O‘zbekiston-Fransiya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2021-yilning 27-yanvar kuni O‘zbekiston Respublikasi va Fransiya Respublikasi tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning 12-raundi videokonferensiya shaklida bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar delegatsiyalariga O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sherzod Asadov va Fransiya Tashqi ishlar vazirligining Kontinental Yevropa departamenti direktori Frederik Mondoloni rahbarlik qildi.
Muzokaralar davomida O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi hamkorlikning holati va rivojlanish istiqbollari, siyosiy muloqot hamda parlamentlararo aloqalarni kengaytirish, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va moliyaviy-texnikaviy aloqalarni mustahkamlash, madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Ikki tomonlama munosabatlarning huquqiy asoslarini takomillashtirish, yetakchi madaniy, ta’lim va tibbiyot muassasalari o‘rtasida aloqalarni o‘rnatish va mustahkamlash bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda tomonlarni qiziqtirgan ayrim xalqaro va mintaqaviy muammolar yuzasidan ham fikr almashildi.

Об узбекско-французских межмидовских политконсультациях
27 января 2021 года состоялся 12-й раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Французской Республики в формате видеоконференции.
Делегации сторон возглавляли заместитель Министра иностранных дел Узбекистана Шерзод Асадов и директор Департамента Континентальной Европы МИД Франции Фредерик Мондолони.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы развития сотрудничества между Узбекистаном и Францией, возможности активизации политического диалога и межпарламентских связей, укрепления торгово-экономического, инвестиционного и финансово-технического взаимодействия, интенсификации культурно-гуманитарных обменов.
Рассмотрены предложения по совершенствованию договорно-правовой базы двусторонних отношений, налаживанию и укреплению связей между ведущими культурными, образовательными и медицинскими учреждениями.
На встрече также состоялся обмен мнениями по международным и региональным вопросам, затрагивающим интересы сторон.