo‘ylar xarid qilish;
qorako‘lchilik sohasida eksportbop qorako‘l va qorako‘lcha terini qayta ishlash hamda tayyor mahsulot ishlab chiqarish korxonalarini tashkil etish;
qorako‘lchilik subyektlari tomonidan ozuqa sexlari (granulyator)ni tashkil etilishini hamda qishloq xo‘jaligi texnikalari va agregatlari, resurs tejovchi uskunalar va zamonaviy texnologiyalar xarid qilinishini moliyalashtirish;
suv chiqarish inshootlarini barpo etish hamda mavjudlarini ta’mirlash va modernizatsiya qilish.
Belgilansinki, ushbu bandda nazarda tutilgan kreditlar bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 2-sentabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida pillachilik va qorako‘lchilikni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF–6059-son farmoni 1-bandining yettinchi xatboshisida belgilangan tartib asosida Tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan kompensatsiya ajratiladi.
3. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga ko‘ra:
2024-yil 1-yanvarga qadar Pillachilik va qorako‘lchilikni rivojlantirish qo‘mitasining (keyingi o‘rinlarda – Qo‘mita) doimiy egaligidagi yaylovlar hamda O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasi tomonidan Qo‘mitaga ijaraga berilgan yaylovlar uchun belgilangan yer solig‘i stavkasi 50 foizga kamaytiriladi;
nasldor qo‘y va echkining, shu jumladan, qorako‘l zotli qo‘ylarning xorijiy davlatlardan import qilingan har bir embrioniga O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjeti mablag‘lari hisobidan 400 ming so‘m miqdorida subsidiya taqdim etiladi;
2021-yil 1-apreldan boshlab Uyushma a’zolariga o‘zlari tomonidan import qilingan qo‘y bosh sonining 50 foizidan oshmagan qismini tirik va xom go‘sht ko‘rinishida (TIF TN bo‘yicha 0104 va 0204 kodlari) eksport qilishga ruxsat etiladi, bunda eksport kontraktlari monitoringi Qo‘mita va Uyushma tomonidan yuritiladi.
4. Qo‘mita Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Davlat bojxona qo‘mitasi bilan birgalikda 2021 yil 20 martga qadar Uyushmaga a’zo bo‘lgan xo‘jaliklar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi bojxona chegarasi orqali qo‘y, uning go‘shti va ichki organlari, oshlangan yoki qayta ishlangan qorako‘l terisining olib chiqilishini monitoring qilish va tegishli davlat organlari bilan ma’lumot almashish tartibini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
5. Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qo‘mitasi “O‘zstandart” agentligi va Davlat bojxona qo‘mitasi bilan birgalikda eksportga yo‘naltirilgan tirik qo‘y va ulardan olingan go‘sht mahsulotlarini tashqi bozorlarga chiqarishda xalqaro standartlar va talablar asosida tegishli hujjatlarni sifatli tayyorlash, import qiluvchi mamlakatlar talablarini eksport qiluvchi korxonalarga yetkazishni ta’minlasin hamda eksport qilishda ularga har tomonlama ko‘maklashsin.
6. Qo‘mita, Innovatsion rivojlanish vazirligi va Uyushmaning:
ilm-fan va ishlab chiqarishning mustahkam integratsiyasini ta’minlash, ilmiy va innovatsion faoliyatni samarali tashkil etish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish maqsadida Qorako‘lchilik va cho‘l ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti tuzilmasida Markazlashgan ilmiy-naslchilik tajriba laboratoriyasi (keyingi o‘rinlarda – naslchilik laboratoriyasi)ni tashkil etish;
naslchilik laboratoriyasini Qorako‘lchilik va cho‘l ekologiyasi ilmiy-tadqiqot institutining bo‘sh turgan Samarqand viloyati, Samarqand shahri, Mirzo Ulug‘bek ko‘chasi, 47-uy manzilidagi binosiga ijara to‘lovining “nol” stavkasi asosida joylashtirish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
Naslchilik laboratoriyasining asosiy vazifalari etib quyidagilar belgilansin:
sohada mahalliy va xorijiy fan yutuqlarini tatbiq etish asosida tabiiy serpushtlikka, yuqori hayotchanlik va moslashish xususiyatiga ega bo‘lgan qo‘sh mahsuldor yangi qo‘y zotlarini yaratishning laborator tajribalarini olib borish;
nasldor qorako‘l qo‘ylarining sifat ko‘rsatkichlari (qo‘y vazni, sanoatbop jun, qorako‘l terisi sathi va gul tipi)ni yaxshilash bo‘yicha tajribalar o‘tkazish va tavsiyalar ishlab chiqish;
ilmiy-naslchilik tajriba stansiyalarida yuqori nasldor elita sinfiga mansub naslli qo‘ylar otarlarini ilmiy asosda tashkil etish va sun’iy urug‘lantirish ishlarini tizimli yo‘lga qo‘yish.
7. Davlat geologiya va mineral resurslar qo‘mitasi Qo‘mitaning buyurtmalariga asosan yaylovlarda yer osti suv manbalarini aniqlash
va xulosa berish bepul amalga oshirilishini ta’minlasin.
8. Toshkent shahar xokimligi va Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Toshkent shahri, Shayxontohur tumani, Furqat ko‘chasi, 1-uy manzilida joylashgan binoning ikkinchi va uchinchi qavatiga Uyushmani bepul joylashtirish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim qarorlariga 2-ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar kiritilsin.
10. Qo‘mita ikki oy muddatda:
xorijiy davlatlardan import qilingan nasldor qo‘y va echkining, shuningdek, qorako‘l zotli qo‘ylarning har bir embrioniga O‘zbekiston Respublikasining respublika byudjeti mablag‘lari hisobidan subsidiya taqdim etish tartibini;
boshqa manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirishlar to‘g‘risidagi taklifni Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
11. Mazkur qaror ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul hamda shaxsiy javobgar etib Qo‘mita raisi B.Q. Sharipov belgilansin.
Qarorning ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Sh.M. G‘aniyev zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по дальнейшему развитию сферы каракулеводства
В настоящее время в стране проводятся широкомасштабные работы по модернизации, техническому и технологическому обновлению производственных мощностей предприятий сферы каракулеводства, созданию и продвижению бренда узбекского каракуля на мировом уровне, повышению инвестиционной привлекательности сферы.
Вместе с тем сохраняется ряд системных проблем в увеличении поголовья, забое, переработке шкуры и шерсти мелкого рогатого племенного скота, создании предприятий по производству полуфабрикатов, мясо-молочной и готовой продукции, во внедрении в каракулеводство опыта и инновационных технологий развитых зарубежных государств, а также строительстве новых и модернизации действующих водных сооружений на пастбищах, не обеспеченных водой.
Наряду с этим состояние работ по повышению урожайности действующих пастбищ, расширению семеноводческих площадей, дальнейшему совершенствованию племенного дела, производству экспортоориентированных шкурок каракуля и каракульчи в данной сфере не отвечает требованиям сегодняшнего дня.
Принимая во внимание вышеизложенное и в целях государственной поддержки сферы каракулеводства, эффективного использования пастбищ, применения налоговых льгот при использовании пастбищ, внедрения порядка выделения субсидий для налаживания семеноводческого дела и совершенствования племенного дела, а также дальнейшего укрепления научного потенциала каракулеводства:
1. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей в срок до 1 марта 2021 года в целях создания каракулеводческими кластерами комплексов откорма овец и коз обеспечить выделение данным кластерам земельных площадей согласно приложению № 1 для производства кормов с условием введения в оборот орошаемых земель, не используемых в сельском хозяйстве.
2. Министерству финансов в целях дальнейшего развития сферы каракулеводства в срок до 15 февраля 2021 года выделить АКБ «Турон банк» средства в размере 100 миллиардов сумов за счет собственных временно свободных средств (средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и государственных целевых фондов, кредитов международных финансовых институтов и зарубежных правительственных финансовых организаций, привлекаемых для поддержки бюджета, выпуска суверенных международных облигаций и иных источников, не запрещенных законодательством) по основной ставке Центрального банка.
АКБ «Турон банк» обеспечить предоставление членам Республиканской ассоциации «Коракулчилик» (далее – Ассоциация) средств, выделяемых в соответствии с настоящим пунктом, в качестве кредита на срок до 3 лет, включая однолетний льготный период, по ставке, рассчитываемой путем прибавления двухпроцентной маржи банка к основной ставке Центрального банка, в целях:
приобретения овец у племенных каракулеводческих хозяйств;
создания предприятий по переработке экспортоориентированных шкурок каракуля и каракульчи и производству готовой продукции в сфере каракулеводства;
финансирования создания кормовых цехов (грануляторов), а также закупок сельскохозяйственных техники и агрегатов, ресурсосберегающего оборудования и современных технологий субъектами каракулеводства;
строительства новых, а также ремонта и модернизации действующих водозаборных сооружений.
Определить, что по кредитам, предусмотренным настоящим пунктом, предоставляется компенсация за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности на основе порядка, установленного в абзаце седьмом пункта 1 Указа Президента Республики Узбекистан от 2 сентября 2020 года № УП–6059 «О мерах по дальнейшему развитию шелководства и каракулеводства в Республике Узбекистан».
на срок до 1 января 2024 года ставка земельного налога, установленная для пастбищ, находящихся в постоянном владении Комитета по развитию шелководства и каракулеводства (далее — Комитет), и пастбищ, переданных в аренду Комитету Государственным комитетом по лесному хозяйству, снижается на 50 процентов;
предоставляется субсидия за каждый импортированный из зарубежных государств эмбрион породистой овцы и козы, в том числе овцы каракульской породы, в размере 400 тысяч сумов за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан;
начиная с 1 апреля 2021 года членам Ассоциации разрешается экспортировать часть, не превышающую 50 процентов импортированного ими поголовья овец в живом виде и в виде сырого мяса (коды ТН ВЭД 0104 и 0204), при этом мониторинг экспортных контрактов ведется Комитетом и Ассоциацией.
4. Комитету совместно с Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства, Министерством инвестиций и внешней торговли и Государственным таможенным комитетом в срок до 20 марта 2021 года внести в Кабинет Министров порядок осуществления мониторинга вывоза через таможенную границу Республики Узбекистан овец, их мяса и внутренних органов, выделанных или переработанных каракульских шкурок хозяйствами, являющимися членами Ассоциации, а также обмена информацией с соответствующими государственными органами.
5. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства совместно с Агентством «Узстандарт» и Государственным таможенным комитетом обеспечить качественную подготовку необходимой документации по продвижению на внешние рынки живых овец и полученной из них мясной продукции на основе международных стандартов и требований, а также доведение до предприятий-экспортеров требований стран-импортеров, оказывать всестороннее содействие предприятиям-экспортерам в экспорте продукции.
6. Одобрить предложения Комитета, Министерства инновационного развития и Ассоциации о:
создании Централизованной научно-племенной опытной лаборатории (далее – племенная лаборатория) в структуре Научно-исследовательского института каракулеводства и экологии пустынь в целях обеспечения прочной интеграции науки и производства, эффективной организации научной и инновационной деятельности, развития международного сотрудничества;
размещении племенной лаборатории в пустующем здании Научно-исследовательского института каракулеводства и экологии пустынь, расположенном по адресу: Самаркандская область, город Самарканд, улица Мирзо Улугбека, 47, на основе нулевой ставки арендной платы.
Определить основными задачами племенной лаборатории:
проведение лабораторных опытов по созданию спаренных высокопродуктивных новых пород овец, имеющих такие особенности,
как природная высокая продуктивность, высокая живучесть и адаптация, путем внедрения отечественных и зарубежных достижений науки в сферу;
проведение опытов и разработку рекомендаций по улучшению качественных показателей (веса овец, промышленной шерсти, размеров и типа окраса каракульских шкурок) породистых каракульских овец;
налаживание в научно-племенных опытных станциях системной работы по созданию и искусственному осеменению на научной основе отар племенных овец высокоплеменного элитного класса.
7. Государственному комитету по геологии и минеральным ресурсам на основании заявок Комитета обеспечить безвозмездное выявление источников подземных вод на пастбищах и выдачу заключений.
8. Согласиться с предложением хокимията города Ташкента и Агентства по управлению государственными активами о безвозмедном размещении Ассоциации на втором и третьем этажах здания, расположенного по адресу: город Ташкент, Шайхантахурский район, улица Фурката, 1.
9. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 2.
10.Комитету в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров:
порядок предоставления субсидий за каждый импортированный из зарубежных государств эмбрион породистой овцы и козы, в том числе овцы каракульской породы, за счет средств республиканского бюджета Республики Узбекистан;
совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами предложение об изменениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11.Возложить на председателя Комитета Шарипова Б.К. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Информацию о результативности осуществляемых мер вносить в Кабинет Министров по итогам каждого полугодия.