TTDHK Bosh kotibi bilan uchrashuv
2021-yilning 8-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Turkiy tilli davlatlar hamkorlik kengashi (Turkiy kengash) Bosh kotibi Bag‘dat Amreyev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbir davomida O‘zbekiston va Turkiy kengashi o‘rtasida tomonlarni qiziqtirgan sohalardagi hamkorlikning hozirgi holati hamda istiqbollari muhokama qilindi.
O‘zbekistonning Turkiy kengashga kirishi turk dunyosining birligini mustahkamlashda tarixiy voqea bo‘lganligi va o‘zaro manfaatli sheriklikning ilgari foydalanilmagan imkoniyatlarni ochishga hissa qo‘shgani qayd etildi.
Turkiy kengashi doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan 2019 va 2020-yillarda Tashkilot sammitlarida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirishning muhimligi alohida ta’kidlandi.
Tashkilot doirasida bo‘lib o‘tadigan oliy va yuqori darajadagi uchrashuvlar jadvali, jumladan O‘zbekistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan turizm vazirlari, yoshlar va sport masalari bo‘yicha vazirlar uchrashuvlari, shuningdek, turkiy tilli davlatlar yosh tadbirkorlari forumi to‘g‘risida fikr almashildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Turkiy kengashi o‘rtasidagi o‘zaro aloqalarga oid boshqa masalalar ham muhokama qilindi.

О встрече с Генеральным секретарем ССТГ
8 февраля 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с Генеральным секретарем Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркский совет) Багдадом Амреевым.
В ходе мероприятия обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития сотрудничества между Узбекистаном и Тюркским советом в сферах, представляющих взаимный интерес.
Отмечалось, что вступление Узбекистана в Тюркский совет стало историческим событием в укреплении единства тюркского мира и способствовало раскрытию ранее незадействованных возможностей взаимовыгодного партнёрства.
Отдельно подчеркнута важность реализации инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в ходе Саммитов Организации в 2019 и 2020 годах, направленных на дальнейшее развитие многостороннего взаимодействия в рамках Тюркского совета.
Состоялся обмен мнениями по графику предстоящих встреч на высшем и высоком уровнях в рамках Организации, в том числе, планируемых к проведению в Узбекистане очередных заседаний министров туризма и министров по делам молодежи и спорта, а также Форума молодых предпринимателей тюркоязычных государств.
На встрече рассмотрены и другие вопросы, связанные с взаимодействием между Узбекистаном и Тюркским советом.