Xalqaro valyuta jamg'armasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi
2021- yil 28- yanvar kuni O'zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo'mitasi raisi Begalov Bahodir Abdusalomovich Xalqaro valyuta jamg'armasi missiyasi rahbari Ron van Ruden bilan videokonferensaloqa rejimida muloqot o'tkazdi.
Uchrashuvdan ko'zlangan maqsad – keng qamrovli hamkorlik masalalarini muhokama qilishdir.
Muloqot davomida davlatimiz rahbarining "O'zbekiston Respublikasi milliy statistika tizimini yanada takomillashtirish va rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori mazmun-mohiyati va ijrosi xususida alohida to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, 2020–2025- yillarda O‘zbekiston Respublikasi statistikasini rivojlantirishning milliy strategiyasini amaliyotga joriy qilish, foydalanuvchilarni statistik ma'lumotlar bilan yuqori darajada ta'minlash borasida fikr-mulohaza almashildi.
Tomonlar makroiqtisodiy statistika masalalariga batafsil to'xtalib, Xalqaro valyuta jamg'armasi tomonidan amalga oshirilayotgan istiqbolli hamkorlik va texnik ko'mak masalalari xususida so‘z yuritdi.
Xalqaro ekspertlar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlarning, jumladan, statistika organlari faoliyatining ijobiy dinamikasi haqida gapirib, O'zbekistonning “Ma'lumotlarni tarqatishning maxsus standarti”ga o'tish doirasida Xalqaro valyuta jamg'armasiga katta ko'mak berayotganini qayd etdi.

Meeting with representatives of the International Monetary Fund
On January 28, 2021 in a videoconferencing mode the Chairman of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics - Begalov Bakhodir Abdusalomovich held talks with the Head of the IMF Mission to Uzbekistan - Mr. Ron van Rooden.
The purpose of the meeting was to discuss a wide range of issues of cooperation in the light of the adoption of the Ruling of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures for further improvement and development of the national statistics system of the Republic of Uzbekistan” within the framework of Uzbekistan's transition to the Special Data Dissemination Standard” (SDDS) of the IMF, GDP statistics.
The welcoming speech highlighted the Ruling RP-4796 and the items of the roadmap for the implementation of the National Strategy for the Development of Statistics. The parties talked more specifically about the issues of macroeconomic statistics and touched upon the aspects of perspective cooperation and technical assistance from the IMF. The IMF representatives noted the positive dynamics of the on-going large-scale reforms in the Republic of Uzbekistan, including in terms of the activities of the statistics bodies, also expressed their intention to actively assist within the framework of Uzbekistan’s transition to the “Special Data Dissemination Standard” (SDDS) of the IMF.