Elektron kooperatsiya portali tadbirkorlar nigohida
Pandemiya davrida ishlab chiqaruvchilari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarda Portalning o‘rni
Portal bizga mijozlar bazasida barqarorlikni va uning ehtiyojlarini ta'minladi, bu bizning uzoq muddatli faoliyatimizni yanada samarali rejalashtirish va tashkil etish imkonini bilan, xarajatlarni kamaytirishga va kompaniya faoliyatini kengaytirish uchun mablag'larni yo'naltirishga sharoit yaratib , natijada 25 ta yangi ish o'rinlarini yaratishga erishdik", deydi "Aziatskiy Mashinostroitelniy Zavod" MChJ ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasining bosh direktori, Xabibulla Talibjanov. Shuningdek, Talibjanov O‘zbekistonda import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni ishlab chiqarishni mahalliylashtirish imkoniyatlariga ishonishi va Portal elektron savdolarda zamonaviy savdo mexanizmlarini joriy qilish uchun juda samarali vosita deb hisoblashi haqidagi fikrlari bilan bo‘lishdi. Umumiy qilib olganda endigilikda korxona bozor talabini aniqlash va shunga mos ravishda yangi mahsulotlarni moslashtirish va o‘zlashtirish osonlashganish ikoniyatidan faol foydalanmoqda.
Shartnomalarni imzolashda shaffoflik va yangi mijozlarni qidirish haqida
Yangi mijozlarni topish va shartnomalarni imzolashdagi shaffoflik - bu boshidanoq portal bilan ishlayotgan mahalliy mebel ishlab chiqaruvchi "Zabardast Mebel" MChJ uchun muhim omil bo‘lib qoldi. Tashkilotning bosh xisobchisi Alfiya Yuldasheva yangi mijozlarni topish, ko‘p vaqt talab qiladigan sovuq qo'ng'iroqlar va tijorat takliflarini topish qiyinchiliklarini yodga oldi. Bugungi kunda, korxona Portalda namoyish etilgandan so‘ng, mijozlar o‘zlari korxonadan xizmatlarni qidirib topishalari sezilarli darajada mustahkamlashdi. Bundan tashqari, shartnomani imzolash jarayonida Portal tomonidan qo'llab-quvvatlanishi operatsiyani ancha soddalashtiradi va vaqtni tejaydi. Tashkilotning bosh xisobchisining ta'kidlashicha, portal bilan ishlash tufayli pandemiya davrida korxona samaradorligiga salbiy ta'sir yetmagan.
Hozirda,Yuldasheva ishlab chiqarish hajmining 90 foizga oshganini va kelajak uchun katta istiqbollarni ko'rishi, buning natijasida "Zabardast Mebel"ni kengaytirish imkoniyatlarini faol ko‘rib chiqayotganligi haqidagi jamoa rejalari bilan o'rtoqlashdi.
Har qanday elektron savdo maydonchasining samaradorligi mijozlarining muvaffaqiyatida namoyon bo‘ladi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzurida tashkil etilgan Elektron kooperatsiya portali (cooperation.uz )faoliyati va unda ishtirok etuvchi mahalliy sanoat korxonalarning erishayotgan yutuqlari yorqin misol bo‘lib xizmat qiladi.
Erkin savdo maydoni hisoblangan Portalning (cooperation.uz ) maqsadi mahalliy korxonalar o‘rtasida sanoat kooperatsiyasi aloqalarini rivojlantirish va ularni sanoat faoliyatiga jalb qilishdan iborat. Buyurtmachilar mahalliy sanoat korxonalari tomonidan ishlab chiqarilgan tayyor mahsulotlardan tortib turli xil xom ashyo, materiallar va butlovchi buyumlargacha bo‘lgan mahsulotlarni хarid qilish imkoniga egadirlar. Bu esa o‘z navbatida har bir ishlab chiqaruvchining asosiy vazifalaridan biri bo‘lgan ishonchli ta'minot zanjirini tez va ortiqcha ovoragarchiliklarisiz yaratishga imkon beradi.
Ishonchli xaridorlarni va yetkazib beruvchilarni topish, shartnomalar tuzish va sotib olish odatda juda uzoq va murakkab jarayonda ko‘mak berish korxonalarga o‘z resurslarini boshqa tashkiliy jarayonlarga yo‘naltirish va jadal sur'atlar bilan rivojlanishiga zamin yaratishini, yuqoridagi korxonalar erishgan yutuqlar misollaridan ham ko‘rish mumkin.
Elektron kooperatsiya portali koronavirus pandemiyasi sababli o‘rnatilgan karantin cheklovlari davrida mahalliy korxonalarning mahsulotlarini realizatsiya qilish uchun chin ma’noda erkin savdo maydoni vazifasini o‘tadi, mahalliy korxonalarning doimiy faoliyatni va hatto samaradorligini oshirishda hizmat qila oldi. Buning tasdig‘i sifatida, Portalda mahsulot aylanmasi, 2020-yil sentabrda 345 mlrd. so‘mni tashkil etgani e’tiborga loyiq.
Elektron kooperatsiya portali bozorni tahlil qilish uchun qimmatli ma'lumotlar ochiq manbaasi
Mahalliy korxonalar tajribasidan kelib chiqib shuni ta'kidlash joizki, ular Portaldan nafaqat ta'minot zanjirini shakllantirish vositasi, balki foydali iqtisodiy ma'lumot manbai sifatida ham foydalanadilar. Portalning cooperation.uz rasmiy vebsayti orqali mahsulotlarga bo‘lgan talablarni o‘rganish, respublika hududida ma'lum bir sohani rivojlantirish zarurligi, shuningdek ishlab chiqarishga tavsiya etilgan import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarga bo‘lgan talab bo‘yicha tadqiqotlar natijalari to‘g'risida qimmatli ma'lumotlar mavjud. Ushbu ma'lumotlar O‘zbekistondagi bozor bo‘shliqlarini to‘ldirishda samarali xizmat qiladi, bu mavjud korxonalarning mahsulot turlarini diversifikatsiya qilish uchun, shuningdek, yangi sanoat startaplarini ishga tushirish uchun turtki beradi, bu esa oxir-oqibat kichik biznes sektori va umuman iqtisodiyotning rivojlanishiga ijobiy ta'sir qiladi.
Qisqa muddat ichida Elektron kooperatsiya portali bugungi kunda barcha mahalliy korxonalarning ishonchini qozonishga ulgurdi. Portal orqali har kuni o‘rtacha umumiy qiymat 7 mlrd. so‘mdan ortiq bo‘lgan 120 ga yaqin hamkorlik shartnomalari imzolanadi.
Yukoridagi muvaffaqiyatli natijalar platformaning mahalliy ishlab chiqaruvchilar o'rtasidagi kooperatsiya aloqalarini mustahkamlash, mahalliy ishlab chiqarishni diversifikatsiya qilish, kichik biznesni sanoat faoliyatiga jalb qilish va O‘zbekiston iqtisodiyotini har tomonlama rivojlantirish yo'lidgi ulkan salohiyatidan dalolat beradi.

Electronic Cooperation Portal through the eyes of entrepreneurs
The Portal has given us stability in our client base and its needs, especially in the uncertain times of a pandemic, which allows us to plan and organize our long-term activities in a more effective manner. The presence on the portal helps reduce costs and direct resources towards company expansion, as a result of which we have created 25 new jobs”, shares Khabibulla Talibjanov, CEO of the Aziatskiy Mashinostroitelniy Zavod LLC, a scientific and production association. He believes in the potential of localizing manufacturing in Uzbekistan and finds the portal to be a very effective tool in promoting the market opportunities. Khabibulla Talibjanov claims that the work with the Portal not only contributes to attracting new clients, but plays a crucial role in the formation of key operational activities, such as expansion of the product line, acquirement of new knowledge, as well as development of technology and innovations. The process of identifying the market demand and adjusting the production according to it has become considerably easier.
Search for new clients and transparency in signing contracts
This aspect is claimed to be of the most importance for Alfiya Yuldasheva, Chief Accountant of Zabardast Mebel LLC. This enterprise has been working with the portal since the very beginning. The head accountant remembers the challenge of looking for new customers, making time-consuming cold calls and commercial offers. Now that the company is featured on the platform, customers find the company themselves. Moreover, Portal’s support during the process of signing the contract makes the transaction easier and saves time. Alfiya Yuldasheva notes that thanks to the work with the Portal, the pandemic did not negatively affect the company's efficiency. On the contrary, production volumes increased by 90%, as a result of which Zabardast Mebel is actively considering expansion opportunities and sees great perspectives for the future.
The effectiveness of any cooperation platform is reflected in the achievements and satisfaction of its customers. In particular, an important criterion for assessing the Electronic Cooperation Portal, a digital trading platform created under the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan, is the real experience of enterprises utilizing its capabilities.
The aim of the Portal (cooperation.uz) is to provide all interested parties with a unified gateway to the domestic industrial potential. Customers, in this case, businesses have an access to a wide range of goods produced by local manufacturers in a variety of sectors, from ready-to-sell products to raw materials and components. This allows businesses to minimize the challenge of establishing a reliable supply chain, which is one of the key elements for the success of virtually every business.
Helping companies through such an overwhelming and time-consuming process as building reliable partnerships allows them to invest their resources into other organizational processes and develop at a faster pace, as can be indicated by the examples of the achievements of the abovementioned enterprises.
Existence of the Portal, as a free trade zone, contributed to uninterrupted activity and even increased efficiency for local entrepreneurs, considering the difficulties of maintaining partnerships under quarantine conditions. This is evidenced by the turnover indicators of the electronic Portal of 345 billion soums in September 2020.
Electronic cooperation portal as a valuable source of information for market analysis
From the experience of companies, it is important to note that they use the Portal not only as a means of forming a supply chain, but also as a source of useful economic information. In the open access on the Portal there is capacious information about the saturation or lack of certain goods on the market, about the need to develop specific industries in the regions of Uzbekistan, as well as research insights on the demand of import-substituting products that are recommended to produce. These data allow for more effective discovery of niche markets in Uzbekistan, and is bound to incentivize the diversification of the product line of existing companies, along with the launch of production start-ups which ultimately affect the strength of the small business sector and the economy as a whole.
For the short period of operation since 2019, the Portal has won the trust of tens of thousands of local businesses, the number of which is growing every day. On average, 120 contracts are signed daily through the Portal for a total amount of transactions of over 7 billion soums.
Such results indicate the great potential of the platform in strengthening the cooperation relations between domestic producers, diversifying the local production, involving small business sector in industrial projects, and overall developing the Uzbek economy.