«Mahallabay» ishlash bo‘yicha yangi tizimni tashkil etish va kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi
2021-01-26 | Siyosat
Prezident Shavkat Mirziyoyev 26-yanvar kuni joriy yilda barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbarining Oliy Majlisga Murojaatnomasida qayd etilganidek, 2021-yilda mamlakatimiz iqtisodiyoti kamida 5 foiz o‘sishi maqsad qilingan. Biroq, global iqtisodiyotdagi noaniqlik uzoq davom etishi mumkinligi iqtisodiy o‘sishning qo‘shimcha zaxiralarini topish va safarbar qilishni talab etmoqda.
Shu bois Prezidentimiz barcha darajadagi rahbarlarga o‘z sohasi bo‘yicha mahallalardagi holatni o‘rganish, “o‘sish nuqtalari”ni aniqlab, ularni rivojlantirish vazifasini qo‘ymoqda.
Yig‘ilishda shu boradagi chora-tadbirlar va ularni amalga oshirish mexanizmi muhokama qilindi.
Iqtisodiy kompleks vakillarini mahallaga tushirib, vertikal tizimni, barcha organlar faoliyatini o‘zaro muvofiq yo‘lga qo‘yish kerakligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari bu tizimga jalb qilinadigan mutaxassislarning bilim va imkoniyati masalasiga alohida e’tibor qaratdi. 20 mingdan ortiq xodimni o‘qitib, ularga masalani joyida hal etish bo‘yicha barcha vakolatlarni berish muhimligi qayd etildi.
Davlat boshqaruvi akademiyasiga mahalla raislari va mazkur tizimda ishtirok etadigan barcha xodimlar uchun o‘quvlar tashkil qilish, buning uchun maxsus dastur va qo‘llanmalar ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Har bir rahbarning mazkur tizimdagi shaxsiy mas’uliyati va javobgarligini belgilash, barcha jarayonlarga ko‘maklashuvchi onlayn elektron platforma yaratish zarurligi ta’kidlandi.
Prezident kambag‘allikni qisqartirish masalasiga yana bir bor to‘xtalib, mutasaddilarga aholini tadbirkorlik va kasb-hunarga o‘qitish, bandligini ta’minlash yuzasidan ko‘rsatmalar berdi.
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi rahbarlari 2021-yilda har bir tarmoq va hudud kesimida iqtisodiy o‘sishning qo‘shimcha manbalari to‘g‘risida hisobot berdi.
Yig‘ilishda ushbu rezervlarni to‘liq ishga solib, qo‘shimcha iqtisodiy o‘sishga erishish, makroiqtisodiy barqarorlikni ta’minlash choralari ko‘rib chiqildi.
Asosiy oziq-ovqat mahsulotlarining yetarli bo‘lishini ta’minlash, narx oshishiga ta’sir ko‘rsatadigan omillarning oldini olish masalalariga yana bir bor to‘xtalib o‘tildi.
Sanoatda ham qo‘shimcha rezervlar aniqlangan. Ayniqsa, asosiy “drayver” bo‘lgan kimyo, metallurgiya, mashinasozlik, elektrotexnika, farmatsevtika, qurilish materiallari, to‘qimachilik, charm-poyabzal sohalarida “sanoat zanjirlari”ni uzaytirish kerakligi ta’kidlandi.
Shuningdek, yirik davlat korxonalarini transformatsiya qilish, xarajatlarni va boshqaruv tizimini optimallashtirish bo‘yicha vazifalar qo‘yildi.
Xizmatlar sohasida ham ishga solinmagan imkoniyatlar ko‘p. Prezidentimiz ularni to‘liq safarbar etib, hududlarda servis shoxobchalarini ko‘paytirish, yangi zamonaviy xizmat turlarini kengaytirish zarurligini ta’kidladi. 2021-2023-yillarda xizmatlar sohasini rivojlantirish dasturiga yoshlar keng jalb etilishi belgilandi.
Yig‘ilishda investitsiya loyihalari ijrosiga ham to‘xtalib o‘tildi. Joriy yilgi Investitsiya dasturi doirasida 1 ming 752 ta obyekt uchun qariyb 18 trillion so‘m byudjet mablag‘lari ajratilgan. Bu mablag‘lardan oqilona foydalanish, loyiha hujjatlarini puxta ishlab chiqish va qurilishlar sifatini ta’minlash bo‘yicha qat’iy ko‘rsatmalar berildi.
Mutasaddilar iqtisodiy kompleks tarkibiga kiruvchi vazirlik va idoralarning o‘rta va quyi bo‘g‘inini mahallagacha tushirib, aholiga yaqinlashgan ish tizimini yo‘lga qo‘yish rejalari bo‘yicha axborot berdi.

President holds a meeting on ensuring sustainable economic growth in 2021
On 26 January, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on ensuring sustainable economic growth in 2021.
As is noted in the President’s Address to the Oliy Majlis, it is important to ensure that in 2021 the country’s economy grows at least 5 percent. However, the uncertainty in the global economy, which may be prolonged, requires finding and using additional reserves for economic growth.
In this regard, the President gave instructions to the leaders of all levels to study problems existing in mahallas in specific areas, to identify and develop their points of growth.
Measures in this direction and mechanisms for their implementation were discussed at the meeting.
First of all, as it was noted, it is necessary to lower the representatives of the economic complex to the level of mahalla and establish the interaction of all state bodies, creating a vertical system.
The Head of the state focused on the knowledge and responsibility of specialists who will be involved in this system. The importance of training more than 20 thousand employees and giving them all the authority to solve problems on the spot was noted.
The Public Administration Academy was charged with organizing training for mahalla chairmen and all employees who will participate in this system, as well as developing special programs and guidelines for this purpose.
The need for determining personal responsibility and accountability of each manager in this system, to create an electronic virtual platform that helps speed up decision-making and implementation, was emphasized.
The President again touched upon the issue of reducing poverty, gave instructions on training the population in entrepreneurship and professions, and ensuring their employment.
The Ministry of Economic Development and Poverty Reduction leadership reported on additional sources of economic growth in 2021 by industry and region.
Measures to fully utilize these reserves, achieve additional economic growth, and ensure macroeconomic stability were considered at the meeting.
The issue of ensuring the sufficiency of basic food products and preventing factors that affect price increases was considered.
Additional reserves in the industrial sector were also identified. In particular, as it was noted, it is necessary to expand production chains in the chemical industry, metallurgy, mechanical and electrical engineering, pharmaceuticals, construction materials industry, textile, leather, and footwear production, which are considered the main drivers.
The tasks were set on the transformation of large state-owned enterprises, cost optimization, and management systems.
There are also many untapped opportunities in the service sector. The President noted the need for fully mobilizing them, increasing the number of service centers in the regions, and expand new types of modern services. It was determined that the program for the development of the service sector in 2021-2023 will widely involve young people.
The implementation of investment projects was also discussed at the meeting. The Investment Program for the current year provides for the allocation of 18 trillion UZS for almost 1,072 objects. The instruction was given to use these funds rationally, carefully study the project documentation and ensure high-quality construction.
Responsible officials provided information on the upcoming measures to orient the middle and lower levels of ministries and agencies of the economic complex to work in mahallas, to establish a system that is close to people.