Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston–Britaniya kengashining 25-yig‘ilishi o‘z ishini boshladi
Joriy yilning 3-fevral kuni videokonferensiya shaklida Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston-Britaniya kengashi (UBTIC) 25-yig‘ilishining ochilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligining Xalqaro savdo bo‘yicha vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, shuningdek, ikki mamlakat diplomatik missiyalari tomonidan tashkil etildi. Unda ikki davlat vazirliklari va idoralari rahbarlari, xalqaro moliya institutlari va rivojlanish bo‘yicha hamkorlar hamda Britaniyaning yirik xususiy kompaniyalari vakillari qatnashdi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov tadbir ishtirokchilariga qutlov nutqi bilan chiqish qildi. Shuningdek, Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligining xalqaro savdo vaziri o‘rinbosari Greg Xends, O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari B.Abidov, Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Tim Torlot va O‘zbekiston Respublikasining Buyuk Britaniyadagi Favqulodda va muxtor elchisi S.Rustamov nutq so‘zladi.
Ma'ruzachilar o‘z so‘zlarida Kengash yig‘ilishi O‘zbekiston–Britaniya ishbilarmonlik aloqalarini rivojlantirishda yangi sahifa ochganligini ta'kidladilar. Bu esa Buyuk Britaniya kompaniyalarining O‘zbekistonning jadal taraqqiy topib borayotgan bozoriga qiziqishi ortayotganligidan dalolat beradi. Tadbir UBTICning butun tarixidagi eng ko‘p ishtirokchilarni yig‘di: «British Petroleum», «Energy Industries Council», «Rio Tinto», «Worley Parsons», «Petrofac», «Cambridge Education Partnership», «Mott MacDonald», «TheCityUK», «Sturgeon Capital» kabi yirik kompaniyalarning 700 dan ortiq vakillari qatnashdi.
Anjuman davomida “O‘zbekistonning investitsiyaviy jozibadorligi” mavzuida yalpi majlis bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekistonda investitsiyaviy va ishbilarmonlik muhitini rivojlantirishning bugungi tendensiyalari, shuningdek, davlatimiz rahbari boshchiligida amalga oshirilayotgan izchil ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar natijasida Respublikada biznes yuritishning shakllangan afzalliklari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Buyuk Britaniya tomoni iqtisodiyotning turli tarmoqlaridagi tizimli o‘zgarishlar dinamikasi va samaradorligini yuqori baholadi, o‘z navbatida, Buyuk Britaniyaning Markaziy Osiyodagi asosiy hamkorlaridan biri sifatida O‘zbekiston bilan iqtisodiy aloqalarni yanada kengaytirishga tayyorligini bildirdi.
Qayta tiklanadigan energetika va ta'lim mavzulari bo‘yicha sessiyalarda hamkorlikning amaliy jihatlari ikki mamlakat vazirlik va idoralari vakillari hamda Britaniyaning bir qator xususiy kompaniyalari rahbarlari ishtirokida batafsil muhokama etildi.
Tadbirning birinchi kuni yakunlari bo‘yicha ikki mamlakat oliy o‘quv yurtlari o‘rtasida hamkorlik qilish, xususan, Britaniyaning Portsmut, Bangor, Stratklayd hamda Kembrij universitetlari bilan “ikki diplomli” dasturlar bo‘yicha bir qator ikki tomonlama hujjatlar imzolandi.
Uchrashuv joriy yilning 4-fevral kuni ham davom etadi. Dastur bo‘yicha Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligi xalqaro savdo vazirining o‘rinbosari lord Garri Grimstoun, iqtisodiy rivojlanish, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maslahatchisi Suma Chakrabarti, Buyuk Britaniyaning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlarida savdo komissari Judit Sleyter nutq qilishi rejalashtirilgan. Shuningdek, ikki mamlakat hukumatlari va ishbilarmon doiralari ishtirokida sog‘liqni saqlash va moliya sohalari bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar va alohida mavzular bo‘yicha sessiyalar bilan bir qatorda, O‘zbekistonda xususiylashtirish dasturi ijrosini muhokama qilishga bag‘ishlangan yalpi majlis o‘tkazilishi ham kutilmoqda.

Начало работу 25-е заседание Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности
3 февраля текущего года в формате видеоконференции состоялось открытие 25-го заседания Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности (UBTIC).
Организаторы мероприятия – Министерство по международной торговле Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, а также дипломатические миссии двух стран. Участниками выступили руководители министерств и ведомств двух стран, представители международных финансовых институтов и партнеров по развитию, а также крупных британских компаний частного сектора.
С приветственным словом к участникам мероприятия выступил заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков. Также состоялись выступления заместителя министра по международной торговле Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Грега Хэндса, заместителя министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Б.Абидова, Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Узбекистан Тима Торлота и Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Узбекистан в Великобритании С.Рустамова.
В ходе выступлений спикерами подчеркивалось, что заседание Совета открыло новую страницу в развитии узбекско-британских деловых отношений, о чем свидетельствует растущий интерес компаний Великобритании к стремительно меняющемуся рынку Узбекистана. Мероприятие собрало наибольшее количество участников за всю историю существования UBTIC: более 700 участников, представляющих такие крупные компании, как «British Petroleum», «Energy Industries Council», «Rio Tinto», «Worley Parsons», «Petrofac», «Cambridge Education Partnership», «Mott MacDonald», «TheCityUK», «Sturgeon Capital».
Также в ходе мероприятия было проведено пленарное заседание на тему «Инвестиционная привлекательность Узбекистана», в ходе которой были всесторонне рассмотрены текущие тенденции в развитии инвестиционного климата и деловой среды в Узбекистане, а также преимущества ведения бизнеса в Республике, формирующиеся как следствие последовательных социально-экономических реформ, проводимых под руководством Главы государства.
Британской стороной была дана высокая оценка динамике и эффективности системных преобразований в различных секторах экономики, а также озвучена готовность к дальнейшему расширению экономических связей с Узбекистаном, как с одним из ключевых партнеров Великобритании в Центральной Азии.
Практические аспекты сотрудничества были детально обсуждены в ходе тематических сессий по вопросам возобновляемой энергетики и образования с участием представителей министерств, ведомств двух стран и руководителей ряда частных британских компаний.
По итогам первого дня мероприятия был заключен ряд двусторонних документов о сотрудничестве между вузами двух стран, в том числе по программам «двойного диплома», в частности с британскими университетами Портсмута, Бангора, Стратклайда, а также Кембриджа.
Заседание продолжится 4 февраля текущего года – в программе запланированы выступления заместителя министра по международной торговле Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии  лорда Гэрри Гримстоуна, советника Президента Республики Узбекистан по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Сумы Чакрабарти, торгового комиссара Великобритании в странах Восточной Европы и Центральной Азии Джудит Слейтер, а также пленарное заседание, посвященное обсуждению реализации программы приватизации в Узбекистане наряду с двусторонними переговорами и тематическими сессиями по сферам здравоохранения и финансов с участием правительственных и деловых кругов двух стран.