Farg‘ona viloyatini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari ko‘rsatib o‘tildi
Xalq deputatlari Farg‘ona viloyati kengashining sessiyasida aholini ish bilan ta’minlash va turmush sharoitlarini yaxshilash vazifalari belgilandi.
Shahar va tumanlarni mahallabay tizimda rivojlantirish maqsadida viloyatdagi 76 ta sektorning har birida iqtisodiy kompleksning malakali xodimlaridan iborat boshqaruv ofislari tashkil etilishi aytildi. Bu mutaxassislar mahallaga biriktirilgan bank xodimlari bilan birga, joylardagi sharoitni o‘rganib, loyihalarni shakllantiradi va amalga oshirishga ko‘maklashadi. Zarur bo‘lsa, ishsiz aholi, yoshlar va ayollar kasb-hunarga o‘rgatiladi.
Farg‘ona viloyatida 2021-2022-yillarda umumiy qiymati 17 trillion so‘mlik 949 ta investitsiya loyihasi amalga oshirilishi ta’kidlandi. Bunda kimyo, to‘qimachilik, charm-poyabzal, qurilish materiallari, elektrotexnika sanoati “drayver” bo‘ladi.
Xususan, “Farg‘ona azot” aksiyadorlik jamiyatida jami 537 million dollarlik 3 ta loyiha, to‘qimachilikda 154 million dollarlik 14 ta loyiha amalga oshiriladi.
Viloyatda yer resursi cheklangani sababli cho‘l joylar, yaylov va adirliklarda 33 ming gektar yer o‘zlashtiriladi. Bunga sarflanadigan 350 milliard so‘mlik xarajatlarning 110 milliard so‘mi subsidiya hisobidan qoplab beriladi.
Ijtimoiy sohalarni, infratuzilmani rivojlantirish chora-tadbirlari belgilandi. Joriy yilda viloyatning 11 ta joyida 105 ta ko‘p qavatli uylar barpo etilishi ta’kidlandi. 312 milliard so‘m markazlashgan mablag‘lar hisobidan 503 kilometr yo‘llarni ta’mirlash bo‘yicha vazifa qo‘yildi.
Yangi tashkil etilgan Farg‘ona jamoat salomatligi tibbiyot instituti salohiyatidan samarali foydalangan holda, maqsadli tibbiy ko‘rik va konsultatsiyalar o‘tkazish, birlamchi tibbiyot bo‘g‘inini rivojlantirish uchun 16 ta oilaviy shifokorlik punkti va oilaviy poliklinika tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Prezident yoshlar va ayollar bandligini ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
Joriy yilda Farg‘ona viloyatidagi 19 ta tuman va shaharlarda bittadan Yoshlar sanoat va tadbirkorlik zonasi tashkil etilishi, “Yoshlar: 1+1” loyihasi doirasida 8 mingdan ziyod ishsizlar tadbirkorlik va kasb-hunarga o‘qitilishi belgilandi. Xotin-qizlarning o‘z ishini ochishiga ko‘maklashish, muhtojlarning uy sotib olishi uchun boshlang‘ich badal pullarini to‘lab berish, ajralishlarning oldini olish muhimligi ta’kidlandi.

Определены приоритетные направления развития Ферганской области
На сессии Ферганского областного кенгаша народных депутатов определены задачи по обеспечению занятости и улучшению условий жизни населения.
В целях развития городов и районов в разрезе махаллей в каждом из 76 секторов области будут созданы управляющие офисы, состоящие из квалифицированных сотрудников экономического комплекса. Они вместе с закрепленными за махаллей работниками банков будут изучать местные условия, формировать и помогать в реализации проектов. При необходимости безработное население, в том числе молодежь и женщины будут обучены профессиям.
Отмечалось, что в 2021-2022 годах в Ферганской области будут реализованы 949 инвестиционных проектов на сумму 17 триллионов сумов. «Драйверами» обозначены химическая, текстильная, кожевенно-обувная отрасли, индустрия строительных материалов и электротехническая промышленность.
В частности, в акционерном обществе «Ферганаазот» будут осуществлены 3 проекта общей стоимостью 537 миллионов долларов, в текстильном секторе - 14 проектов на 154 миллиона долларов.
Из-за ограниченности земельных ресурсов в регионе намечено освоить 33 тысячи гектаров степных, пастбищных и холмистых земель. Из направляемых на эти цели 350 миллиардов сумов 110 миллиардов сумов будут субсидированы.
Определены меры по развитию социальной сферы и инфраструктуры. Было отмечено, что в этом году планируется построить 105 многоэтажных домов в 11 локациях области. Поставлена ​​задача отремонтировать 503 километра дорог за счет 312 миллиардов сумов из централизованных источников.
Дано указание эффективно использовать потенциал вновь созданного Ферганского медицинского института общественного здоровья, провести адресные медицинские осмотры и консультации, организовать 16 семейных врачебных пунктов и семейных поликлиник.
Особое внимание Президент уделил вопросам занятости молодежи и женщин.
Поставлена задача организовать в этом году молодежные зоны промышленности и бизнеса в 19 районах и городах Ферганской области, обучить более 8 тысяч безработных предпринимательству и профессиям в рамках проекта «Молодежь: 1+1». Подчеркнута важность оказания женщинам помощи в открытии собственного дела и внесении первоначального взноса на приобретение дома, а также предотвращения разводов.