Investitsiyalar va qurilish statistikasi ko‘rsatkichlarni shakllantirish va tahlil qilish bo‘yicha seminar tashkil qilindi
2021-02-04 | Iqtisodiyot
Mazkur grafik asosida 2020-yilda tizim xodimlarining malakasini oshirish hamda sohaga doir bilim va salohiyatini yanada takomillashtirishga qaratilgan onlayn seminarlar tashkil etilgan edi.
2021-yilning 3-fevral kuni Davlat statistika qo‘mitasi Investitsiyalar va qurilish statistikasi boshqarmasi tomonidan “Investitsiyalar va qurilish statistikasi ko‘rsatkichlarini shakllantirish va tahlil qilish” mavzusida tashkil etilgan navbatdagi videokonferensiya ham tizim xodimlarining salohiyatini oshirishning mantiqiy davomi bo‘ldi.
Videokonferensiyada Davlat statistika qo‘mitasi xodimlari va hududiy statistika boshqarmalari vakillari ishtirok etdi. Tadbirda investitsiyalar va qurilish statistikasiga oid atamalar, hisoblash usullari bo‘yicha qo‘mita mutaxassislari hududiy statistika boshqarmalari xodimlarining bilim va salohiyatini o‘rgandi.
Shuningdek, Investitsiyalar va qurilish statistikasi boshqarmasi boshlig‘i Jomolov Muzaffar Mirzoxitovich investitsiyalar va qurilish statistikasi ishlarini shakllantirish va takomillashtirish masalalari yuzasidan o‘z takliflarini berib o‘tdi.
Videokonferensiyada qo‘mitaning Investitsiyalar va qurilish statistikasi boshqarmasi va hududiy statistika boshqarmalarining Investitsiyalar va qurilish bo‘limi xodimlari sohadagi mavjud muammo va kamchiliklarni muhokama va tahlil qilgan holda tizimni rivojlantirish bo‘yicha fikr-mulohaza almashdi. Hududiy statistika boshqarmalari xodimlariga qo‘mita mutaxassislari tomonidan amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan taklif va tavsiyalar berildi.
Hududiy statistika boshqarmalari Investitsiyalar va qurilish bo‘limi xodimlarining soha bo‘yicha bergan savollariga qo‘mita vakillari batafsil javob va tushuntirishlar berdi.
Bunday amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan videokonferensiyalar qo‘mitaning boshqa tarmoqlari tomonidan ham tizimli ravishda tashkil etilishi yo‘lga qo‘yilgan.

Состоялся семинар по формированию и анализу показателей статистики инвестиций и строительства
На совещании по мерам по совершенствованию национальной статистики, состоявшемся 1 июня 2020 года под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, особое внимание было уделено вопросам кадров, обучению, подготовке и переподготовке всех специалистов системы статистики.
Исходя из этого, на основании четкого плана, установленного Госкомстатом, разработана и утверждена программа систематического обучения персонала центрального аппарата комитета и региональных статистических управлений.
На основе данного графика в 2020 года организованы онлайн семинары, направленные на повышение квалификации и потенциала сотрудников системы.
Логическим продолжением данных семинаров стала очередная видеоконференция, организованная 3 февраля 2021 года Управлением статистики инвестиций и строительства Госкомстата на тему “Формирование и анализ показателей статистики инвестиций и строительства”.
В видеоконференции приняли участие представители Госкомстата и территориальных управлений статистики. На мероприятии специалисты Госкомстата изучили знания и потенциал сотрудников территориальных статистических управлений, касающиеся терминов статистики инвестиций и строительства, формирования показателей и их расчетов.
Также, начальник управления статистики инвестиций и строительства Жомолов Музаффар Мирзохитович предоставил свои предложения по вопросам формирования и совершенствования работы по статистике инвестиций и строительства.
В ходе видеоконференции сотрудники Управления статистики инвестиций и строительства Госкомстата и территориальных управлений статистики обменялись мнениями по развитию системы, обсудив и проанализировав имеющиеся проблемы и недостатки в отрасли. Сотрудники Госкомстата предоставили сотрудникам территориальных статистических управлений практические предложения и рекомендации.
Представители Госкомстата предоставили подробные ответы и пояснения на вопросы сотрудников территориальных статистических управлений.
Видеоконференции такого практического значения систематически организуются другими отделениями Госкомстата.