Loyiha Saudiyaning ACWA Power kompaniyasi tomonidan amalga oshirilmoqda. Yangi IES qurilishining boshlanishi 2021-yil 24-yanvarda berilgan edi.
Quvvati 1500 MVt bo‘lgan Sirdaryo issiqlik elektr stansiyasini qurishda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha loyihani amalga oshirish O‘zbekiston energetika sohasida yangi format – davlat-xususiy sheriklik (DXSh) ni joriy etish natijasi bo‘ldi.
Shu bilan birga, ACWA Power kompaniyasi eng zamonaviy dizayn yechimlari va energiyani tejaydigan texnologiyalardan foydalanishni rejalashtirmoqda. Bu esa, ushbu loyihaning samaradorligini 60 foizga yetkazish imkonini beradi. Bu yangi issiqlik elektr stansiyasida elektr energiyasini ishlab chiqarish uchun tabiiy gazdan foydalanadigan hozirgi issiqlik elektr stansiyalaridan deyarli ikki baravar ko‘proq tejash imkonini beradi.
Umumiy taxminiy qiymati 1,2 milliard dollarni tashkil etadigan mazkur IESning qurilishi Energetika vazirligi, O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Saudiyaning ACWA Power kompaniyasi o‘rtasida 2020 yil mart oyida imzolagan hamkorlik shartnomasi asosida boshlandi.

Строительство Сырдарьинской ТЭС посетила делегация
8 февраля т. г. строительную площадку будущей ТЭС в Сырдарьинской области посетила делегация, в составе первого заместителя Премьер-министра Узбекистана Ачилбая Раматова, министра энергетики Алишера Султанова и других ответственных лиц.
Проект реализуется саудовской компанией ACWA Power. Старт началу строительства новой ТЭС был дан 24 января 2021 года.
Реализация проекта по привлечению прямых иностранных инвестиций в строительство Сырдарьинской теплоэлектростанции мощностью 1500 МВт стал результатом внедрения в энергетической сфере Узбекистана нового формата – государственно-частного партнерства (ГЧП).
При этом ACWA Power планирует использовать самые современные конструкционные решения и энергоэффективные технологии, что даст возможность довести коэффициент полезного действия этого проекта до 60%. Это позволит новой ТЭС экономить почти вдвое больше природного газа в сравнении с работающими в настоящее время теплоэлектростанциями, использующими природный газ для производства электроэнергии.
Начало строительству ТЭС общей расчетной стоимостью 1,2 миллиарда долларов США было положено благодаря сотрудничеству между Министерством энергетики, Министерством инвестиций и внешней торговли Узбекистана и саудовской компанией ACWA Power, которыми в марте 2020 года было подписано соответствующее соглашение.