FAO Bosh direktori bilan uchrashuv
2021-yilning 2-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Sherzod Asadov BMTning Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti (FAO) Bosh direktori Suy Dunyuy bilan videokonferensaloqa shaklida uchrashdi.
Tomonlar oʻzaro hamkorlikning darajasi va surʼatini yuqori baholadilar. 2020-yilning noyabr oyida Oʻzbekiston raisligida onlayn rejimda boʻlib oʻtgan Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqaviy konferensiyasining 32-yigʻilishi natijalari va tavsiyalarini bajarish mexanizmlari muhokama qilindi.
Qishloq xoʻjaligini modernizatsiya qilish va diversifikatsiyalash, suv va yer resurslaridan oqilona foydalanish boʻyicha hamkorlikning ustuvor ahamiyat kasb etishi taʼkidlandi.
2021-2022-yillarda Oʻzbekistonning Yevropa mintaqaviy konferensiyasida raisligini samarali amalga oshirishga koʻmaklashish, shuningdek qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat sohasidagi xalqaro hamda mintaqaviy tashabbuslarda mamlakatimiz ishtirokini faollashtirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Uchrashuv doirasida FAO Bosh direktori Suy Dunyuyga Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligi va qishloq mintaqalarini rivojlantirishga, respublika va tashkilot o‘rtasidagi hamkorlikkai qoʻshgan ulkan hissasi uchun “Oʻzbekiston Respublikasi qishloq xoʻjaligi fidoyisi” koʻkrak nishoni topshirish bag‘ishlangan rasmiy marosim bo‘lib o‘tdi.

О встрече с Генеральным директором ФАО
2 февраля 2021 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов встретился с Генеральным директором Продовольственной и сельскохозяйственной организации (ФАО) ООН Цуй Дунъюй в режиме видеоконференцсвязи.
Стороны высоко оценили уровень и динамику взаимного сотрудничества. Обсуждены механизмы реализации итогов и рекомендаций 32-го заседания Региональной конференции для Европы и Центральной Азии, которое состоялось в ноябре 2020 года в онлайн-режиме под председательством Узбекистана.
Отмечен приоритетный характер взаимодействия в сферах модернизации и диверсификации сельского хозяйства, рационального пользования водных и земельных ресурсов.
Отдельное внимание уделено практическим вопросам содействия эффективному председательствованию Узбекистана в Европейской региональной конференции в 2021-2022 годах, а также активизации участия нашей страны в международных и региональных инициативах в области сельского хозяйства и продовольствия.