O‘zbekiston – Rossiya: farmatsevtika sohasida investitsiyaviy va savdo hamkorligining keng istiqbollari
2021-01-28 | Iqtisodiyot
Ayni paytda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi va Rossiya Federatsiyasi Sanoat va savdo vazirligi o‘rtasidagi hamkorlik sanoat, mashinasozlik, metallurgiya sohalarida qo‘shma loyihalar hamda mintaqalararo aloqalarni jadallashtirish bo‘yicha tashabbuslarni qamrab oladigan keng ko‘lamli yo‘nalishlar borasida faol rivojlanayotgani bilan xarakterlanadi.
Bu yo‘nalishlarning barchasi O‘zbekiston Respublikasi Iivestitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan Rossiya Federatsiyasi Sanoat va savdo vazirligi bilan birgalikda tashkil etilgan «Loyiha ofisi» doirasida ishlab chiqilmoqda. Jumladan, ikki mamlakat vazirlik va idoralarining manzilli uchrashuvlari tashkil etilib, unda bo‘lajak sheriklar o‘rtasidagi hamkorlikning amaliy jihatlari muhokama etiladi.
Yana bir shunday tadbir Rossiya farmatsevtika kompaniyalari delegatsiyasi tashrifi bo‘ldi. Tashrif davomida Rossiya tomoni tarmoq doirasida hamkorlikni rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlarini o‘rganish, O‘zbekiston farmatsevtika sanoatini ravnaq topshtirish rejalari bilan tanishish, O‘zbekiston farmatsevtika kompaniyalarining ishlab chiqarish, texnologik va iqtisodiy imkoniyatlarini tahlil qilish va baholashni o‘tkazishni rejalashtirmoqda. O‘rganish natijalariga muvofiq, Rossiya farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqaruvchilari orasidan investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun bo‘lajak hamkorlar aniqlanadi.
Tashrif doirasida joriy yilning 27-yanvar kuni Rossiya Federatsiyasi Sanoat va savdo vazirligi vakillari hamda Rossiya farmatsevtika kompaniyalari rahbariyatining O‘zbekistonning tegishli vazirlik va idoralari rahbarlari bilan kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda hamkorlikning keng ko‘lamli amaliy jihatlari, xususan, O‘zbekiston tibbiyot muassasalarida amalda bo‘lgan dori-darmon, tibbiy asbob-uskunalar va boshqa tibbiy mahsulotlar xarid qilish va ulardan foydalanish bo‘yicha qoida va tartiblari muhokama etildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi Investitsiya loyihalarini ishlab chiqish markazi, shuningdek, Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi rahbariyati va ekspertlari mehmonlarni sohani rivojlantirishning joriy holati hamda istiqbolli yo‘nalishlari, xorijiy kompaniyalar bilan birgalikda loyihalarni hayotga tatbiq etishga jalb qilishga mo‘ljallangan amaldagi imtiyozlar, preferensiyalar, tartibga soluvchi choralar va shartlar, ishlab chiqariladigan va import qilinadigan dori vositalari ro‘yxati bilan tanishtirdi.
Delegatsiya vakillari bilan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun Rossiya kompaniyalarini jalb etish bo‘yicha ishlab chiqilgan aniq loyihaviy takliflar ko‘rib chiqildi hamda ularga farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarishga ixtisoslashtirilgan «Tashkent Pharma Park» innovatsion tadqiqot va ishlab chiqarish klasteri hamda bir qator erkin iqtisodiy zonalar (EIZ) kabi Respublikada tashkil qilingan investitsiyalarga va ishlab chiqarishga ixtisoslashtirilgan maydonlar haqida batafsil ma'lumot berildi.
Yaqin orada delegatsiya a'zolari O‘zbekiston farmatsevtika sanoati subyektlari bilan hamkorlik qilish mexanizmlarini ishlab chiqish maqsadida o‘zbek tadbirkorlari bilan bevosita aloqalarni yo‘lga qo‘yish hamda aniq loyihaviy takliflarni belgilash bo‘yicha ishlarni davom ettiradi. Delegatsiyaning Respublikadagi faoliyati doirasida mamlakatimizning turli hududlaridagi korxonalarga tashrif buyurgan holda 25 dan ortiq o‘zbek farmatsevtika kompaniyalari vakillari bilan «V2V» shaklida qator uchrashuv va muzokaralar o‘tkazishi rejalashtirilgan.

Узбекистан – Россия: широкие перспективы инвестиционного и торгового сотрудничества в фармацевтическом секторе
В настоящее время сотрудничество между Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Министерством промышленности и торговли Российской Федерации характеризуется активным развитием по широкому спектру направлений, включающему совместные проекты в сферах промышленности, машиностроения, металлургии, а также инициативы по продвижению межрегионального сотрудничества.
Все указанные направления прорабатываются в рамках деятельности «Проектного офиса», созданного Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с Министерством промышленности и торговли Российской Федерации – организуются адресные встречи министерств и ведомств двух стран, в рамках которых обсуждаются практические аспекты сотрудничества потенциальных контрпартнеров.
Очередным подобным мероприятием стал визит делегации российских фармацевтических компаний, в ходе которого российская сторона планирует изучить перспективные направления развития внутриотраслевого сотрудничества, ознакомиться с планами развития фармацевтической промышленности Узбекистана, провести анализ и оценку производственных, технологических и экономических возможностей узбекских фармацевтических компаний, на базе которых из числа российских фармпроизводителей будут определены потенциальные партнеры для реализации инвестиционных проектов.
В рамках визита 27 января текущего года состоялась расширенная встреча представителей Министерства промышленности и торговли Российской Федерации и руководства российских фармацевтических компаний с руководителями профильных министерств и ведомств Узбекистана.
На встрече был рассмотрен широкий спектр практических аспектов сотрудничества, в частности действующие в лечебно-профилактических учреждениях Узбекистана правила и процедуры закупок и использования лекарственных средств, медицинской техники и других изделий медицинского назначения.
Руководство и эксперты Министерства инвестиций и внешней торговли, Центра разработки инвестиционных проектов при Министерстве инвестиций и внешней торговли, а также Агентства по развитию фармацевтической отрасли ознакомили гостей с текущим состоянием и перспективными направлениями развития сферы, действующими льготами, преференциями, регуляторными мерами и условиями, нацеленными на привлечение иностранных компаний для совместной реализации проектов, перечнями производимых и импортируемых лекарственных средств.
Были рассмотрены конкретные проектные предложения, разработанные для привлечения российских компаний к реализации совместных проектов, и представлена подробная информация о созданных в Республике специализированных инвестиционных и производственных площадках, таких как инновационный научно-производственный кластер «Tashkent Pharma Park», а также ряд свободных экономических зон (СЭЗ), специализирующихся на выпуске фармацевтической продукции.
В ближайшее время делегация продолжит работу по налаживанию прямых контактов с узбекскими предпринимателями, определению конкретных проектных предложений для последующей выработки механизмов сотрудничества с субъектами фармацевтической отрасли Узбекистана. В рамках пребывания делегации в Республике планируется проведение ряда встреч и переговоров в формате «В2В» с представителями более чем 25 узбекских фармацевтических компаний с выездом на предприятия в различных регионах страны.