Markaziy saylov komissiyasining majlisida tashkiliy masalalar ko‘rildi
5-fevral kuni Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Komissiya a'zolari hamda xodimlari ishtirok etgan majlis kun tartibidan tashkiliy masalalar o‘rin oldi.
Komissiya a'zolari tomonidan dastavval Mirzo-Ulug‘bek Elchievich Abdusalomov O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyaviy sudi Raisi lavozimiga saylangani munosabati bilan uni O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi lavozimidan ozod etish to‘g‘risidagi masala ko‘rib chiqildi. Saylov kodeksining 12 va 16-moddalariga binoan M.Abdusalomov Markaziy saylov komissiyasi Raisi lavozimidan ozod etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a'zosi Zayniddin Maxamatovich Nizamxodjaev Markaziy saylov komissiyasi a'zosi etib saylanganligi hamda uning Xalq deputatlari Qibray tumani Kengashi deputati vakolati muddatidan oldin tugatilganligi munosabati bilan  u O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a'zolari ro‘yxatidan chiqarildi. Saylov kodeksining 12 va 16-moddalari hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining taqdimnomasiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi a'zosi Zayniddin Maxamatovich Nizamxodjaev  O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi Raisi etib saylandi.
Markaziy Saylov komissiyasi Raisi o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritib kelgan Mahmud Shuhratovich Istamov Buxoro viloyatining prokurori etib tayinlanganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi a'zosi Qo‘chqorov Bahrom To‘lqinovich O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi raisining o‘rinbosari etib saylandi.
Majlisda shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a'zosi Feruza Farhodovna Eshmatova Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) etib saylanganligi munosabati bilan hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a'zosi Abduqodir Hamidovich  Toshqulov O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vaziri etib tayinlanganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati a'zolari ro‘yxatidan chiqarildi.

В заседании Центральной избирательной комиссии рассмотрены организационные вопросы
5 февраля состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии. На повестке дня заседания, в котором приняли участие сотрудники и члены Центральной избирательной комиссии стояли организационные вопросы.
Члены Центральной избирательной комиссии прежде всего рассмотрели вопрос об освобождении Мирзо-Улугбека Эльчиевича Абдусаломова от должности Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан в связи с избранием его председателем Конституционного суда Республики Узбекистан. В соответствии со статьями 12 и 16 Избирательного кодекса М. Абдусаломов был освобожден от должности Председателя Центральной избирательной комиссии.
Член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Зайниддин Махаматович Низамходжаев исключен из списка членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан в связи с избранием членом Центральной избирательной комиссии и досрочным прекращением его полномочий депутата Кибрайского районного Кенгаша народных депутатов. В соответствии со статьями 12 и 16 Избирательного кодекса и представлением Президента Республики Узбекистан член Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Зайниддин Махаматович Низамходжаев избран Председателем Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан.
В связи с назначением заместителя Председателя Центральной избирательной комиссии Махмуда Шухратовича Истамова на должность прокурора Бухарской области, член Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Бахром Тулкинович Кучкаров избран заместителем Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан.
Также, на заседании из списка членов Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан были исключены член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Феруза Фарходовна Эшматова в связи с избранием на должность Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) и член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Абдукодир Хамидович Тошкулов в связи с назначением на должность Министра высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан.
На заседании были рассмотрены и другие вопросы, входящие в полномочия Центральной избирательной комиссии.