Afgʻoniston Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2021-yilning 1-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov mamlakatimizga tashrif buyurgan Afgʻoniston Tashqi ishlar vaziri Hanif Atmar boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Muloqot chog’ida Oʻzbekiston-Afgʻoniston munosabatlarining hozirgi holati va ularni yanada rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.
Afgʻoniston Tashqi ishlar vaziri Oʻzbekiston tomonining Afgʻoniston iqtisodiy infratuzilmasini tiklashdagi ishtirokini yuqori baholadi. Transport, aloqa, energetika va boshqa infratuzilma loyihalarini amalga oshirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Tomonlar Afgʻonistonda uzoq muddatli tinchlik va xavfsizlikni oʻrnatish uchun afgʻonlararo siyosiy muzokaralarning muqobili yoʻqligini ta’kidladilar.
Afgʻoniston tomoni Toshkent shahrida “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy oʻzaro bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” xalqaro konferensiyasi oʻtkazilishini qoʻllab-quvvatladi.
Delegatsiyalar rahbarlari boʻlajak qoʻshma tadbirlar rejasini muhokama qildilar va kelishib oldilar.

2021-02-01 | Политика
1 февраля 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с делегацией Исламской Республики Афганистан во главе с Министром иностранных дел Ханифом Атмаром.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-афганских отношений в различных областях.
Глава МИД Афганистана высоко оценил участие Узбекистана в восстановлении экономической инфраструктуры Афганистана. Особое внимание уделено вопросам реализации транспортно-коммуникационных, энергетических и других инфраструктурных проектов.
Стороны отметили безальтернативность межафганских политических переговоров для установления долгосрочного мира и обеспечения безопасности в стране.
Афганская сторона поддержала проведение в г.Ташкенте международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности».