Xalqaro valyuta jamg'armasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi
2021- yil 28- yanvar kuni O'zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo'mitasi raisi Begalov Bahodir Abdusalomovich Xalqaro valyuta jamg'armasi missiyasi rahbari Ron van Ruden bilan videokonferensaloqa rejimida muloqot o'tkazdi.
Uchrashuvdan ko'zlangan maqsad – keng qamrovli hamkorlik masalalarini muhokama qilishdir.
Muloqot davomida davlatimiz rahbarining "O'zbekiston Respublikasi milliy statistika tizimini yanada takomillashtirish va rivojlantirish chora-tadbirlari to'g'risida"gi qarori mazmun-mohiyati va ijrosi xususida alohida to‘xtalib o‘tildi.
Shuningdek, 2020–2025- yillarda O‘zbekiston Respublikasi statistikasini rivojlantirishning milliy strategiyasini amaliyotga joriy qilish, foydalanuvchilarni statistik ma'lumotlar bilan yuqori darajada ta'minlash borasida fikr-mulohaza almashildi.
Tomonlar makroiqtisodiy statistika masalalariga batafsil to'xtalib, Xalqaro valyuta jamg'armasi tomonidan amalga oshirilayotgan istiqbolli hamkorlik va texnik ko'mak masalalari xususida so‘z yuritdi.
Xalqaro ekspertlar mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlarning, jumladan, statistika organlari faoliyatining ijobiy dinamikasi haqida gapirib, O'zbekistonning “Ma'lumotlarni tarqatishning maxsus standarti”ga o'tish doirasida Xalqaro valyuta jamg'armasiga katta ko'mak berayotganini qayd etdi.

2021-01-28 | Экономика
28 января 2021 года в режиме видеоконференцсвязи Председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике Бегалов Баходир Абдусаломович провел переговоры с Главой миссии МВФ по Узбекистану г-ном Рон ван Руденом.
Целью встречи стало обсуждение широкого круга вопросов сотрудничества, в свете принятия Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию и развитию национальной системы статистики Республики Узбекистан“, в рамках перехода Узбекистана на Специальный стандарт распространения данных» (ССРД) МВФ, статистика ВВП.
В приветственном слове освещалось Постановление ПП-4796 и пункты дорожной карты по реализации Национальной Стратегии развития статистики. Стороны подробно остановились на вопросах макроэкономической статистики, затронули аспекты перспективного сотрудничества и технического содействия со стороны МВФ. Представители МВФ отметили положительную динамику осуществляемых широкомасштабных реформ в Республике Узбекистан, в том числе в части деятельности органов статистики, также выразили намерение активно содействовать в рамках перехода Узбекистана на «Специальный стандарт распространения данных» (ССРД) МВФ.