O‘zbekiston va San-Marino o‘rtasida diplomatik munosabatlarni o‘rnatish to‘g‘risida
2021-yil 3-fevral kuni San-Marinoning Rim shahridagi Elchixonasida O‘zbekiston Respublikasi va San-Marino Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatish to‘g‘risidagi protokolni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Hujjatni O‘zbekiston Respublikasining Italiya Respublikasidagi Elchisi Otabek Akbarov va San-Marino Respublikasining Italiya Respublikasidagi Elchisi Daniela Rotondaro imzoladilar.
Protokol shartlariga ko‘ra mazkur hujjat San-Marino tomonidan tegishli ichki jarayonlar yakunlanganidan keyin kuchga kiradi.
Hujjatda O‘zbekiston va San-Marino BMT Ustavi va xalqaro huquq tamoyillariga amal qilgan holda, ikki mamlakat o‘rtasida do‘stlik munosabatlarini rivojlantirish hamda siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy aloqalarni mustahkamlash istagida diplomatik munosabatlarni o‘rnatishga qaror qilgani qayd etilgan.
Marosim yakunida O‘zbekiston va San-Marino o‘rtasida tomonlarni qiziqtirgan sohalardagi, jumladan mintaqaviy va xalqaro tuzilmalar doirasidagi hamkorlikning istiqbollari batafsil muhokama qilindi.

Об установлении дипломатических отношений между Узбекистаном и Сан-Марино
3 февраля 2021 года в Посольстве Сан-Марино в г.Риме состоялась церемония подписания Протокола между Республикой Узбекистан и Республикой Сан-Марино об установлении дипломатических отношений.
Документ подписали Посол Республики Узбекистан в Итальянской Республике Отабек Акбаров и Посол Республики Сан-Марино в Итальянской Республике Даниэла Ротондаро.
В соответствии с условиями Протокола, документ вступает в силу после завершения соответствующих внутригосударственных процедур со стороны Сан-Марино.
В документе отмечается, что Узбекистан и Сан-Марино решили установить дипломатические отношения, руководствуясь принципами Устава ООН и международного права, желая развивать дружеские отношения между двумя странами, а также укреплять связи в политической, экономической, социальной и культурной сферах.
По завершении церемонии стороны предметно обсудили перспективы сотрудничества между Узбекистаном и Сан-Марино в сферах, представляющих взаимный интерес, в том числе в рамках региональных и международных структур.